LOVEC | Kynológia
3445
post-template-default,single,single-post,postid-3445,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Kynológia


ODSTREL_PSOV

Príhoda, ktorá zmenila môj pohľad na odstrel psov.

Bolo to letné popoludnie ako každé iné, vybrala som sa na bicykli po našich nádherných detvianskych lazoch. Užívala som si kľud a vôňu všade usušného sena, až do chvíle keď mi cez cestu doslova preletel srnec a v závese za ním dva psy. Jeden zo psov bol nemecký ovčiak a druhý stredne veľký špic. Konala som hneď, bez rozmýšľania, psom som preťala cestu a zahnala ich v hodine dvanástej. Srnec ostal stáť iba pár metrov odo mňa, ledva lapal po dychu a nohy sa mu chveli vyčerpaním. Jeho pohľad hovoril za všetko, dlho sme sa na seba pozerali až kým sa neukľudnil a pomaly neodkráčal. Nasadla som na bicykel a pokračovala ďalej v ceste s vedomím, že srnček bol uchránený pred krutou smrťou. Milujem psy a tiež ako mnoho iných ľudí, som bola proti zákonu strieľania psov… Avšak táto príhoda všetko zmenila, prvé čo mi napadlo pri pohľade ako tie psy štvú srnca bolo: „Keby som mala zbraň, už oba ležia“. Boli to veľmi dobre živené psy, ktoré hladom určite netrpeli a naháňali zver len pre zábavu. Takto prišiel jeden srnec skoro o svoj život kvôli nezodpovednému majiteľovi, ktorý nechal psy pobehovať na voľno.

IMG_5320 ps

V dnešnej dobe už každý psíčkar, či majiteľ psa vie, že keď má psa pusteného v prírode na voľno a pes začne zver nahánať, poľovník má právo psa streľbou zastaviť. Je to len na každom majiteľovi psa, či sa bude správať zodpovedne a psa bude mať na vôdzke, alebo bude ignorovať zákony a bude riskovať život psa tým, že ho z vôdzky vypustí. Potom keď sa stane nešťastie je už neskoro a tak kvôli tomu vznikajú stále nové spory poľovníci verzus verejnosť publikované čoraz častejšie v televízii.

IMG_5318 ps

Ľudia by si mali uvedomiť, že drvivá väčšina poľovníkov sú psíčkari a doma majú nejedného psa. Poľovníci nemajú záľubu v strieľaní psov ale bohužiaľ, kvôli nezodpovedným majiteľom nemajú na výber. Samozrejme nájdu sa aj taký, ktorý strieľajú psy z pomsty ale aj majitelia, ktorý napriek varovaniam nepočúvnu a psy púšťajú. Na oboch stranách sa nájdu aj takýto ľudia a preto netreba hádzať všetkých  poľovníkov alebo psíčkarov do jedného vreca.

autor: Soňa Murínová
foto: autor

KONIEC_CLANKU

Tags: