LOVEC | Strelectvo a balistika
4736
post-template-default,single,single-post,postid-4736,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Strelectvo a balistika


TITULKA_pranienabojnic
V minulých vydaniach Lovca sme Vám priblížili problematiku prebíjania, a dnes Vám poskytneme stručný prehľad metód používaných pri čistení nábojníc. S praním nábojníc sa stretol každý, kto si sám prebíja náboje. Samozrejme, sú  viacerí, ktorí majú  naštudovanú teóriu prebíjania nábojov do najmenších detailov, avšak praktické skúsenosti v tomto smere chýbajú. O prebíjaní nábojov bolo písané v prvom dvojčísle e-magazínu Lovec. 

Vibračná práčka

Pranie nábojníc môžeme vo všeobecnosti rozdeliť do dvoch základných metód:

 1. SUCHÉ čistenie
 2. MOKRÉ čistenie

1. SUCHÉ ČISTENIE

Suché čistenie môžeme vo všeobecnosti špecifikovať ako čistenie nábojníc s použitím vibračných práčok. Na trhu je široký výber vibračných práčok. Ceny sa pohybujú cca od 90 € do 200 €. Pre klasické domáce použitie úplne postačujú vibračné práčky z tých základnejších modelov v cenovej hladine okolo 100 €. K samotnej vibračnej práčke je potrebné dokúpiť ešte sitko na nábojnice a vhodné prípravky.

L1050767

Postup:

 • Pripravíme si vibračnú práčku
 • Nasypeme do nej kukuričnú (orechovú) drť (1 celé balenie) + prípravok na leštenie mosadze (napr. SITOL) alebo originálne prípravky dostupné na trhu
 • Vložíme skalibrované nábojnice

Doba čistenia: 1-3 hod.

VÝHODY: relatívne lacné čistenie
NEVÝHODY: nečistí dokonale

L1050765

Neefektívna metóda na čistenie. Čistí iba mechanicky a s malou účinnosťou.

2. MOKRÉ ČISTENIE

Mokrý spôsob čistenia, teda čistenie v ultrazvukových práčkach je vhodné na čistenie veľkého množstva nábojníc. Jednou z výhod ultrazvukových práčok je aj fakt, že keď už zainvestujete a kúpite si ultrazvukovú práčku, môžete ju využiť na čistenie aj iných vecí, ako len nábojníc (šperky, malé dielce). Ceny ultrazvukových práčok sa pohybujú v rozmedzí cca od 50 € do 600 €.

Postup:

 • Do ultrazvukovej práčky nalejeme demineralizovanú vodu a čistiace aditívum určené pre ultrazvukové práčky. Nie je vhodná obyčajná voda z vodovodu, nakoľko zanecháva fľaky na nábojniciach po ich vysušení.
 • Vložíme skalibrované nábojnice

Doba čistenia: približne 6 minút

L1050757

VÝHODY: čas, čistí dôkladne aj póry v nábojnici
NEVÝHODY: je potrebné sušenie nábojníc

TIPY NA ZÁVER :

 • Jedna z možností, ako vyčistiť použité nábojnice je vyprať ich v práčke a to v plnom slova zmysle. Pri tomto pokuse sme dali nábojnice do predpripraveného sieťového vrecka a dali ho prať spolu s pracovným oblečením. Výsledok? Prekvapujúci! Z práčky vyšlo všetko a podotýkame, že krásne čisté.DSC_0212 DSC_0216
 • Nábojnice sušte v rúre pri teplote 110 ºC približne 20 minút (pečieme do zlatista:) ).
 • Ako prvú z metód je vhodné použiť práve čistenie ultrazvukom, kde sa uvoľnia hrubé nečistoty zvnútra nábojníc. Následne môžeme aplikovať suché čistenie, ktorým sa nábojnice doleštia.
 • Ako vhodný prípravok na zlepšenie čistiaceho účinku môžeme použiť kyselinu citrónovú (2-5 kávových lyžičiek / v závislosti od veľkosti práčky).

autor: Bc. Martin Sedlák
foto: autor

inzercia


reloading_banner

KONIEC_CLANKU

Tags: