LOVEC | Z lovcovho denníka
4314
post-template-default,single,single-post,postid-4314,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Z lovcovho denníka

 


TITULKA_SOPRONSKA_ZUPA_JELEN

Pani jeseň nám pomaličky klope na dvere a my si užívame posledné letné dni. Možno niektorí ešte smútia za letom a šantením pri vode, no pre nás poľovníkov sa práve teraz začína to najkrajšie obdobie.

1

Mesiac september je mesiacom lovu jeleňa a tak som aj ja uvažoval, kam sa vyberiem na lov kráľa lesov a hôr. Rozhodol som sa pre poľovný revír s úctyhodnou rozlohou až 12.000 ha, ktorý sa nachádza v Maďarsku v šopronskej župe. Tento poľovný revír s prevažne lesnatou vegetáciou, kde takmer 90 % jeho plochy tvoria agátové a bukové porasty, je jedným z najvychýrenejších poľovných revírov na jeleniu zver v severozápadnej časti Maďarska. Ročný plán odstrelu tu činí 350 ks jelenej zveri. Z tohto počtu len počas ruje padne cca 50 trofejových jeleňov.

Zhruba hodinku jazdy od Bratislavy sa nám tak ponúka možnosť skvelého poľovného vyžitia. Môj pobyt bol naplánovaný na 3 poľovné dni s tým, že som mal v pláne loviť hneď prvý deň po príchode na miesto ubytovania.

5

Vyrazil som s menšou časovou rezervou krátko po obede a už o štvrtej hodine som bol ubytovaný v peknej a štýlovo zariadenej poľovníckej chate priamo v lese. Do prvej vychádzky mi zostávala dobrá hodinka a tú som využil na prípravu vecí a posledné minútky pred poľovačkou som strávil pri šálke kávy.

Keď sme odchádzali od chaty počasie sa výrazne zhoršilo, začal fúkať silnejší vietor a neskôr sa spustil aj dážď. Dvaja poľovní hostia, ktorí sa tam nachádzali so mnou, sa preto rozhodli popoludňajšiu vychádzku zrušiť. Môj poľovný sprievodca však prízvukoval, že na večer by sa malo počasie zlepšiť. Rozhodol som sa teda, že ideme. Zhruba po pol hodine jazdy terénnym autom sme boli v tej časti revíru, ktorú mal na starosti môj poľovný sprievodca. Celkovo má tento poľovný revír desať poľovných sprievodcov a každý z nich má určenú svoju časť poľovného revíru.

Ako sme vystúpili z auta počasie sa troška umúdrilo. Prešli sme k blízkemu posedu, ale medzitým sa otočil vietor a museli sme ísť nazad. Poľovný sprievodca ma ubezpečil slovami „hneď za tým rázcestím je posed, z ktorého budeme vidieť do troch rôznych priesekov, tam budeme mať dobrý vietor“.

IMG_0790

A skutočne. Ako sme vyšli na posed, bolo už skoro absolútne bezvetrie. Sadol som si na ľavú stranu, aby som mal pri prípadnej streľbe viac miesta a možnosť pohodlne strieľať na všetky smery, keďže posed bol situovaný tak, že poskytoval z tohto miesta ideálny výhľad a aj dobrú streleckú pozíciu s oporou. Náš posed sa mi veľmi páčil. Výškovo bol asi 2,5 m nad zemou, ale priezory boli úzke zhruba 60 cm. Strecha bola šikmo lomená smerom dozadu a preto slnečné lúče nepresvetľovali posed skrz naskrz, čo bolo veľkou výhodou. Zver tým pádom mohla len ťažko zaznamenať pohyb vo vnútri posedu, no my sme mali dokonalý výhľad.

Na posede sme neboli ani desať minút a z blízkeho krovia vyšiel na priesek jeleň, vzdialenosť asi 120 metrov. Rýchly pohľad cez pozorovací ďalekohľad môjho poľovného sprievodcu a ten hneď avizoval, že tento krásny dvanástorák je lovný. Pripravil som sa k streľbe. Jeleň šiel čelom priamo k nám a musel som čakať, kým sa natočí do správnej pozície. Keď bol vo vzdialenosti asi 90 metrov od nášho posedu chcel prejsť cez pás porastu na druhý priesek a vtedy sa naskytla tá pravá príležitosť k streľbe. Jeleň nachvíľu zastal, bol otočený pekne do kríža. Zaznel výstrel a jeleň značil zásah, ale nabudený adrenalínom prebehol cca 10 m široký pás porastu a na prieseku sa zvalil na zem, kde zostal ležať.

IMG_0789

Pocit napätia a vzrušenia vystriedala neopísateľná eufória z úspešného zakončenia poľovačky. Zásah bol umiestnený priamo na komoru. Po krátkej a srdečnej gratulácii mi sprievodca povedal, že počas jeho dvadsaťročnej kariéry v tomto poľovnom revíri spočíta na prstoch jednej ruky, koľkokrát sa takto rýchlo a úspešne ukončila poľovačka.

My sme sa však ani náhodou nechystali ísť do chaty. Zašli sme na posed vzdialený asi kilometer a tam sme pozorovali ručiace jelene a jelenice, ktoré vychádzali na blízku lúku.

Nasledujúce dni sa počasie zhoršilo a ja som bol veľmi rád, že som využil asi jedinú príležitosť, ktorú som mal. Musím však poznamenať, že aj napriek nepriaznivému počasiu nebolo v tomto poľovnom revíri vôbec mŕtvo. Posledný deň panovalo opäť pekné počasie. Vyšli sme von už okolo piatej popoludní a počas jazdy cez poľovný revír sme videli niekoľko pekných mladých jeleňov. Tu a tam jelenica s jelenčaťom a nechýbala ani srnčia a čierna zver.

Nakoniec sme odstavili auto na rázcestí a šli sme posliedkou. Na okraji lúky sme videli pasúcu sa laň a jelenča. Vyšli sme na blízky posed a počas toho, ako sme sa štverali nahor, nám poza chrbát prešiel pekný šestnásťtorák. Ani si nás nevšimol, škoda, že to trvalo tak krátko. Na záver sme zišli trošku nižšie na posed, ktorý bol obklopený bukovým lesom. Zo všetkých strán ručali jelene, najprv vyšiel mladý špičiak, ten ešte nemajúc dostatok skúseností a netušiac nebezpečenstvo prišiel takmer na 30 metrov k posedu. Potom chytil náš vietor a pomaličky v pokoji zašiel do lesa.

IMG_0973

To pravé divadlo sa však malo ešte len začať. Zrazu vyšiel krásny, chovný štrnásťtorák s niekoľkými laňami. Z druhej strany lúky prebehli tri menšie jelene, dva šesťtoráki a jeden osmorák. Iba prebehli lúkou a hneď sa opäť stratili v lese. Na protiľahlej strane vo vzdialenosti asi 300 metrov majestátne kráčal nepravidelný osemnásťtorák. Skúšali sme si ho obzrieť lepšie, no stále sa držal okraju lesa a tým, že terén sa tam zvažoval troška do doliny nám nakoniec úplne zmizol z dohľadu.

Celé predstavenie nám na záver ukončil mladý lišiak, ktorý si veselo hopkal sem a tam po poľnej ceste pod našim posedom.

Druhý deň po raňajkách som odchádzal domov plný neopísateľných dojmov z krásnej poľovačky na jeleňa a bohatší o ďalší úlovok a fantastický zážitok.

Na záver môžem povedať len jedno, a to, že blízko Bratislavy je jeden úžasný poľovný revír, kde možno vidieť nie jedného, ale niekoľko krásnych jeleňov. Zároveň tu poskytujú skvelé ubytovanie na vysokej úrovni a disponujú profesionálnym zborom poľovných sprievodcov.

autor: JUDr. Miroslav Bilský, DiS.
foto: autor


inzercia
022jelen_a

 

KONIEC_CLANKU

Tags: