LOVEC | Nebezpečné kliešte
3049
post-template-default,single,single-post,postid-3049,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Nebezpečné kliešte


KLIEST

Kliešť je malý a často podceňovaný parazit. No pre človeka nesie veľké riziko nákazy vážnymi ochoreniami ako kliešťová encefalitída, lymská borelióna, ehrlichióza či anaplazmóza. Preto by sme mali pred každou vychádzkou do prírody myslieť na prevenciu.

 

Ochrana pred kliešťami

Pred kliešťom nás ochráni repelent a vhodné oblečenie, ktoré by malo zakrývať čo najväčšiu plochu tela. V súčasnosti je na trhu dostupná široká škála repelentov vo forme spreja i ultrazvukových odpudzovačov. Ako prevenciu voči kliešťovej encefalitíde môžeme zvoliť aj očkovanie. Predísť nákaze môže v niektorých prípadoch pomôcť aj rýchle odstránenie kliešťa, preto je nutné si vždy po pobyte v prírode skontrolovať celé telo aj oblečenie.

Ako vybrať kliešťa

Kliešťa je najvhodnejšie vybrať pinzetou alebo špeciálnou pomôckou na vyberanie kliešťov. Ak je nutné vybrať ho rukou, treba použiť aspoň papierový obrúsok, aby sa znížilo riziko rozpučenia kliešťa. Určite nepoužívajte olej, mydlo ani iné tekutiny. Môže to zvýšiť riziko nákazy ochoreniami prenášanými kliešťami. Kliešťa je najvhodnejšie vytiahnuť bez vytáčania, zníži sa tým riziko odtrhnutia hlavičky. Ranu následne vydezinfikujte a pozorujte. Ak nezmizne do niekoľkých dní, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc, môže to byť príznakom nákazy.

Kliešťová encefalitída

Vírus kliešťovej encefalitídy prenáša približne 2 až 10 percent kliešťov, pričom k prenosu vírusu môže dôjsť okamžite po prisatí kliešťa. Kliešťovou encefalitídou sa však môžeme nakaziť aj konzumáciou nepasterizovaného mlieka nakazených zvierat alebo transfúziou krvi od nakazeného človeka. Ide o veľmi závažné vírusové ochorenie mozgu, miechy alebo mozgových obalov. Vírus sa po vniknutí do ľudského organizmu začne rozmnožovať a lymfatickými cestami sa dostáva do orgánov, najmä do centrálneho nervového systému. Môže spôsobiť zápal mozgových blán alebo zápal mozgu, pričom dochádza k opuchu, ktorý vyvíja tlak na mozog a nervové tkanivo. Tento tlak môže zhoršiť alebo natrvalo poškodiť funkciu nervov a centrálneho nervového systému.

Mikroskopický záber na hryzadlá kliešťa.

Mikroskopický záber na hryzadlá kliešťa.

Príznaky a diagnostika

Inkubačná doba sa pohybuje od 1 až do 4 týždňov no môže trvať aj dlhšie. Prebieha typicky v dvoch fázach. Prvá fáza pripomína chrípku. Objavujú sa bolesti hlavy a svalov, zvýšená teplota, sťažené dýchanie, nechutenstvo, prípadne mierne črevné problémy. Tieto príznaky po 3 – 5 dňoch ustúpia. S odstupom niekoľkých dní prichádza druhá fáza príznakov. Objavujú sa príznaky charakteristické pre zápal mozgových blán (meningitída) ako sú vysoké teploty (nad 39 °C), silné bolesti hlavy, vracanie, svetloplachosť, poruchy sústredenia a koncentrácie, tuhnutie svalov. Príznakmi zápalu mozgu (encefalitídy) sú trasenie pier a mihalníc, nekoordinovaný pohyb očí, monotónna, pomalá až nezrozumiteľná reč, dezorientácia, chaotické mimovoľné pohyby a nervové obrny. Diagnóza kliešťovej encefalitídy sa potvrdzuje vyšetrením prítomnosti protilátok v krvi.

Liečba a následky

V súčasnosti neexistuje liek na kliešťovú encefalitídu. Liečia sa iba jej príznaky. Po prekonaní ochorenia môže dôjsť k úplnému uzdraveniu, no 35 % až 58 % pacientov má trvalé následky v podobe dlhodobo pretrvávajúcich bolestí hlavy, obŕn, úbytku svalovej hmoty, psychických problémov či porúch koncentrácie. V najzávažnejších prípadoch môže viesť choroba až k ochrnutiu, v ojedinelých prípadoch až k smrti.

Lymská borelióza

Lymská borelióza je infekčné bakteriálne ochorenie, ktoré postihuje celý organizmus. Prenášajú ju kliešte, ale aj iný cudzopasný hmyz, napríklad komáre, blchy, vši a muchy. Postihuje najčastejšie kožu, kĺby, srdce a nervový systém. Ochorenie hrozí, najmä ak je kliešť prisatý na tele hostiteľa viac ako 24 hodín. Ak ho hostiteľ objaví a odstráni skôr, riziko ochorenia klesá.

borelioza_we

Lymská borelióza – Lyme morbo

Príznaky a diagnostika

Ochorenie prebieha v niekoľkých štádiách, pričom niektoré sa vôbec nemusia prejaviť. Príznakom skorej infekcie je okrúhla začervenaná škvrna na koži v mieste, kde sa kliešť prisal na telo. Môže mať priemer až 15 centimetrov a môže sa objaviť niekoľko dní, ale aj týždňov po uhryznutí. Lymská borelióza sa diagnostikuje špeciálnym vyšetrením krvi. Borelióza sa prejaví najčastejšie horúčkou, únavou, bolesťami svalov a kĺbov. Môže sa vyskytnúť pocit obmedzenej hybnosti šije, bolesti svalov a kĺbov, zväčšené lymfatické uzliny alebo začervenanie spojoviek.

Liečba a následky

Lymská borelióza sa lieči antibiotikami. Hlavným problémom tohto ochorenia je však častá neprítomnosť príznakov a neobjavenie choroby. Neliečené ochorenie sa môže vyvinúť do chronického štádia a postihnúť srdcový sval alebo centrálny nervový systém. Hrozia zápaly mozgu, mozgových blán, miechy, obrna tvárového svalstva a podobne. V týchto prípadoch sa ochorenie lieči intravenóznym podávaním antibiotík.

KONIEC_CLANKU

Tags: