LOVEC | Aktuality
4518
post-template-default,single,single-post,postid-4518,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Aktuality


TITULKA_AKTUALITY

Šumavskí murári zažili počas tohtoročnej jelenej ruje neobvyklý príbeh so šťastným koncom. Jeleň takmer prišiel o život kvôli kusu drôtu zamotaného do parohov súpera, ktorého predtým pokoril.

Skúsení lesníci si takýto prípad na Šumave nepamätajú. Úplne unikátny prípad, na ktorého začiatku bol niekoľko metrov dlhý drôt a na konci dva skoro mŕtve jelene, riešili počas tohtoročného obdobia jelenej ruje, lesníci Správy Národného parku Šumava v Českej republike. 

kvuli-dratu-nemohl-jelen-dostat-parohy-od-mrtveho-soupere1_7399_h

Drôt z ohradníku si jeden jeleň namotal do parožia v takom množstve a tak nešikovne, že ich nemohol dať dole,” začína popisovať udalosť, ktorá sa odohrala neďaleko Českých Žleb, Ctirad Moulis, vedúci tunajšieho územného pracoviska. Pretože je doba jelenej ruje, kedy jelene svojimi parohami súperia o priazeň laní, nevyhol sa súboji ani tento jeleň sa zamotaným drôtom v paroží. Svoj súboj aj z dôvodu tohto handikapu osudovo prehral a prišiel o život. “Občas na to počas súboja dôjde. Stáva sa to, ale je to skôr výnimočná vec,” uvádza Ctirad Moulis. Drôt zamotaný v paroží ale takmer stál život i druhého jeleňa. “Jeleň, ktorý v súboji so svojím sokom zvíťazil sa potom, čo jeho súper klesol na zem, zamotal svojimi parohmi do drôtu tak nešťastne, že sa nemohol dostať von,” rozpráva Moulis. Našťastie si dvoch drôtom spojených jeleňov všimol tunajší pozorný lesník Miloslav Kos.
Videl som tú nezvyčajnú scénku asi na 100 metrov. Jeden jeleň ležal, druhý nad ním bol sklonený. Bojoval, zápasil, trhal hlavou, ale nikam neutekal,” opisuje Miloslav Kos, ťažobný technik na územnom pracovisku v Českých Žleboch, ktorý hneď zorganizoval záchranńú akciu. Pretože jeleň nejavil žiadne známky zranenia, prišiel na miesto odborník, ktorý jeleňa uspal. Lesníci pomocou klieští prestrihli drôt a jeleň tak bol voľný. “Po prebudení sa jeleň pomaly odobral späť do lesa. Ešte nemal prekrvené obe nohy, tak spočiatku kríval,” opisuje Miloslav Kos.
Zaujímavosťou je určite aj to, že jeleň, ktorý túto patáliu s drôtom prežil, si obdobie ruje ešte riadne vychutnal. “Bol to silný korunový desatorák. O niekoľko dní neskôr, som ho videl na rujisku na Kostolnej ceste u Stožca,” uvádza tunajší hájnik František Hopfinger. Adam Jirsa, ktorý má na území Správy NP a CHKO Šumava na starosti jelenia zver a pracuje na Správe Národného parku Šumava od roku 1998, na území Šumavy podobný prípad nepamätá. Podobný pozná len z fotografií. “Zhruba pred tridsiatimi rokmi sa dva jelene vo vojenskom výcvikovom priestore Dobrá voda do seba pri ruji zakliesnili tak nešťastne, že parožie nemohli dostať od seba a boli obaja nájdení uhynutí,” uzatvára Adam Jirsa.

zdroj: regionplzen.cz

KONIEC_CLANKU

Tags: