LOVEC | Lovec predstavuje
6119
post-template-default,single,single-post,postid-6119,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Lovec predstavuje


Milí čitatelia, redakcia e-magazínu Lovec sa Vám rozhodla priblížiť krásy nášho malebného Slovenska. Zamerali sme sa predovšetkým na poľovnícke zámky, ich zaujímavosti, históriu, ktorá nás môže doslova vtiahnuť do diania. V dnešnom čísle si bližšie predstavíme „Poľovnícky zámoček v Topolčiankach“. Pre niektorých dobre známi, pre iných veľká neznáma.

Zamocek_Topolcianky

t1_img_7003-jpg

História…

Poľovnícky zámoček v Topolčiankach vybudoval a postavil Jozef Augustín Habsburg z panovníckeho rodu Habsburgovcov v roku 1910 v slivkovom sade. Neďaleko monumentálneho klasicistického kaštieľa s troma renesančnými krídlami je národnom kultúrnou pamiatkou. Kaštieľ bol sídlom viacerých rodov ako Topoľčianskych, Rákocziovcov, Zichyovcov, Keglevickovcov a Habsburgovcov a práve tento panovnícky rod vybudoval zámoček ako miesto oddychu. Autorom projektu bol maďarský sochár Koloman Gerster. Východná fasáda má na nárožiach dve okrúhle vežičky, medzi ktorými je balkón s ozdobným kovovým zábradlím. Južná fasáda má nad bočným vchodom murovaný trojuholníkový štít. V strede budovy je dvorana, prikrytá sklenenou strechou. Jozef Augustín Habsburg ako majiteľ okolitých lesov a vášnivý poľovník urobil zo zámočku klenotnicu svojich loveckých trofejí. Po rozpade Rakúsko – Uhorska kaštieľ so zámkom prevzal do správy československý štát, ktorý tieto priestory využíval ako letné sídlo prezidentov. V polovici 90. rokov 20. storočia sa zámoček dostal do vlastníctva štátnych lesov. Nový vlastník vykonal rozsiahlu rekonštrukciu zámočku a zariadil ho poľovníckym nábytkom a umeleckými dielami.

t1_img_6991-jpg

Rok 1997 až 2000 boli zlomové. Práve v týchto rokoch prebehla na zámku rozsiahlejšia rekonštrukcia. Prvá rekonštrukcia zámku sa datuje v roku 1969, pri ktorej bol zo zámku odstránený brečtanový porast.

t1_topolcianky-jpg

Súčasnosť…

V súčasnosti zámok poskytuje primeraný komfort aj tým najnáročnejším. Interiér je zariadený vkusným nábytkom s nádychom poľovníckej histórie, trofejami a obrazmi s poľovníckymi námetmi.

t1_img_6867-jpg(2)

K najcennejším exponátom patria kresby Karola Šovánku a originál plastiky medveďa s muflónom od Alojza Strobla. Plastika medveďa bola pôvodne umiestnená v parku pri jazierku, ale po vážnom poškodení bola zrekonštruovaná a umiestnená  v dvorane poľovníckeho zámku. Pred zámkom sa nachádza už len jej verná kópia. Poľovnícky zámok ponúka ubytovanie v trojlôžkových a štvorlôžkových apartmánoch. Cenník ubytovania sa pohybuje v závislosti od veľkosti apartmánu od cca 79€ za noc.

t1_img_6871-jpg

Na prvom poschodí sa nachádza reprezentačná jedáleň s kapacitou až 42 miest, kartársky a fajčiarky salónik, ktoré sú vkusne zariadené nábytkom z parožia. Taktiež steny sú bohato zdobené vzácnymi trofejami poľovnej zveri.

Priestory zámočku sú vhodné na rôzne druhy príležitosti ako sú pracovné porady, firemné stretnutia, oslavy a hostiny s poľovníckymi špecialitami. Medzi hostí poľovníckeho zámočku sa hrdo radia aj prezidenti, ministri nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia a mnohí ďalší.

t1_img_7709-jpg

t1_img_7715-jpg

t1_img_6871f-jpg

Okolie…

V malebnom prostredí zámočku vo vzdialenosti nie viac ako 5 km si môžete vychutnať krásu prírody a aj absolvovať rôzne prehliadky, či ochutnávky.

Zaujímavou je „Zubria zvernica“ ktorá patrí k významným miestam ochrany prírody a je neoddeliteľnou súčasťou histórie slovenského lesníctva. Úspešným rozmnožovaním topoľčianskeho stáda, ale najmä získavaním cenných poznatkov zo života zubrov, významne prispela k záchrane zubra ako druhu. Tento najväčší európsky cicavec bol ešte v nedávnej minulosti na pokraji vyhubenia.

t1_img_6914-jpg

t1_img_6919-jpg

K dispozícii je aj „Žrebčín“, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie svetové žrebčíny vôbec. Možno ho právom zaradiť za kultúrne dedičstvo národa.

V blízkosti sa nachádza zrúcanina gotického hradu Hrušov z 13. storočia, ktorý bol však v roku 1708 zničený. Pre milovníkov vína je v blízkosti „Vínna pivnica Lesov SR“, kde si v pohodlí a krásnom prostredí môžete vychutnať kvalitné vína.

t1_img_6924b-jpg

t1_img_6921-jpg

Zaujímavosťou je jaskyňa Grotta, v ktorej je umiestnená socha panny Márie s Ježiškom v náručí. Doslova Vás naplní duševným pokojom. V blízkosti sa nachádza rybník, taktiež vybudovaný vodný systém o celkovej dĺžke 2.5 km s veľmi malým spádom, ktorý prechádza od Zámockého kúpaliska až k Labutiemu jazierku a kaplnke sv. Vendelína.

Labutie jazierko je o celkovej výmere 1 175m2 a je charakteristické tým, že sa v ňom po zime alebo po dažďoch dlho drží voda. Je to spôsobené tým, že dno jazierka tvorí silná ílovitá vrstva, ktorá nedovolí vode vsiaknuť do pôdy. Vďaka nej nie je potrebné ani nijako sanovať dno jazierka, ktoré bolo vždy prírodné a prirodzene vodotesné.

Dúfame, že sme Vás inšpirovali a najbližší výlet bude práve do krásneho a malebného prostredia Poľovníckeho zámočku v Topolčiankach.

Redakcia Lovca

Zdroj:
http://www.parktopolcianky.sk/
http://www.topolcianky.lesy.sk/uvod.html


 

Tags: