LOVEC | Z našich lesov
5256
post-template-default,single,single-post,postid-5256,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Z našich lesov


MEDVED

Mal  som možnosť zúčastniť sa s mojim priateľom na poľovačke na medveďa na Orave v PZ Malatiná čo predchádzalo najprv vybavovanie povolenky na odstrel medveďa schváleného ministerstvom.

Pár slov o mojich stretnutiach s medveďmi…

Taktiež som bol pozrieť medveďa pred odstrelom pod vrchom Strážova, pričom bola vybudovaná chatka a za ňou, vtedy to bolo možné,  bol lanom priviazaný zdochnutý kôň ako návnada. Dva dni pred odstrelom som bol s riaditeľom ŠL a poľovným hospodárom podvečer na chatke a po hodine čakania prišiel statný medveď popri chatke cca asi 5 metrov od okna smerom ku návnade, vtedy som videl prvýkrát medveďa vo voľnej prírode. Na tretí deň prišiel hosť z Nemecka pán Hofbauer s prekladateľom a na druhý deň po príchode na chatku pred zotmením bol medveď strelený z chatky. Chatka bola na tento úkol dokonale pripravená, podlaha bola vystlaná dekami a okienko& nbsp; sa dalo bez hluku otvoriť smerom k návnade. Chatka „Medveďka“ ešte existuje, ale je už zničená od vandalov. Takto vyzerá dnes. Mohla poslúžiť pred dažďom turistov pri výstupe na vrch Strážova.

Na Sádeckých vrchoch som sa nie jeden krát stretol s medveďom a niekedy na pár metrov, pričom som ani guľovnicu z pleca nedal dolu, ale som riadne skričal a medveď odskočil smerom do lesa. Raz som s kamarátom bol v mesiaci jún na májovky tiež na Sádeckých vrchoch a hovorím mu: „pozri tam sú malé diviačky“, pobehovali okolo kríkov na lúke od nás asi na 20-30 krokov. V tom spoza kríka vyskočila medvedica a ušla smerom od nás aj s medvediatkami, ktoré sme považovali za diviačky. Asi som mal vždy šťastie, pri stretnutí s medveďmi.

zničenámedveďka

Zničená medveďka

Poľovník lekár, syn nášho kamaráta poľovníka už také šťastie nemal, napadla ho medvedica z brlohu a bol nepríjemne poranený, v nemocnici sa liečil pár týždňov zo zranenie. Mnoho krát som do toho brlohu pozeral, lebo starší poľovníci hovorili, že tam v niektoré roky má brloh medveď, nikdy som nešiel príliš blízko!

Ako to bolo v Malatinej na Orave

Z Liptovského Mikuláša sme išli autom smerom na Zuberec, kde sme sa zastavili pred Zubercom u známeho v Malom Borovom, ktorý nám prichystal proviant pre pobyt na chatke poľovného združenia Malatiná. Pokračovali sme do Malatinej, kde nás čakal predseda  a poľovný hospodár. Po zoznámení sme sa vydali na cestu na chatu PZ. Tam sme sa dozvedeli aký postup bude pri poľovačke na medveďa a čo je pripravené. Návnady museli byť len zelenina najme jablká! Žiadna návnada mäsitého pokrmu sa nesmela použiť.

Boli  pripravené tri posedy vzdialené od seba niekoľko kilometrov. Dva dni sme nemali šťastie vidieť medveďa. Na tretí deň môj kamarát išiel na posed na ktorom som bol predošlý podvečer. Ja som išiel s poľovným hospodárom na pasienky oproti posedu kde bol predseda  PZ s mojim kamarátom. Z pasienkov bolo možné vidieť ďalekohľadom až k posedu. Po hodine sme sa vracali na chatku, keď v tom padla rana smerom od posedu, povedal som asi mali šťastie. Čakali sme na chate a za tmy prišiel gáz už aj s uloveným medveďom. Po zagratulovaní dlho do večera sa rozprávali podrobnosti o úspechu.

Na druhý deň doobeda po obhliadke ochranármi sme s kamarátom, ktorý bol úspešný lovec, išli autom zaviesť medveďa na preparáciu do Žiaru nad Hronom. Mimochodom tam bol preparovaný aj medveď strelený spomínaného pána Hofbauera z Nemecka.

autor: Milan Filadelfi
foto: autor

KONIEC_CLANKU1

 

Tags: