LOVEC | Zo sveta
4490
post-template-default,single,single-post,postid-4490,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Zo sveta


TITULKA_LISKY

Príbeh dvoch líšok

Fotograf Don Gutoski z diaľky videl líšku hrdzavú, ako na snehu niečo naháňa. Keď sa dostal bližšie, zbadal jej korisť – bola ňou polárna líška. Počas troch hodín, v teplote okolo – 30 stupňov Celzia, Don sledoval líšku hrdzavú, až kým konečne nasýtená zdvihla vypitvané telo líšky polárnej a odtiahla ju preč, aby si ju uložila na neskôr. V kanadskej tundre spôsobilo globálne otepľovanie rozšírenie líšky hrdzavej na sever, kde sa jej cesty stále častejšie križujú s ich menšími príbuznými – arktickými líškami. Pre arktické líšky teraz predstavujú líšky hrdzavé nielen ich hlavného konkurenta, ktorý loví malé zvieratá na ich území, ale dokonca aj ich hlavného predátora. Zatiaľ bolo zaznamenaných len málo podobných svedectiev, ale je pravdepodobné, že konflikty medzi týmito dvoma cicavcami budú stále bežnejšie.

Autor fotografie:

Autor pri svojom diele

Autor pri svojom diele

Don Gutoski, Kanada – Víťaz titulu Wildlife Photographer of the Year 2015 v kategórii cicavce

Don, je povolaním záchranný lekár a teší sa jeho 40 hektárovému pozemku v Kanade, ktorý si udržuje úplne divoký. Príroda ho vždy fascinovala a jednou z jeho vášní je fotografovanie, s ktorým začal už v mladistvom veku. Rád cestuje po svete, videl už neuveriteľné množstvo voľne žijúcich živočíchov a čelil mnohým výzvam záznamu týchto okamihov.

Web autora: www.pbase.com/wilddon

Technická špecifikácia: Canon EOS-1D X + 200-400mm f4 lens + 1.4x extender at 784mm; 1/1000 sec at f8; ISO 640.

Spracovala: Ing. Lucia Müllerová
Zdroj:
NATURAL HISTORY MUSEUM
http://www.nhm.ac.uk/

 

 

KONIEC_CLANKU

Tags: