LOVEC | Strelectvo a balistika
4352
post-template-default,single,single-post,postid-4352,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Strelectvo a balistika


TITULKA_OSTRELOVACKA

V prvom rade si musíme položiť otázku, čo znamená veľká vzdialenosť.

Ak sa budeme rozprávať o statickej streľbe na presne určenú vzdialenosť s dostatkom času, tak by som veľkou vzdialenosťou označoval terče vzdialené od  cca 500 m a potreba diaľkomeru v podstate odpadá. Na druhej strane, v prípade potreby dynamickej streľby, na rôzne vzdialenosti  bez toho, aby boli vopred učené ich presné stanoviská, je takmer nemožné triafať cieľ bez kvalitného vybavenia.

DSC_0396

Pozorovanie cez Leica APO Televid 82

Začnime teda pekne po poriadku.

Zbraň je často kladená na prvé miesto, ale opak je pravdou. Môžete mať aj tú najkvalitnejšiu zbraň a bez kvalitnej optiky nezmôžete nič, teda pekne poporiadku. Optika: jednoznačne odporúčam puškohľad so zámernou osnovou v prvej fokálnej (zobrazovacej) rovine to znamená, že sa kríž zväčšuje priamoúmerne so zväčšením. Hrúbka takéhoto zámerného kríža je teda pri výbere limitujúca. Zo skúseností by som odporúčal hrúbku pod 0,03 m rad(pod 3 mm na 100 m). Optimálne je 25násobné zväčšenie.

DSC_0402

Streľba na 230 m na pohyblivý terč.

Osvetlenie zámernej osnovy je v prípade športovej streľby druhoradé, nakoľko drvivá väčšina súťaží sa strieľa počas dňa.

Ku kvalitnej optike prislúcha kvalitná montáž. Samotnú realizáciu montáže odporúčam zveriť do rúk odborníka, alebo je potrebné, si najskôr dôkladne preštudovať problematiku a poradiť sa s odborníkmi, ktorí sa tomu venujú dlhší čas. Neodborná manipulácia môže zničiť aj tú najkvalitnejšiu optiku a pri takto poškodenom puškohľade strácate nárok na opravu v záručnej lehote.

DSC_0399

Druhá a takisto zásadná vec je výber diaľkomeru. Jednoznačným lídrom je Leica sport optics. S implementáciou laserových diaľkomerov do optickej sústavy sú na trhu už od roku 1992, ako jednoznačný priekopník. Ostatné benefity, ako rýchlosť a rozsah merania a hlavne schopnosť merania za zhoršených podmienok ani nebudem rozoberať, lebo by sme museli prejsť do monografie diaľkomerov od Leica .

Pozorovací ďalekohľad je podstatná vec pre odčítanie zásahov nad 300 m a pre pozorovanie poveternostných podmienok, ako aj pre určovanie korekcií, ktoré vám pozoruje váš spotter. Volil by som pozorovací ďalekohľad s čo najširším zorným poľom a vernosťou farebného podania, nakoľko kontrast a farby spolu úzko súvisia a odčítať zásahy z terča je pri nedostatočnom kontraste nemožné.

DSC_0412

V prvej línii Sabatti.

Keďže sme už načrtli problematiku pozorovania poveternostných podmienok, nedá mi nespomenúť anemometer. Určite sa vyhnite zariadeniam, ktoré vám sľubujú „veľa muziky za málo peňazí“. V prípade, že si poviete, že to zvládnete za pár korún investujte ich radšej do literatúry, v ktorej sa táto problematika rieši.

Zbraň, áno konečne sa dostávame k samotnej zbrani. Na trhu je v dnešnej dobe dostatočný priestor pre výber zbrane, ako aj pre individuálnu výstavbu zbrane na zákazku. Čo sa týka výberu nepreferujem žiadnu špeciálnu značku. Rozhodujúca je presnosť zbrane. Armádne jedno MOA je pre športovú streľbu dávno prežitok. preto by som sa obzeral po zbrani, ktorá má potenciál strieľať 5 zásahovú položku pod 0,5 MOA. K takejto presnosti je v drvivej väčšine prípadov potrebná na mieru laborovaná munícia. Problematiku presného streliva sme spomínali už v predchádzajúcom čísle TU.

Ak vás zaujíma môj komplet tak čítajte ďalej

zbraň Sabatti tactical
6,5×47 Lapua
650mm hlaveň
27mm ústie
oceľová weaver lišta so sklonom 20 MOA
montáž ERA tac 34 mm
dvojnožka Harris s kĺbom
puškohľad minox ZP5 5-25×56
diaľkomer Leica 1600-B
anemometer Minox
pozorovací ďalekohľad Leica 82 APO televid s okulárom 25×-50×

S týmto kompletom sa sporadicky zúčastňujem súťaží, kde sa snažím zlepšovať svoje schopnosti a už dávno som pochopil, že bez kvalitnej výbavy to nejde.

autor: Bc. Martin Bednár

KONIEC_CLANKU

Tags: