LOVEC | LOVEC RADÍ
6373
post-template-default,single,single-post,postid-6373,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

LOVEC RADÍ


Testovali sme puškohľady Minox ZX

S blížiacim sa príchodom jari nastáva otázka príprav na sezónu srncov. Srnec sa stáva čoraz plachším a nie je výnimkou, že aj v našich podmienkach ho môžeme vídať čoraz vo väčších vzdialenostiach a priblížiť sa k nemu nebýva výsledkom umenia ale skôr náhody. Ak sa aj medzi nami nachádzajú dobre vybavení , a skúsení poľovníci, určite mi dáte za pravdu, že korektne namerať vzdialenosť a na základe toho prerátať a urobiť balistickú korekciu je časovo náročné a srnec môže byť už dávno preč. Práve táto skutočnosť nás inšpirovala k testu puškohľadu s balistickou osnovou, takzvané BDC 800, ktorú ponúka práve Minox.

MINOX01ň

L1060060

L1060064

L1060063

L1060062

L1060061

L1060059

L1060057

Ako prvý by som zhodnotil samotný balistický kríž. Jeho priesečník nám ponúka maximálnu presnosť nakoľko nám na 100 m prekryje iba 0,6 cm a je umiestnený v druhej zámernej rovine, čiže sa nezväčšuje. Za výbornú inováciu považujem možnosť nastrelenia puškohľadu na záchytný bod nad priesečníkom osnovy, čo pri 10 násobnom zväčšení činí 3,5 cm na 100 m nad priesečník, čiže ONV. Dieliky pod priesečníkom osnovy budú znázorňovať pokles strely o hodnoty znázornené v obrázku, čo napríklad krásne pasuje pre strelivo GECO v kalibri .243 win so strelou Express.

BALISTIKA_MINOX_03

Druhá vec, ktorá ma zaujala je použitie ratifikácie s jemnejším chodom a to v 1/4 MOA , čo činí zhruba 7,5 mm na 100 m. Jemnejšie klikanie bolo zvolené práve pre potrebu 100% nastrelenia zbrane. Po dokonalom nastrelení zbrane sa môžete spoľahnúť na funkciu balistického kríža. Presné rozmery kríža sú uvedené v tabuľke – TU 

My sme puškohľad testovali na zbrani Rossler Titan6 v kalibri 8×57 JS s prebíjaným strelivom Barnes TSX, ktorého vlastnosti sme upravili na mieru danej zbrani, ako aj požiadavkám na úspešný lov s čo najmenším poškodením zveriny. Aby som neodbočoval od témy vrátim sa späť k puškohľadu, na ktorom vás určite poteší predĺžený očný reliéf na 10 cm. Odolná duralová konštrukcia zoom krúžku, ako aj inteligentné riešenie deaktivácie osvetleného bodu, ktoré u konkurencie v podobnej cenovej relácií určite nenájdete. Päť násobný zoom nám umožňuje používať puškohľad ako dokonalého spoločníka na rôzne podmienky lovu. Od spoločných poľovačiek, až po individuálny lov na veľkú vzdialenosť. Svojou hmotnosťou určite neodradí ani skúseného poľovníka, ktorý hľadá ideálny pomer hmotnosti a odolnosti.

Puškohľady Minox ZX

Nové puškohľady strednej triedy od nemeckého výrobcu Minox dokonale vypĺňajú medzeru v ponuke značky. Osvedčené zväčšenia, ako aj rozmery boli odvodené od už zavedenej triedy ZV. Rovnako ako rad ZV aj rad ZX disponuje 5-násobným zväčšením.

Hlavné zmeny nastali v nastavení korekcií, kde prešli z miliradianov na uhlové minúty a to v prepočte z hodnoty pre jeden klik na 100 m z 1 cm na 0,7 cm. Táto zmena nasvedčuje predurčeniu puškohľadov pre trh používajúci imperiálne miery. Taktiež sú v ponuke aj verzie bez osvetlenia zámernej osnovy.

Aby sme sa netočili len okolo faktov, ktoré sú dostupné na stránke www.minox.sk, pridávam niekoľko subjektívnych pocitov:

  1. puškohľad je solídnej konštrukcie s ohľadom na dlhovekosť a dlhodobé používanie, čo podčiarkuje aj prstenec zoomu vyrobený z jedného kusu hliníka.
  2. sú predurčené aj pre použitie na nagnumových kalibroch o čom svedčí dĺžka tubusu.
  3. chod klikania, ako aj korekcií dioptrie, či zoomu kladú príjemný odpor.
  4. modely s nastaviteľnou bočnou paralaxou prinášajú kryštálovú ostrosť obrazu bez ohľadu na vzdialenosť.
  5. modely s osvetleným krížom disponujú inteligentným systémom na vypínanie osvetlenia v závislosti na sklone zbrane.
  6. s puškohľadom sa naozaj pohodlne strieľa, nakoľko jeho konštrukcia dovoľuje väčšiu vzdialenosť od oka.

Autor: Bc. Martin Bednár
Foto: Róbert Ferianc


 

Tags: