LOVEC | Z našich lesov
4868
post-template-default,single,single-post,postid-4868,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Z našich lesov

Spoločná poľovačka je spoločenskou udalosťou a povinnosťou pre každého aktívneho lovca. Skúsenosti , ktoré pri nej naberajú všetci zúčastnení sú nenahraditeľné. Jej jedinečnosť spočíva v úzkom kontakte so zverou v relatívne bezprostrednej vzdialenosti a rýchlom pohybe. Lovec má iba pár okamihov na prehodnotenie situácie a rozhodnutie sa, či strieľať alebo nie. V tomto okamihu je na mieste otázka bezpečnosti.

Význam reflexných prvkov

Alfou a omegou celého nášho konania musí byť bezpečnosť zúčastnených vrátane našej vlastnej, ako aj bezpečnosti loveckých psov. Bez správne zvolených reflexných prvkov nie sme schopní identifikovať staticky stojaceho kolegu za krovím. Tým pádom ho nemáme možnosť vložiť do rovnice ako konštantu a je v situácií, ktorá môže ohroziť jeho život, resp. znemožniť nám streľbu, nakoľko má každý uvedomelý lovec vždy na mysli, že ak si nie je istý, či v rane nie je jeho kolega, rozhodne nebude strieľať.

V tomto článku chcem apelovať najmä na konzervatívnych poľovníkov, aby nepodceňovali reflexný odev, len pre jeho “neestetickosť“. Na nasledujúcich obrázkoch môžete vidieť vplyv typu reflexného prvku na staticky stojacom človeku v rôznych vzdialenostiach.

Rôzne typy reflexných prvkov vo vzdialenosti 3 m

Rôzne typy reflexných prvkov vo vzdialenosti 3 m

Rôzne typy reflexných prvkov vo vzdialenosti 5 m

Rôzne typy reflexných prvkov vo vzdialenosti 5 m

Rôzne typy reflexných prvkov vo vzdialenosti 10 m

Rôzne typy reflexných prvkov vo vzdialenosti 10 m

Rôzne typy reflexných prvkov vo vzdialenosti 15 m

Rôzne typy reflexných prvkov vo vzdialenosti 15 m

Zmena smeru odrazenej strely

Bezpečnosť je spojená aj s často podceňovanou zmenou smeru letu strely po zásahu prekážky alebo tela zveri. Bez ohľadu na kaliber, či typ strely je jednoznačne jasné, že po zásahu prekážky sa smer letu strely zásadne ovplyvní. Tento vývoj je nepredpokladateľný, nakoľko teória dopadu a odrazu pri čiastočne plastickej deformácií nie je v reálnom čase jednoducho aplikovateľná. Nasledujúce video Vám to snáď priblíži viac ako text.

autor: Bc. Martin Bednár
foto a video: youtube.com

KONIEC_CLANKU

Tags: