LOVEC | Kynológia
3432
post-template-default,single,single-post,postid-3432,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Kynológia


RETRIEVER

Som jedným z tých, u ktorých láska ku psom prerástla do lásky k chovu čistokrvných psov (v mojom prípade zlatých retrieverov) a následne do záľuby k poľovníctvu. V našej súčasnosti, poznačenej úbytkom malej zveri v revíroch, sú retrievery poľovne využívané najmä v bažantniciach. Dalo by sa povedať, že bažantnice sú ich tanečným parketom. Tam „tancujeme“ radi a občas sa pritrafí i nepernaté spestrenie.

141122_1a_Ceres_fb

Ráno, po príchode do bažantnice, sme v pasci našli líšku. Strelci ešte nedošli, tak sme si skúsili vyjadrenie nepriateľského postoja k malým šelmám, tzv. „škodnej“. Neskôr, cez desiatovú prestávku, aport. Bella pozrela na líšku, potom na mňa, potom zas na líšku, zas na mňa, nervózne prestúpila, skúsila, pustila, nuž som ju povzbudil: – PRINES a DRŽ to PORIADNE!  Povzbudená J priniesla i odovzdala.

141122_4_Ceres_fb

Názory na odvahu a ostrosť retrievera sú rôzne, poväčšinou negatívne, poznačené ich nepoľovným využívaním, ak sa vôbec dá hovoriť o „využívaní“. Retrievery sú však stále (podľa FCI) poľovné psy a  poľovnému psovi nepristane tuposť a strach z malých šeliem. V zmysle poľovného využitia na malé šelmy, sú špecialistami na ostrosť norníky. Ostrosť nie je primárnou poľovnou vlastnosťou retrievera, ani sliediča, či stavača, ale .. Mne nevadí, že patrím k menšine, ktorú väčšina „nechápe“. Mne by vadilo, ak by sa náš pes malých šeliem bál, nezvládol by na ne upozorniť, ani ich dohľadať a odmietol ich priniesť, keď to má byť poľovný retriever. Dnes sa už nemôžeme opýtať ľudí z Guisachanu [: júš-agan :] (Škótsko) ako to s goldenmi mysleli, no ja nemám pocit, že by som ich úmysly zradil.

141122_4a_Ceres_fb

autor: Ing. Dušan Kollárik
foto: autor

KONIEC_CLANKU

Tags: