LOVEC | Z našich lesov
5652
post-template-default,single,single-post,postid-5652,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Z našich lesov


TITULKA_ZHODY

Mesiac február sa v poľovníckej terminológii vyznačuje okrem lovu vybraných druhov srstnatej a pernatej zveri aj začiatkom zberu zhodov. Práve vo februári začínajú najsilnejšie jelene zhadzovať svoju korunu. Mladšie jelene začínajú so zhadzovaním o niečo neskôr a to v mesiacoch marec a apríl.

Pre človeka „nepoľovníka“ je zber zhodov na Slovensku zakázaný. Naopak výnimkou sú práve poľovníci, ktorí majú povolenie na zber zhodov od poľovného hospodára.

Význam

Zber zhodov má pre poľovníkov veľmi dôležitý význam. Zbierajú ich za účelom zistenia populácie jelenej zveri v danom revíri. Podľa zhodov sa potom môže lepšie určiť, ktorý jeleň je ideálny kandidát na ulovenie, ktorý je nádejný, alebo ktorého môžeme zaradiť medzi raritného.

Na základe parožia je možné posúdiť a zistiť jeho vek, konštrukciu tela a genetiku. Podľa zhodov môže byť jeleň zaradený na listinu raritných, resp. chovateľsky vzácnych kusov a ktoré sa následne nemôžu strieľať.

Čo s nájdeným zhodom?

Pokiaľ sa Vám stane, že pri prechádzke lesom natrafíte na zhod, je dobré, keď ho necháte na mieste kde ste ho našli. Je potrebné o tom upovedomiť poľovného hospodára, alebo niektorého člena poľovného revíru, v ktorom bol zhod nájdený.

Využitie zhodov

Zhody majú rôzne využitie. Pre milovníkov prírody a zvierat majú najmä zberateľskú hodnotu. Vo všeobecnosti sa zhody využívajú hlavne na dekoračné účely (výroba nábytku, lustrov, rukoväte na nože, gombíky, šperky atď.), v zdravotníctve, ale aj na výrobu doplnkov (žuvacích kostí) pre našich štvornohých miláčikov.

Sankcie

Pri nájdení zhodov si však treba dávať pozor. V prípade, že zhod v dobrej vôli zoberiete so sebou a zastaví Vás policajná hliadka, môžete zaplatiť pokutu až do výšky 3-tisíc eur. Trestá sa to ako „Priestupok proti poriadku v správe“.

V prepočte to znamená len toľko, že 10 až 18 eur za 1 kg parožia je nič v porovnaní s výškou pokuty, ktorou Vás polícia sankciuje. 

Spracovala: Ing. Jana Virguľová

KONIEC_CLANKU1

Tags: