LOVEC | Z LOVCOVHO DENNÍKA
4929
post-template-default,single,single-post,postid-4929,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Z LOVCOVHO DENNÍKA


TITULKA_jelenia_ruja

V jeden pekný chladný večer pri ležaní v posteli som začul z role rev jeleňa, ale nebol som si istý. Otvoril som okno a pozoroval okolie. O minútku som ho zase počul a mal som radosť, že to pomaličky začína. O týždeň 21. septembra, po dohode s kamarátom sme sa vybrali do lesa na ruju k vedľajšej obci. Kráčali sme lesnou cestou a vystúpili na lúku, aby sme videli vysokú zver. Z každej strany sa ozývali jelene. Vyšli sme spoza lesa na lúku kde si nás všimla laň. Stáli sme a pozorovali, čo sa bude ďalej diať. Boli sme však od nich ďaleko a natrafili sme na zlý vietor. Les sme obišli z druhej strany.

S2120012

Miesto sme si našli vo vysokej tráve, v ktorej sme si kľakli a začali sa približovať. Keď sme už boli v dostatočnej vzdialenosti, ľahli sme si a plazili sa až na koniec veľkej trávy. Pri začiatku lúky bolo vidno lane. Na lúke si pochutnával na tráve aj srnec. Ležali sme tam hodnú chvíľu a počúvali ručanie jeleňov. Jeden z nich sa k nám približoval z lesa a onedlho vyšiel von. Ihneď sme zapli kamery a zachytávali momenty jeho častého ručania. Zdržal sa tam okolo pol hodiny a neskôr odišiel s laňou do lesa. Cestou späť sme natrafili na starého jeleňa, ktorého sme sa snažili privábiť von z lesa na malú lúčku, no opatrnosť mu nedovolila vyjsť. Žiaľ, nepomohlo nám ani to, že nás prezradila laň.

S2030008

Druhý deň bol rovnako zaujímavý. So spolužiakom som sa rozhodol ísť skúsiť šťastie na iné miesto. Jeho otec nás odviezol na vrchol lesa, kde poblízku je cesta 1. triedy. Na želanie môjho spolužiaka sme si vybrali jedno zaujímavé miesto. Jelene nám vtedy revali z druhej strany údolia. Pohodlie sme si urobili na horizonte lúky. Sadli sme si do trávy a čakali. Po 45 minútach sme sa o miesto delili už s ďalšími dvomi pozorovateľmi. Na chvíľu sme odbehli, ale zvedavosť nás ovládla a vrátili sme sa na pôvodné miesto a skamarátili sa s novými pozorovateľmi. O niečo neskôr nás prekvapil jeleň. Nemohli sme ho odfotiť, nakoľko bol dosť ďaleko. Za pomoci ďalekohľadu sme odpozorovali, že to bol už starší pánko, 18 až 20 torák. Onedlho sa začalo stmievať a nadišiel čas vrátiť sa domov.

S2030013

Ani ďalší deň som nemal pauzu. S predošlým kamarátom som išiel do tej istej dediny, len na iné miesto. Z lesa sa ozývalo ručanie jeleňa. Rozhodli sme sa ho prenasledovať. Snažili sme sa byť tichí a nenápadní. Pozorovali sme ho dosť zblízka – pekne ručal. Laň nás opäť zbadala a jeleň zmizol preč. Spoločne sme odhadli kam asi jeleň pôjde. Vrátili sme sa na miesto odkiaľ sme prišli. Čakal nás tam pekný 14 torák. Ručal. Hneď sme si ho vyfotografovali a natočili. Neskôr sa stratil v lese. Zabralo nám to veľa času a vracali sme sa po tme.

S2070002

O 4 dni neskôr som išiel na ruju sám do lesa za našou dedinou. Kráčal som po lese a zaručal som s vábničkou. Po pár sekundách sa mi ozval jeleň. Postupoval som k nemu bližšie až sa mi predstavil v plnej kráse. Spravil som pár fotiek a natočil video. Vábil som ho, až sa dostal na vzdialenosť 10 metrov odo mňa. Nehybne sme sa navzájom premeriavali. Neskúšal som ani vybrať kameru aby som ho náhodou nevyplašil. Bol to nezabudnuteľný zážitok. Postupoval som ďalej a obišiel som aj pár diviakov. Na lesnej ceste som si doprial oddych a zavábil.

S2050001

Ako som sa postavil, zbadal som na ceste jeleňa, ktorý sa prišiel na mňa pozrieť. Stihol som ho zachytiť, no bola to len chvíľka. Nakoľko domov zo školy chodím neskôr, moja výprava sa začala až celkom k večeru. Pomaly som sa vydal na cestu späť. Kým sa ruja skončila, stihol som jeleňov ešte párkrát popočúvať, no zábery sa mi už nepodarilo urobiť. Natočil som ešte pár videí a to bolo ukončenie jelenej ruje. Po skončení ma doma čakali zábery, ktoré som musel ešte zostrihať do videoklipu. Podarilo sa mi to po dlhom čase, ale predsa.

jeleňmoj1

Ďakujem všetkým čitateľom, ktorí si to prečítali a dúfam, že sa im môj príbeh ruje páčil. Prajem každému pekné zážitky. Lesu a lovu ZDAR!

autor: František Šiška
foto: autor

KONIEC_CLANKU

Tags: