LOVEC | Kynológia
5672
post-template-default,single,single-post,postid-5672,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Kynológia


TITULKA_JAZVECIK

Jazvečíky patria do skupiny poľovných psov, tzv. „Brloháre“. Brloháre sa používajú na vyháňanie zveri z brloha. K tomu je prispôsobená aj ich telesná stavba. Sú to psy malých telesných rozmerov o hmotnosti do 10 kg a telesnej výšky maximálne do 40 cm (u jazvečíkov do 23 cm). Patria medzi odvážne a tvrdé psy, ktoré často na svoju ostrosť doplatia i životom. Sú veľmi vhodné aj na prácu na povrchu a to najmä na durenie diviačej zveri. Pomocou brlohárov možno veľmi účinne regulovať stavy dravej zveri a to najmä líšok. Priemerná dĺžka života jazvečíka je 14–17 rokov.

small-48200_1280

HISTÓRIA 

Jazvečíky boli zobrazované už na stenách chrámov v starom Egypte. Pochádzajú z plemena nízkonohých brakýrov. Prvé zmienky o týchto psoch, ktoré sa používali ku práci pod zemou, pochádzajú z 5.–9. storočia n. l., v nemeckej literatúre sa názov „jazvečík“ objavuje v roku 1582.

Tieto psy boli šľachtené tak, aby boli pomalšie, lovci ich mohli sledovať, a aby ľahšie prenikali do nôr líšok a jazvecov. Dôkazom príbuznosti s duričmi sú mimoriadne vyvinuté vlohy k práci na povrchu, hlasité durenie a práca na dohľadávkach.

pet-316470_1280

ROZDELENIE

Jazvečíky sa vyskytujú v troch typoch podľa druhu osrstenia: hladkosrsté, hrubosrsté a dlhosrsté.

Za vývojovo najstaršie sa považujú hladkosrsté jazvečíky. Dlhosrsté jazvečíky vznikli z hladkosrstých primiešaním niektorých plemien sliedičov, hrubosrsté vznikli z hladkosrstých primiešaním plemien teriérov.

Vo všetkých typoch osrstenia sú na výber aj tri veľkosti jazvečíkov:  normálna (štandardná), trpaslíčia a králičia forma. Rozhodujúci je obvod hrudníka. Trpasličie jazvečíky môžu mať obvod hrudníka najviac 35 cm, králičie najviac 30 cm.

Jazvečík je pes so zvláštnym zmyslom pre osobitné reagovanie na javy denného života, so schopnosťou odhadnúť stav a náladu majiteľa. Je to pes veľmi inteligentný, samostatný a vynaliezavý.

Sfarbenie jazvečíkov:

Jednofarebné – červené, červenožlté, žlté s prímesou čiernej alebo bez nej.

Dvojfarebné – tmavo čierno-hnedé, šedé alebo biele s hrdzavohnedými alebo žltými znakmi alebo s pálením

Škvrnité – strakaté, tigrované, prekvetlé a iné druhy sfarbenia.

V poľovníctve je jazvečík všestranne využiteľný, pretože okrem brlohárenia ho možno použiť na všetky druhy prác vyžadovaných pri výkone poľovníctva. Väčšie problémy má len pri prinášaní zajaca a bažanta a pri práci vo vyššej snehovej prikrývke.

miniature-dachshund-944323_1920

SPOLOČENSKÝ TYP PSA?

Pre všetky typy jazvečíkov je na prvom mieste ich rodina. V prítomnosti cudzích ľudí sa chovajú rezervovane a väčšinou ich ignorujú. S ostatnými psami vychádzajú jazvečíky dobre, aj keď niekedy sa môžu prejaviť ako odvážlivci, ktorí si trúfajú na väčšie psy, než sú oni sami.

VÝCVIK

Vzhľadom k tomu, že jazvečík je tvrdohlavý, sebaistý a samostatný pes, jeho výchova a výcvik musia byť dôsledné. Je inteligentný a dobre sa učí. U jazvečíka je nutná dôslednosť a trpezlivosť. Jazvečíky veľmi zle znášajú, pokiaľ si myslia, že sú nespravodlivo trestaní. Dokážu byť veľmi húževnatí, pokiaľ chcú niečo, čo mu zakazujete. Pri správnom prístupe sa toho dokážu veľa naučiť, ale nebudú nikdy otrocky počúvať každý príkaz.

dachshund-672780_1920

STAROSTLIVOSŤ

U hrubosrstého jazvečíka je nutné trimovanie, ktoré sa prevádza asi dvakrát ročne. Tiež je nutné zastrihnúť chlpy medzi vankúšikmi na tlapkách. Je nutné dbať na čistotu uší a pazúriky udržovať krátke. Jazvečíky majú so stúpajúcim vekom sklon k priberaniu na váhe, nie je teda dobré ich prekrmovať.

CHOROBY

Najviac rozšírené choroby u jazvečíkov sú práve obrna jazvečíkov, hluchota, epilepsia, nekostnatenie chrupaviek a skrivenie hornej čeľuste.

Zaraďujeme sem aj:
Cushingov syndróm

Je to hormonálne ochorenie, pri ktorom je zvýšená hladina kortizolu v krvi. Kortizol je endogénny hormón s mnohými dôležitými funkciami vytvárajúci sa v dvoch malých orgánoch, nadobličkách. Funkciu nadobličiek kontroluje a riadi časť mozgu – hypofýza. Ak je v krvi nedostatok kortizolu, hypofýza vylúči hormón, ktorý navedie nadobličky k zvýšenej produkcii kortizolu.

Príčiny
Produkcia nadmerného množstva kortizolu, nádor nadobličiek – väčšinou je len na jednej nadobličke, užívanie lieku s obsahom kortizolu.

Symptómy
Zvýšené pitie, s tým súvisiace zvýšené močenie a apetít, prírastok hmotnosti (veľké brucho), zadychčanosť, strata srsti, opakujúce sa kožné infekcie, horšie hojenie rán, stenčená koža – presvitajúce cievy.

Von Willebrandova choroba

Toto ochorenie je spôsobené kvantitatívne alebo kvalitatívne deficitom von Willebrandovho faktora (vWF), ktorý je nevyhnutnou súčasťou koagulačné kaskády.

Príznaky sú rôzne a môžu sa pohybovať od ľahkého krvácania až po život ohrozujúcu ťažkú ​​stratu krvi. Klinické príznaky sa často môžu zhoršiť ako následok psychického alebo fyzického stresu.

Symptómy

Opakované gastrointestinálne krvácanie s hnačkou alebo bez hnačke, epistaxa, krvácanie po extrakciách zubov, krvácanie ďasien, ekchymózy, predĺžené krvácanie u hárajúcich súk, krívanie ako dôsledok krvácania vnútri kĺbov, nadmerné krvácanie v dôsledku strihanie pazúrov, amputáciou chvosta alebo nadmerné pooperačné krvácanie.

Ochorenie je rozdeľované do troch základných kategórií: typ 1, typ 2 a typ 3 s niekoľkými subtypy, pričom ochorenie typu 3 predstavuje najťažšiu formu.
V minulosti bola táto forma choroby považovaná u psov za veľmi vzácnu. Avšak v poslednej dobe je najviac rozšírená u psov plemien škótsky teriér a šeltia.

dog-495122_1920

ČO MOŽNO NEVIETE…

V poľovníckej oblasti musia jazvečíky absolvovať výcvik v brlohovaní, ktorý je pre psíka väčšinou veľmi atraktívny a zábavný. Pred prvou loveckou skúškou muší však zložiť ešte skúšku odolnosti voči výstrelu.

Ďalšie možné skúšky, ktoré môže jazvečík absolvovať je skúška hlasitosti na stope, sliedičská skúška a všestranné skúšky.

Pre duričské a čuchové schopnosti jazvečíkov býva organizovaný pracovný výcvik a výcvik v stopovaní, kde úlohou psa je sledovať stopu, ktorá je naznačená nakvapkaním krvi a pes musí nájsť predmet na jej konci.

spracovala: Ing. Jana Virguľová
literatúra: Poľovnícka kynológia
foto: archív

Jazveciky_nakupuju_v_Huntinglande

KONIEC_CLANKU1

Tags: