LOVEC | Fotograf mesiaca
4573
post-template-default,single,single-post,postid-4573,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Fotograf mesiaca

 


TITULKA_fotograf_mesiaca

Ahoj Marek. Pozerám že si riadne vychystaný. V ruke foťák, na pleci statív a si celý v maskovacom. Tipujem  teda, že ideš z lesa a kedže máš foťák tak asi aj z nejakého toho fotolovu?

Čau, áno idem. Práve sa vraciam z jedného miesta, ktoré som si vyhliadol už pred rujou a dúfal som, že sa tam niečo objaví. Dnes to konečne vyšlo.  Ani nevieš aký som štastný.

Gratulujem, sme zvedaví ako to dopadlo. Porozprávaš nám o tom viac?

Áno,  poďme pekne od začiatku. Skoro ráno, za tmy vyrážam do lesa. Ruja naberá na obrátkach a jeleňov je počuť z každej strany. Po hodine šliapania strmákom sa konečne dostávam k miestu, kde to cez ruju žije. Na tomto mieste je počuť troch jeleňov. Pomaly idem po okraji lesa, aby si ma nevšimli. Zrazu z tmy vychádza s hlasným revom jeleň, ktorý si ma bohužiaľ všimne skôr ako ja jeho a odbieha preč. Trocha nahnevaný idem pomaly ďalej a čo som nechcel ďalší jeleň čumí opäť rovno na mňa. Skúšam sa prikrčiť, no to mi už nepomôže. Jeleň odbieha takisto preč. Opäť v duchu nadávam sám sebe aký som nepozorný, poplašený a nemotorný, no ale aj tak si sadám pod mladý smrek, maskujem sa a čakám. O necelú hodinu už počujem ako sa jelene opäť vracajú na lúku, no bohužiaľ spoza mňa. Zvuk sa približuje a mne srdce začína búchať ostošesť. Len 5 metrov na ľavo odo mňa prebehli dve jelenice a hneď za nimi mladý osemtorák s revom. Vbehli do vysokého lesa a o 2 sekundy na to starý 14-torák rovno za nimi. Sedel som a nechápal, čo sa to práve stalo. Obehli ma ako by nič a ja nemám jednu poriadnu fotku. V lese počuť hluk, tresk, no jeleň nie a nie prísť von. Sedím ďalšiu hodinu, čakám a odrazu konečne hlasný rev 14-toráka vychádzajúceho z lesa rovno ku mne. Najprv vidím parohy, neskôr už vychádza v plnej kráse a mohutným ručaním dáva najavo, kto je tu pánom. Uzávierka cvaká neustále a ja mám zimomriavky. Jeleň pomaly šiel smerom ku mne, ale nakoniec ma prezradil zvuk uzávierky a jeleň pomaly zachádza naspäť do lesa. Úžasné ráno.

IMG_0259

Jeleň v ruji

Parádny zážitok!!  Úplne som sa doňho vžil.  Povedz nám vlastne kto si. Predstav sa čitateľom Lovca.

Volám sa Marek Škvarka, pochádzam zo Švedlára, to je dedina neďaleko Gelnice a Spišskej Novej Vsi. Momentálne študujem na strednej odbornej škole lesníckej v Liptovskom Hrádku v treťom ročníku.

Ako si sa dostal k fotografovaniu ? Čo alebo kto ťa viedol? 

Viedla ma k tomu láska k prírode a všetkej tej zveri, ktorá tam žije.  Sledovať ich život v prírode a byť divákom uprostred toho všetkého je jednoducho úžasné. Už si ani presne nepamätám. No viem že prvý krát som bol na ruji s kamarátom asi pred 5 rokmi a nejako ma to chytilo za srdce. Povedal som si, že takéto chvíle by bolo treba nejako zachytiť a tak som si začal šetriť na svoj prvý fotoaparát.

IMG_0289-2

Jedna z Marekových najvydarenejších fotografií

Takže prvý fotoaparát… S čím fotíš? Akú máš fototechniku? Ako si sa rozvíjal v tomto smere?

Môj prvý fotoaparát bola zrkadlovka Nikon D60 a objektív som používal len základný 18-55. No veľmi rýchlo som zistil, že je to málo. Tak som si kúpil po čase Nikkor 55-300 a s ním som začal fotiť svoje prvé wildlife fotky. Neskôr som prešiel na Canon EOS 50D a Canon EF 300mm f/4 L IS USM. Dnes fotím s fullframe zrkadlovkou Canon EOS 6D a objektív mám stále Canon EF 300mm f/4 L IS USM. Prednedávnom som si dokúpil telekonvertor Canon Extender 1.4x III. Samozrejme medzi tím všetkým som kupoval statívy, fotobatoh, maskovacie siete a podobne.  A čo sa týka rozvíjania, tak som samouk. Čítal som, zisťoval som a pomaly sa zlepšoval v tomto smere.

Fototechnika je veľmi drahá, odkiaľ si mal financie?

To teda je. Všetko to chcelo čas. Čo sa týka financi, zarábal som kde sa dalo a určitú časť mi stále doložili rodičia. Mal som s nimi totiž takú dohodu, že mi požičajú peniaze na fototechniku a ja keď si zarobím tak im to vrátim. Tak to funguje dodnes dá sa povedať.

IMG_3863

Keď si zver nevšíma dobre maskovaného fotografa

Takže máš podporu rodičov… to je dôležité. Máš niekoho v rodine, kto by ťa viedol k fotografovaniu alebo prírode?

To mám. V rodine, ale nemám nikoho, kto by ma k tomu viedol. Dostal som sa k tomu fakt ako slepá sliepka k zrnu a chytilo ma to za srdce tak, že som všetok svoj voľný čas presedel v lese a takto ho presedávam dodnes.

Aký je tvoj najkrajší zážitok z lesa?

Krásne zážitky mám na každej vychádzke do lesa. Avšak tie najkrajšie zážitky a s nimi spojené fotky som zažil presne vtedy, keď už človek nedúfa, že niečo vyjde a vôbec to nečaká. Tie najkrajšie boli keď som fotil mladé líšča, ktoré ku mne prišlo asi na pol metra a ja som ležal na zemi zakrytý maskovacou sieťou, vtom ku mne prišla líška s plnou papuľou hrabošov a ja som spravil jeden z mojich top záberov za celú moju kariéru.

Stalo sa ti v lese niečo zábavné? Nejaká úsmevná príhoda?

Samozrejme, že hej. A stáva sa to často, keď sa človek snaží priblížiť k zveri potichu, pomaly a všetky svoje zmysly sústreďuje na tiché blíženie a zrazu sa šmykne na skale, haluzi alebo mu treba kýchnuť ako naschvál.

Poznám to :). Kde zverejňuješ svoje fotky? Kde si ich čitatelia vedia prezrieť?

Fotky pridávam na svoju webovú stránku www.mskvarka.mypage.cz a na svoju facebookovú fanpage Fotolovy Marek Škvarka. No takisto pridávam fotky aj na fotostránky ako ephoto.sk, photoserver.eu a fotoma.sk. Prvé fórum, na ktoré som pridával fotky, bolo lovuzdar.sk. No dnes tam fotku pridám už len zriedka. Moje stránky vznikli hlavne kvôli tomu, aby som sa mohol s ľuďmi podeliť o moje zážitky.

IMG_5240

Možno niečo tušil

Čo plánuješ do budúcnosti?  Na čom pracuješ? Aké máš plány?

Do budúcnosti? Do budúcnosti určite plánujem zlepšovať sa v mojej záľube. A to, či to ostane len pri koníčku ukáže čas, no určite sa budem snažiť dostať vo fotografovaní čo najďalej. Samozrejme, že mám aj iné plány, ktoré sa snažím dosiahnuť v tomto smere, no to už si nechám pre seba a časom to dúfam dosiahnem.

Ty tajnostkár :). Čo by si chcel odkázať čitateľom Lovca?

Chcel by som odkázať čitateľom a hlavne fotografom aby pokračovali vo fotení, pretože to je úžasný koníček aj keď to vyžaduje od človeka veľa času, trpezlivosti a nervozity. Aby sa stále zlepšovali a dosiahli to o čom snívajú. A takisto by som chcel poďakovať mojim fanúšikom a dúfam že sa im fotky páčia.

Aké máš motto, ktorým sa v živote riadiš?

“Nikdy sa nevzdávaj, na veľké veci treba čas.”

Mám veľkú radosť, že na Slovensku rastie ďalšie eso vo wildlife fotografii. Ďakujem ti za tvoj čas a rozhovor kamarát. Lovu a fotolovu ZDAR!

spracoval: Dominik Belica
foto: Marek Škvarka

 

KONIEC_CLANKU

Tags: