LOVEC | Z lovcovho denníka
5235
post-template-default,single,single-post,postid-5235,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Z lovcovho denníka


BAZANT

Začiatkom decembra som veľmi rád prijal pozvanie svojho priateľa Mariána, aby som sa zúčastnil poľovačky na bažanty v ich poľovnom revíri. Moju radosť navyše umocňoval fakt, že sa bude poľovať doslova “na skok” od môjho bydliska a ešte som nemal tú česť tunajší revír navštíviť.

Spojený poľovný revír Jánovce – Hrubá Borša s rozlohou cca 700 ha sa nachádza v oblasti podunajskej nížiny medzi mestami Senec a Sládkovičovo. Charakterom výskytu lovnej zveri môžeme tento revír zaradiť medzi poľovné revíri s dominantným výskytom drobnej zveri, no veľmi dobre sa darí tiež srnčej zveri. Z času na čas tiež vidno migrujúcu čiernu zver, ktorá tiahne najmä južným smerom k toku Malého Dunaja.

Polovacka_na_bazanty_4

Zraz bol naplánovaný na ôsmu hodinu ráno pred poľovníckou chatou v Jánovciach. Tu boli účastníkom spoločnej poľovačky vydané základné dispozície a boli oboznámení s bezpečnostnými pravidlami a ďalšími organizačnými pokynmi. Povolené bolo loviť nasledovnú zver, z drobnej pernatej zveri bažant kohút a škodná zver. Nasledovalo slávnostné zahájenie poľovačky a krátko potom ako doznel lesný roh, vydali sme sa na naše prvé stanovisko.

Polovacka_na_bazanty_3

Presunuli sme sa k riečke Čierna voda, kde sme tlačili husto zarastený pás remízky. Toto miesto sľubovalo úspech čo sa razom aj potvrdilo. Bažanty lietali v hojnom počte, najmä však sliepočky na ktoré sme strieľať nemohli, na moju škodu aj tých pár kohútov vyletelo v opačnom smere, pretože tam mali výhodnejší vietor. Tak či onak, niektorí naši kolegovia slávili prvé strelecké úspechy.

Polovacka_na_bazanty_2

Naložili sme ulovené bažanty, nasadli do áut a presunuli sme sa do okolia Hrubej Borše kde poľovačka pokračovala. Na úvod sme pretlačili menšie porasty neďaleko obce, kde sa naša zbierka úlovkov troška rozrástla. Poslednou etapou našej poľovačky bola lokalita neďaleko starej usadlosti tzv. majera obklopená priestrannými lánmi polí, ktoré boli v súčasnosti zarastené vysokou trávou. Tieto lokality sme si nechávali ako “bonbónik” úplne naposledy. Najskôr sme pretlačili severozápadnú stranu, kde sa podarilo streliť pár pekných kusov, no to som ešte netušil aké krásne prekvapenie na mňa čaká keď pôjdem opačnou stranou.

Polovacka_na_bazanty_rip

Úvod toho ešte toľko nesľuboval, šlo sa menšími kopcami s navozenej zeminy a s ťažkosťami nám vyleteli dva či tri kusy. Následne ako som sa však dostal na políčko pred majerom začalo to pravé divadlo, zrazu začali každú chvíľu vyletovať kohúty. Poriadne som ani nestihol prebiť a už šikovný psík zdvihol k letu ďalšieho počas necelej pol hodinky som ich tu strelil asi päť a na svoje si prišli tiež kolegovia. V dôsledku vysokej trávy bol troška problém ulovených bažantov nájsť a stálo nás to troška času, no spokojnosť bola veľká.

Podarilo sa tiež streliť jednu líšku, čo určite prispeje k lepšiemu rozvoju tejto krásnej pernatej zveri, ktorou bažant bezpochyby je.

Celkovo bolo ulovených takmer dvadsať kusov bažantej zveri a jedna líška. Po slávnostnou ukončení a vyhodnotení poľovačky nasledovalo rozdelenie ulovenej zveri medzi strelcov.

Na záver už možno iba skonštatovať, že boršiansko – jánovský chotár nám všetkým daroval ďalší krásny poľovný zážitok a nezmazateľné spomienky.

autor: JUDr. Miroslav Bilský DiS.
foto: autor

KONIEC_CLANKU1

Tags: