LOVEC | Strelectvo
3455
post-template-default,single,single-post,postid-3455,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Strelectvo


Pre toto vydanie Lovca sme pre vás pripravili niečo o výrobe celosvetovo obľúbeného kalibru 8×57 Mauser, ktorým s obľubou poľujem.

naboje2

V podobe ako ho poznáme, existuje tento náboj od roku 1905 na ľavej strane 8×57 J z roku 1888 vpravo 8×57 JS

graf

E0 – počiatočná energia pre kaliber 8×57 JS sa pohybuje u továrenského streliva sa pohybuje okolo 4 000 J, čo bohate postačuje na lovecké účely. Traduje však fáma, že 8×57 JS nie je to pravé orechové pre lov na väčšie vzdialenosti…

Tu by som sa rád pozastavil a poukázal na fakty:
Balistický koeficient (ďalej BC) je charakteristika letových vlastností strely v atmosfére, ktorá komplexne vyjadruje vplyv konštrukčných charakteristík strely (vonkajšieho tvaru, kalibru a hmotnosti strely) na veľkosť odporu vzduchu pôsobiaceho na strelu za letu. Balistický koeficient sa vzťahuje vždy k určitému zákonu odporu vzduchu. Lepšie letové vlastnosti a teda napríklad aj väčší dostrel majú za inak rovnakých podmienok strely s vyššou hodnotou balistického koeficientu.

Strely pre športovú streľbu v kalibroch od 0,172“ do 0,50“ ( 4,5 do 12,7 mm) majú BC v rozmedzí od 0,12 do 1,00.

Môžeme si zvoliť takú strelu ktorá ma vynikajúce ranivé účinky a zároveň aj dostatočne vysoký BC.

K výrobe streliva pristupujeme maximálne precízne a zodpovedne. Začneme skrátením použitej nábojnice na dĺžku uvedenú v norme CIP, čiže 57 mm.

Po skrátení odstránime hranu, ktorá sa vytvorila na vnútornom aj vonkajšom okraji krčku nábojnice.

Ďalším krokom je mazanie nábojnice. Nábojnicu mažeme z vonkajšej strany po celej dĺžke a z vnútornej strany krčku. Na mazanie využívame mazací prípravok.

Nastavenie kalibračnej matrice je obzvlášť dôležitý krok. Matricu musíme zaskrutkovať tak, aby medzi ňou a držiakom nábojnice vznikol v hornej úvrati tlak. Ak by sme ju nezatiahli dostatočne nekalibrovala by celé telo ani celý krčok nábojnice a následne by nábojnica nezapadla do komory.

Namazanú nábojnicu vložíme do lisu a pohybom páky nadol ju nalisujeme do matrice ktorá vytlačí použitú zápalku a zároveň navráti nábojnici pôvodný tvar.

Po kalibrovaní nábojnicu operieme. Najlepšia forma čistenia je ultrazvuková práčka. Po viacerých pokusoch sme zistili, že ideálna kombinácia je horúca voda, kyselina citrónová a saponát. Po 5 minútach je nábojnica ako nová. Po ultrazvukovom praní je nevyhnutné nábojnicu osušiť.

Nasledujúci krok je zápalkovanie. Môžeme zápalkovať ručne, alebo na lise.

Do pripravených nábojníc osadených zápalkou môžem dávkovať prach. Tu je podstatné správne nastavenie váhy. Určiť správnu navážku nám pomôže program quick Load, alebo tabuľky výrobcu prachu. Pri prvých navážkach je potrebné zvoliť nižšie hodnoty minimálne o 10% a sledovať, či sa pri streľbe neprejavia nejaké sprievodné znaky zvýšeného tlaku (ak by došlo k nesprávnemu zvoleniu prachu a podobne).

Osadzovanie strely:
Na osadzovanie strely používame matrice určené na osádzanie strely. Prvotne nastavenie matrice odporúčam robiť tak, že vložíme nábojnicu do lisu a nastavíme piest do hornej úvrate. Následne skrutkujeme matricu do lisu až pokým nenastane kontakt nábojnice s matricou. Následne matricu zaaretujeme. Na hĺbku osadenia strely manipulujeme so skrutkou ktorá prechádza matricou. Po dosiahnutí správnej dĺžky zaaretujeme skrutku. Výsledkom sú špičkové náboje.

autor: Martin Bednár
foto: archív

KONIEC_CLANKU

 

Tags: