LOVEC | Recept
5395
post-template-default,single,single-post,postid-5395,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Recept


TITULKA_RECEPT

Ingrediencie:
50–75 dkg diviny zo stehna, alebo z chrbta mladého diviaka prípadne srnca
ustricová omáčka
mleté čierne korenie
škrobová múčka
masť (popr. Olej)
múka (½ hladkej + ½ polohrubej múky)
soľ


Postup prípravy:

Mrazené mäso necháme čiastočne rozmraziť deň pred prípravou (mäso je ešte tuhé, ale dá sa už krájať). Mäso neumývame! Mäso odblaníme ostrým nožom a nakrájame na plátky v smere vlákien a necháme úplne rozmraziť (najlepšie v chladničke do druhého dňa), odstránime prípadné vnútorné blany, šľachy a tuk.

Rozmrazené mäso zľahka naklepeme, osolíme a okoreníme. Vytečenú šťavu z mäsa zásadne nevylievame. Uchováme ju v miske a použijeme ju pri ďalšej príprave.

Do šťavy z mäsa pridáme lyžicu ustricovej omáčky a šťavu trošku zahustíme škrobovou múčkou.

meat-515386_1280

Naklepané osolené a okorenené plátky vložíme do misky s ochutenou šťavou z mäsa, všetko premiešame a necháme v chlade odležať aspoň hodinu do ďalšieho spracovania (šťava sa vsiakne späť do mäsa a plátky tak budú nesmierne šťavnaté). Takto upravené plátky môžeme uchovať v miske v chladničke aj niekoľko dní. Optimálne je takto si pripraviť plátky deň–dva vopred.

Odležené plátky vyberieme z misky a obalíme v múke. Môžeme použiť aj iný obal alebo ho úplne vynechať. Do múky môžeme tiež pridať mletú sladkú alebo pálivú papriku.

Plátky prudko opečieme po oboch stranách na masti alebo oleji (môžeme do tuku pre chuť pridať malé kocky slaniny), často obraciame do doby, než je mäso prepečené (z mäsa nevyteká krvavá šťava). Plátky pri opekaní nesmú pustiť vodu, preto na obracanie zásadne nepoužívame vidličku aby sme mäso neprepichli (poklesla by teplota vyprážanie a plátky by zostali tuhšie). Opekáme na panvici v rozpálenom tuku a plátky sa nesmú dotýkať.

Plátky vyberieme a horúce hneď podávame na tanier alebo uchováme krátko v teple. Výpek z panvice môžeme rôzne upraviť a použiť ako omáčku.


Príloha:

Ako príloha sú vhodné na masle orestované lusky zelenej fazuľky, orestované cherry paradajky, rôzna zelenina, prípadne klasické opečené, alebo varené zemiaky.

potatoes-609661_1920


Odporúčanie:

Ustricová omáčka je vynikajúci doplnok k minútkovým mäsám. Plátky (rezne) len zľahka potrieme omáčkou (cca 1–2 lyžice na 1 kg mäsa). Môžeme s ňou dochucovať aj omáčky, je výborná aj k restovanej zelenine. Na trhu je niekoľko dodávateľov. Najkvalitnejšie sú Thajské. Ak budete vyberať omáčku, tak vyberte tú hustú.


steak-826961_1920

Variácie úpravy výpeku:

Do výpeku v panvici dáme hrášok, na tenké rezančeky nakrájanú mrkvu, nakrájanú uhorku, šampiňóny (alebo iné huby), prúžky kápie, krátko osmažíme, pridáme kečup, 1 dl sladkej smotany, krátko povaríme a zahustíme zápražkou, dosolíme.

Do výpeku (môžeme stiahnuť tuk) pridáme maslo, múku, krátko opražíme, zalejeme vínom, pridáme jemne nasekaný pór, kúsky kápie, a podusíme cca 8 min. Zmes rozložíme na plátky a porcie polejeme nahriatym ginom, ktorý môžeme zapáliť.

Do výpeku zamiešame mletú sladkú papriku, pridáme smotanu (sladkú alebo kyslú), zahustíme zápražkou a krátko povaríme.

Do výpeku pridáme 1 pokrájaný strúčik cesnaku a 4 pokrájané olúpané paradajky. Krátko opražíme, podlejeme troškou vývaru, pridáme cca 10 čiernych olív bez kôstky a krátko povaríme. Plátky vrátime na panvicu a všetko spolu krátko prehrejeme.

Do výpeku pridáme nadrobno nakrájanú cibuľu, posekané orechy, na plátky nakrájaný cesnak a krátko opražíme.

Do výpeku pridáme trochu vývaru, nakrájané huby a dusíme do mäkka. Keď sú huby mäkké, zaprášime výpek múkou, posmažíme a podlejeme smotanou. Pridáme pretlak, krátko povaríme, omáčku dosolíme a dochutíme citrónovou šťavou. Plátky vložíme do hotovej omáčky a prehrejeme.

Do výpeku pridáme jemne nakrájanú cibuľu, opražíme, pridáme kocky nakrájaného údeného mäsa, 2 pokrájané paradajky, 1 pokrájanú papriku a podusíme.

Do výpeku pridáme na polovičné kolieska nakrájanú cibuľu, opražíme, pridáme na prúžky nakrájané 2 papriky, 10 dkg šampiňónov (môžu byť aj iné huby), roztlačený strúčik cesnaku, lyžicu kečupu, lyžičku ustricovej omáčky, 1 dl červeného vína. Krátko podusíme a prelejeme na plátky.

Do výpeku pridáme 1 malý pohár sterilizovaného zeleninového leča, osolíme, dochutíme ustricovou a chilli omáčkou, ohrejeme a dáme na tanier k plátkom.

Do výpeku dáme pokrájané huby (šampiňóny, hríby, plávky!), Opražíme a dáme na plátky.

Do výpeku dáme olúpané a na kolieska narezané kiwi, pohárik vína, podrvené mandle, kúsok masla a zmes podusíme. Zahustíme zápražkou, dosolíme, krátko povaríme a prelejeme na pláty

Na výpeku v panvici speníme na polovičné kolieska nakrájanú cibuľu, pridáme na prúžky nakrájanú zelenú papriku (cca 1–2 ks), lyžicu ustricová omáčky, priostríte chilli omáčkou, krátko opražíme a dosolíme. K paprikám môžeme pridať niekoľko pokrájaných a olúpaných paradajok a doplniť 1 dl červeného vína.

KONIEC_CLANKU1

Tags: