LOVEC | Fotolovec
5796
post-template-default,single,single-post,postid-5796,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Fotolovec


Talentovaný wildlife fotograf Matej Bobrík (23) pochádzajúci z malebnej dedinky Pribylina nachádzajúcej sa pod Kriváňom je študentom Lesníckej fakulty Technickej Univerzity vo Zvolene. Má veľa záľub, no medzi jeho srdcovky patrí hlavne fotografovanie prírody, poľovníctvo, rybárstvo a turistika. Matejove fotografie zaznamenávajú krásy slovenskej prírody a majestátnosť živočíchov obývajúcich naše lesy. Sú výsledkom spojenia lásky k prírode, talentu, odvahy, trpezlivosti a profesionálnej techniky. Lovec vám prináša malú ochutnávku jeho fotoúlovkov a exkluzívny rozhovor.

Majestatny_krivan

Majestátny Kriváň

Kedy si začal s fotografovaním prírody? Čo ťa priviedlo k tomuto peknému koníčku?

S fotografovaním prírody som začal už na základnej škole a to v deviatej triede. Popravde, už ani neviem čo ma viedlo k fotografovaniu. Bola to asi len túžba zachytiť okamihy a zážitky strávené v prírode. Alebo vytvorenie si spomienok z prírody v podobe fotografie.

Safran

Šafrán

Aké boli tvoje začiatky? Kde si naberal fotografické zručnosti a skúsenosti?

Začiatky boli dosť ťažké, narábať s fotoaparátom som sa učil hlavne sám, ale pomohol mi aj kamarát. Stále som skúšal niečo nové, až som sa naučil, čo, kde, ako nastaviť a kedy použiť. Samozrejme, nevyšlo to vždy podľa mojich predstáv a očakávaní. Najprv som fotil len prírodu ako takú. Neskoršie, keď sa mi podarilo aj pár záberov zveri, tak som sa zameral hlavne na ňu.

Jarne_stastie

Jarné šťastie

Čo by si poradil začínajúcim fotolovcom?
Začínajúcim fotolovcom by som mohol poradiť len pevné nervy, trpezlivosť, naučiť sa kedy a kde sa dá najčastejšie stretnúť so zverou. A hlavne im popriať dobré svetlo a veľa šťastia.

Vychod_slnka_nad_krivanom

Východ slnka nad Kriváňom

Čo najradšej fotíš?
Najradšej fotím zver. Nemám určený konkrétny druh, no je to moja srdcovka. No aj tá vie niekedy poriadne prekvapiť. Nie je to len o fotení, ale aj o zžití sa s prírodou a vžití sa do kože zveri, ktorú sa snažíme odfotiť. Je potrebné poznať jej chodníčky, zvyky a prostredie v ktorom ste sa rozhodli fotiť.

Zimny_vecer

Zimný večer (fotka bola použitá aj na titulke decembrového e-magazínu Lovec ročník 2015)

Ktorú svoju fotografiu považuješ za najlepšiu?
Nedá sa povedať, že nejakú konkrétnu fotografiu považujem za najlepšiu. Mne sa páčia všetky, ktoré sa mi vydarili. Ale najcennejšia pre mňa je fotografia rysa ako leží v tráve a pred ním sa pasie zajac. No bohužiaľ, je to fotené kompaktom za zlého svetla, preto fotka nie je veľmi dobrá a použiteľná na reprezentovanie, ale ja si ju cením asi najviac.

Rys_a_zajac

Rys a zajac

Určite máš veľa zážitkov z fotografovania divej prírody. Aký je tvoj najlepší zážitok?
Áno, zážitkov mám viac než dosť, to je pravda. Pre vás som si vybral 2 z nich, a to s našimi šelmami. Jeden je s rysom, ktorý prišiel ku mne na ani nie 5 metrov. Druhý s medveďom, ktorému zavoňal guláš :-D.

Orol_a_jeho_ulovok_2

Orol a jeho úlovok

Orol_a_jeho_ulovok

Orol a jeho úlovok

Rys sa predvádza

Bol pekný jesenný večer, jelenia ruja bola v plnom prúde, a preto som sa rozhodol, že sa vyberiem skúsiť šťastie a nafotiť nejaké jelene. Vybral som sa do vyššie položeného odľahlého kúta, kde bola menšia holina po vetrovej kalamite. Ako si tak kráčam na miesto, kde som si plánoval sadnúť, ozval sa jeleň v mladine ani nie 50 metrov odo mňa. Rýchlo som sa prikrčil, zapol foťák a čakal, či sa náhodou neukáže. No bohužiaľ stíchol a ostal v mladine. Tak som sa pobral ďalej na svoje stanovisko. Ako tak sedím a počúvam ručiace jelene, čas plynie a slnko zapadá, zhoršujú sa aj podmienky na fotenie. No v tom zbadám nejaký pohyb v tráve asi 10 metrov predo mnou. Spozorniem a v duchu si pomyslím: „Asi to bola líška“, no na moje prekvapenie sa z tej trávy na 3 metre rovno predo mnou objavil mladý rys. Vôbec mu neprekážalo, že tam som a doteraz neviem, či ma videl alebo nie, no poriadne sa predo mnou popredvádzal. Ponaťahoval sa najprv na jednu stranu, potom na druhú, sadol si a hlavu otočil na pravo, na ľavo, potom sa pozrel na mňa, postavil sa a kľudným krokom odišiel ako duch. Len som smutný, že som si ho neodfotil, no svetelné podmienky boli už zlé a nechcel som ho vyplašiť zbytočným pohybom, alebo zvukom fotoaparátu, tak som sa len pokochal jeho krásou. Aj keď sa mi vtedy nepodarilo ho odfotiť, tak mám zážitok na celý život aspoň v spomienkach.

Ostrazita_sojka

Ostražitá sojka

Jarny_tok

Jarný tok

Medveď na guláši

Príbeh sa tiež odohráva počas jelenej ruje a to v Račkovej Doline, kde sme boli spolu s otcom, kamarátom a naším psíkom Borkom. V piatok večer sme sa vybrali na poľovnícku chatku, kde sme strávili celý víkend. Večer sme sa boli prejsť, no jelene boli ticho. „Skúsime to zas ráno“, povedali sme si po ceste na chatu. Po príchode sme sa navečerali, porozprávali a išli spať, pretože ráno sme skoro vstávali. Budík zvoní, nám sa nechce vstávať, no premohli sme sa a išli skúsiť šťastie na iné miesto. Tu to bolo už o niečo lepšie, jelene sa ozývali, no boli buď ďaleko, alebo v bezpečí smrekovej hory. Po východe slnka jelene stíchli a tak naše kroky smerovali ku chatke. Najskôr sme sa naraňajkovali a potom pripravili mäso a potrebné ingrediencie na guláš. Otec sa podujal na varenie a ja s kamarátom sme sa išli prejsť a nazbierať zopár dubákov. Veľmi sa nám nedarilo, no pár sme ich našli. Preto, že už bolo veľa hodín, vracali sme sa naspäť k chatke, kde nás už čakal otec. Guláš sa dováral a my sme išli nachystať taniere, lyžičky a chlieb. Borka sme uviazali ku stromu pred chatkou. Ako sme vošli do chatky ozval sa brechot psa. Mysleli sme si, že prišiel nejaký poľovník. Poslali ma von pozrieť kto ide, no keď som vyšiel von, pozrel smerom na chodník a cestu ku chate, nikoho som nevidel. Pes pozeral úplne iným smerom, tak som sa otočil a ani nie na 8 metrov odo mňa stál asi 150 kg medveď a pozeral na mňa. Kričím na otca a kamaráta: „Je tu medveď, poďte von!“ Najprv mi neverili, no keďže brechot neprestával, vyšli a uverili. Skríkli sme po medveďovi, no on stál a pozeral. Až na piaty krát sa otočil a išiel pomaly preč, no veľmi sa mu nechcelo. Však komu by sa chcelo od voňavého guláša? Nakoniec však odišiel a my sme sa mohli pokojne naobedovať. Sem tam sme ešte pozreli, či sa náhodou neobjaví, no už neprišiel. Večer nás na chodníku v blate čakali jeho stopy, no bol už dávno preč. V ten večer a ráno sme už zver nevideli, len počuli párkrát zamrnkať jeleňa. No táto veselá príhoda s medveďom, ktorému asi zavoňal guláš nám ostala v spomienkach.

Medvedie_dvorenie

Medvedie dvorenie

Asi_nas_nevidno

Asi nás nevidno

Jarny_podvecer

Jarný podvečer

Príroda je nevyspytateľná. Bol si už niekedy napríklad v ohrození života?
Nevyspytateľná veru je, preto ju netreba podceňovať a dobre sa pripraviť. V ohrození života som zatiaľ našťastie nebol. I keď pár stretnutí s medveďmi vzdialenými len pár metrov a zopár pádov v strmom teréne bolo, ale prežil som bez ujmy na zdraví a to je podstatné.

Zvedavy_mladik

Zvedavý mladík

Máš aj nejaký vysnívaný fotoúlovok, ktorý sa ti ešte nepodarilo nafotiť?
Vysnívaný fotoúlovok mám napríklad rysa, vlka, dudka, tetrova holniaka a sovy. Tieto sa mi zatiaľ nepodarilo dobre nafotiť a niektoré ani vidieť.

Letny_srncek

Letný srnček

Keďže si aj aktívny poľovník, čo ťa baví viac? Fotenie alebo poľovníctvo?
To je dobrá otázka. No myslím, že fotenie je pekný koníček. A hlavne tú zver, čo nafotím, mám možnosť ešte veľakrát stretnúť. Pretože je živá a ten život jej doprajem, pri poľovníctve tomu tak vždy nie je. Ak by to bol výradový kus, tak by som ho ulovil a už by som ho voľne v prírode nestretol, len na stene ako trofej.

Zmoknuta_srna

Zmoknutá srna

Ako hodnotíš vzťah fotografov a poľovníkov? Ako vás poľovníci vnímajú? Stretol si sa už aj s negatívnym postojom zo strany poľovníkov?
Vzťahy medzi poľovníkmi a fotografmi sú rôzne. Tu u nás máme dobré vzťahy ako domáci. Horšie je, keď sa za šera objaví na lúke alebo pred posedom niekto cudzí, vtedy mu poľovníci dohovoria. Ale cez deň im nepovieme nič. A áno. Stretol som sa aj s negatívnym postojom, ale to len v dôsledku toho, že som bol fotiť daniele. Práve vtedy zhadzovali lopaty. Ale to je podľa mňa vždy tak, keď sa jedná o zhody.

Srnci_parik

Srnčí párik

Používaš aj vábničky alebo vnadidlá na prilákanie zveri?
Áno používam vábničky, ale to len pri srnčej a jelenej zveri, inak nie a ani vnadidlá som zatiaľ neskúšal.

Srncek_na_jarnej_pasi

Srnček na jarnej paši

Ako si na tom s trpezlivosťou? Ako najdlhšie si čakal vo voľnej prírode na svoj fotoobjekt? Strávil si niekedy aj noc pod holým nebom?
Ako kedy. Ja najčastejšie piršujem a keď niečo zbadám tak sa snažím nepozorovane priblížiť a nafotiť. Ale najdlhšie, čo som čakal boli asi 4 hodiny. Takže asi veľa nevydržím. V lete ma otravuje hmyz a v zime zasa mráz, ktorý občas poriadne zachádza pod nechty.

Srncek_v_mraze

Srnček v mraze

Danielia_roznofarebnost

Danielia rôznofarebnosť

Akú používaš techniku?
Začínal som s obyčajným kompaktom, ktorý ani nemal stabilizátor, no za to mal 10× zoom, to bolo vtedy dosť veľa a na slovenské koruny stál 15 000 Sk. Ten som mal od základnej školy a mám ho do teraz, no už s ním nefotím. Potom som vystriedal veľa ďalších a teraz mám zrkadlovku Canon 70D a objektív Sigma 150-500 mm alebo Tamron 70-300 mm, s tými najčastejšie fotím zver.

Srna

Srna

Čo je podľa teba dôležitejšie? Dobrá technika alebo cit pre fotografiu a láska k prírode?
Tak samozrejme hrá rolu pri fotení aj dobrá technika, ale aj veľa iných faktorov ako je napríklad svetlo, kompozícia, cit pre fotografiu a veľa iných vecí. A áno, aj láska k prírode k tomu patrí.

Raritny_srnec

Raritný srnec

Čím sa maskuješ? Používaš aj nejaké neutralizátory pachu či iné špeciálne pomôcky?
Dlho som sa nemaskoval ničím. Ale minulý rok som si kúpil 3D maskovací oblek, ktorý si neviem vynachváliť. S ním som sa dostal blízko k zveri a pritom veľakrát vôbec netušila, že som tam. Na zimu mám bohužiaľ len maskovaciu bielu bundu, ku ktorej si chcem časom zaobstarať aj nohavice, rukavice a kuklu, aby som splynul zo zasneženou krajinou.

12633367_10201101771823794_1046251889_o

12630727_10201101771743792_1569786512_o

Ako najbližšie sa k tebe priblížila zver?
Zver som mal najbližšie zhruba na 1–2 metre, ale to len zriedka. Najčastejšie je to tak do 50 metrov alebo viac.

Na_rujovisku

Na rujovisku

Čo podľa teba nesmie chýbať v základnej výbave fotografa divej prírody?
Základná výbava je trpezlivosť, pevné nervy, dobrá obuv a oblečenie, rôzne maskovacie prvky, ďalekohľad a samozrejme kvalitná fototechnika.

Uz_ma_zbadal

Už ma zbadal

V akom čase najčastejšie chodíš na fotolov? Stalo sa ti niekedy, že si stratil v prírode orientáciu alebo pojem o čase?
Fotiť chodievam prevažne večer, 3 až 4 hodiny pred zotmením a zotrvám tam až do tmy, vtedy je najlepšie svetlo a zvyšuje sa aj aktivita zveri. Málokedy chodievam aj ráno. Pojem o čase stratím veľa krát preto, že v prírode oddychujem a vyčistí sa mi tam hlava od všetkých myšlienok.

Pohlad_krala

Pohľad kráľa

Kde si môžu čitatelia pozrieť tvoje fotografie?
Moje fotografie si čitatelia môžu pozrieť na facebookovej stránke Matej Bobrík – Photography https://www.facebook.com/Matej-Bobr%C3%ADk-Photography-307160409481080/ alebo na stránke www.lovuzdar.sk pod menom matej.

Pan_kral

Pán kráľ

Príroda je krásna, no na to, aby sme si ju mohli užívať, je nevyhnutné starať sa o ňu. Akými aktivitami prispievaš k ochrane prírody?
Veru je krásna, no nie každý ju tak vníma a ničí ju 🙁 . Ja chodím z hory občas aj s taškou plnou odpadkov, ktoré tam ľudia nechali, ako sú napríklad plastové fľaše, plechovky a rôzne iné predmety. Je to na zaplakanie ako si niektorí ľudia nevážia aspoň ten kúsok prírody, čo ešte máme.

Zvedave_lisca

Zvedavé líšča

Zvedava_listicka

Zvedavá líštička

Aké sú tvoje plány do budúcnosti?
Moje plány do budúcna sú, úspešne doštudovať a ak sa podarí, tak sa zamestnať v lesníckom alebo poľovníckom obore. Popri tom tráviť voľný čas v prírode, či už pri poľovačke alebo fotolovoch.

Kamzici

Kamzíky

Ďakujeme ti za rozhovor Matej a želáme všetko dobré a veľa pekných zážitkov v prírode 🙂

spracovala: Ing. Lucia Müllerová
foto: Bc. Matej Bobrík

KONIEC_CLANKU1

Tags: