LOVEC | Lovec radí
5414
post-template-default,single,single-post,postid-5414,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Lovec radí


TITULKA_OBLECENIE_ZIMA

Poľovačka v zimných mesiacoch alebo „Ako sa správne obliecť v zime“

Zimné obdobie. Krajina je ponorená do chladu, zimy a mrazu a príroda spolu so zvieratami spokojne odpočíva. Zimné mesiace sú charakteristické teplotami, kde sa ručička teplomeru pohybuje do modrých čísiel. A práve v tomto období by mali nielen poľovníci zvýšiť pozornosť a opatrnosť a viac sa starať o seba a o svoje zdravie.

Je úplne jedno, či sa zdržiavate v horách, alebo čakáte a sliedite na posede na príchod zveri, ale práve vhodne zvolené oblečenie hrá veľmi dôležitú úlohu. Nesprávna voľba oblečenia vám môže pokaziť príjemné chvíle a radosť z úlovku aj pri inak peknom počasí. Naproti tomu, v kvalitnom oblečení vás nezaskočí ani náhle zhoršenie počasia.

PRVÁ a najzákladnejšia vrstva

Samozrejme sem môžeme zaradiť tú najzákladnejšiu a najdôležitejšiu vrstvu v zimných mesiacoch – funkčná bielizeň, alebo inak povedané „termo prádlo“. Termo vrstva oblečenia je charakteristická hlavne udržiavaním optimálnej telesnej teploty, vzdušnosťou, odolnosťou proti pachu a schopnosťou odvádzať pot. Preto patrí medzi základné ochranné oblečenie a mali by sme dbať nielen na kvalitu ale aj na výber samotného oblečenia, tým myslíme také, ktoré má antialergické a antibakteriálne účinky.

DRUHÁ vrstva je tzv. izolačná vrstva

Sem môžeme zaradiť najmä tričká, mikiny, svetre a pulóvre. Samozrejme, aj tu je k dispozícii široký výber produktov. Hlavnou úlohou tejto vrstvy je izolácia, avšak samotné oblečenie nechráni proti vetru ani dažďu. Najčastejšie používané materiály sú fleece, microfleece a iné husto tkané mikrovlákna.

TRETIA „vrchná“ vrstva

Patrí medzi ochranné vrstvy, t. z. že chráni pred vetrom, dažďom, snehom atď… Môžeme sem zaradiť hlavne bundy, kde najvhodnejšie materiály sú práve materiály s membránou. Jednou z výhod tohto materiálu je, že je priedušný, ale iba z vnútra von, nie naopak. To znamená, že odvetráva vyprodukovanú vlhkosť bez toho, aby sa vaše telo ochladilo.

Kombinácia týchto troch vrstiev zaručuje dokonalú izoláciu, pružnosť a pohodlnosť.

Dobrá rada: v zime nepoužívajte bavlnené oblečenie – dobre saje pot a to sa prejavuje tým, že budete cítiť chlad a vlhkosť.

Motto: „Počasie nie je nikdy zlé. Zle sme iba oblečení!“

DOPLNKY

Čiapky a rukavice

Čiapka patrí tak isto medzi dôležitú výbavu najmä v zimnom období. Cez hlavu sa uvoľňuje najviac tepla a telo sa ochladzuje. Podceňovanie nosenia môže spôsobiť zdravotné problémy, čo každému milovníkovi poľovníctva určite nepríde vhod.

Rukavice nie sú obľubou každého. A práve pre tých sú dostupné produkty, ktoré nijako neobmedzujú v streľbe. Patria medzi ne rukavice s pogumovanou dlaňou pre lepšie uchopenie zbrane, vyrobené z elastického mikrovlákna, čo zabezpečuje vysokú citlivosť spúšte.

Topánky

Ďalším dôležitým doplnkom sú topánky. Hovorí sa, že od nôh ide najväčšia zima. Preto treba zvoliť pohodlnú obuv, ktorá má vysokú funkčnosť, dokonalý tvar, je priedušná a zároveň izoluje. Pre poľovanie a lov v našich podmienkach sú vode a vetruodolnosť základnou podmienkou dobrých topánok. Gore-Tex membrána udrží nohy v teple aj pri teplotách -25 oC.

Vhodným doplnkom do topánok sú bambusové ponožky, ktoré sú vyrobené z dutého vlákna a tak vytvárajú okolo nôh izolačnú vrstvu.

Je na zvážení každého z nás, aké oblečenie zvolíme. Také, ktoré disponuje patričnou funkčnosťou a v neposlednom rade zohráva úlohu aj estetická stránka.

spracovala: Ing. Jana Virguľová

KONIEC_CLANKU1

Tags: