LOVEC | LOVEC RADÍ
6181
post-template-default,single,single-post,postid-6181,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

LOVEC RADÍ


Neviete ako si dať vypreparovať zver a komu?

Každý poľovník, ktorý uloví, v ďalšom prípade nájde, zver a má snahu zachovať ju ako vypreparovanú trofej, musí poznať základné kroky ako predísť znehodnoteniu kožušiny. Lovec Vám ponúka zopár dobrých rád a návodov, ako zachovať kožušinu neporušenú a následne sa ňou nový majiteľ môže kochať aj niekoľko rokov.

Zviera je možné zachovať a vypracovať do finálnej podoby len vtedy, ak nie je koža znehodnotená napríklad narušením, resp. veľkým znehodnotením dopravným  prostriedkom, zaparení, alebo iným veľkým znehodnotením. Po ulovení je nutné zviera ošetriť a nenechať ho ležať na zemi dlhú dobu, ktorá by nemala prekročiť 30 minút, najlepšie je úplne sa tomu vyhnúť a niekde ju povesiť. Po vychladení je potrebné kožu zmotať a zamraziť s tým, že hlava musí byť na vrchu aby zamrzla ako prvá. Ako ďalšia možnosť je hneď ju odniesť preparátorovi.

Podľa toho či si chcete ponechať celú postavu alebo len jej časť, napríklad hruď-krk-hlava, ponúkame Vám osvedčený postu, ako na to.

preparacia_zveri_3

Ako stiahnuť kožu z celej postavy zvieraťa

Snažíme sa ju čo najmenej rozrezať a zvliecť ju do vaku. Dobrá pomôcka pri zvliekaní nôh je, že kožu zvlečieme po kolenný kĺb, kde kosť na kĺbe prerežeme a ostatnú kožu na kosti dokončí preparátor. Hlavu taktiež doslova stiahneme! Treba dať pozor na uši, ktoré je pri sťahovaní z hlavy potrebné odrezať na chrupavke v mieste, kde chrupavka končí a začína hlava – teda na začiatku ucha. Veľkú pozornosť vkladáme pri zrezávaní kože v oblastí očí. Keď sa dostaneme s nožom ku oku, obrezávame ho dookola okolo kosti, ktorá tvorí ochranu oka v tvare kruhu a vtedy musíme nechať na koži aj vnútro oka!!! Obidve oči spravíme rovnako. Pod okom sa nachádza slznica, ktorú tiež ako keby podoberieme nožom aby sme ju nepoškodili. Tým pádom sme sa dostali k ústam, ktoré zvliekame až tesne k zubom. Samotný nos je potrebné taktiež zvliecť aj s chrupavkou.

Etapy spracovania kože

Vypracovaná koža ovplyvňuje kvalitu dermoplastického preparátu. Je mnoho postupov na jej úpravu. Postup závisí hlavne od použitia kože!

preparacia_zveri_2

Operácie: 1 – námok, 2 – miazdrenie, 3 – pranie, 4 – piklovanie, 5 – vlastné činenie, 6 – neutralizácia, 7 – natieranie.

  1. Námok

Kožu vkladáme do vodného kúpeľa. Týmto spôsobom odstránime krv a rôzne zvyšky, čím zvýšime obsah vody v škárovej časti kože. Slúži tiež na vypranie nevláknitých bielkovín a na samotné očistenie. Do námoku je potrebné pridať konzervačný prostriedok (soľ) zhuba na 80 litrov 3,5 kg. Teplota námoku by mala byť v rozmedzí približne 15 až 30 stupňov. Aby koža voľne plávala, treba použiť vhodné množstvo vody. Preto používame dostatočne veľkú nádobu. Namočenie trvá cca 10 hodín.

  1. Miazdrenie

Je to odstraňovanie podkožného väziva, aby bola koža pri činení správne zakonzervovaná. Hrúbka kože negatívne ovplyvňuje hlavne prenikanie činidla! Pri miazdrení používame mäsiarske nože a brúsky na odstraňovanie väziva.

  1. Pranie

Praním sa vyplavujú z kože nevláknité bielkoviny a tuk, čím ju vyčistíme. Voda pri praní by mala mať teplotu maximálne 30 stupňov a minimálna doba prania je 15 minút pri stálom miešaní. Do kúpeľa pridáme jar (postačí aj prach na pranie).

  1. Piklovanie

Piklovaním kožu chemicky pripravujeme na vlastné činenie. Do  vody vkladáme kyselinu mravčiu (HCOOH) a soľ. Zhruba na 80 litrov vody sa pridáva 1l kyseliny a 3,5 kg soli.

  1. Činenie

Činenie je proces, pri ktorom sa rozmočená koža chemicky konzervuje. Existuje viacero spôsobov činenia. Činiaci roztok pozostával zo síranu draselno-hlinitého (KAl(SO4)2) alebo Novaltanu, soli, vody a môžeme pridať tukovú emulziu cca 2 dl. Kožu činíme štyri dni kedy ju premiešavame 2 až 3 krát denne. Po vyčinení kožu necháme odtiecť a následne ju zneutralizujeme.

  1. Neutralizácia

Neutralizácia prebieha tesne po činení, kedy odtečenú kožu zneutralizujeme sódou bikarbónou.

  1. Natieranie

Natieraním sa vlákna kože stávajú jemnejšie. Kožu potierame olejovou emulziou.

preparacia_zveri_1

Konečný vzhľad preparovaného zvieraťa závisí od zručností a skúseností samotného preparátora. Obrázky, ktoré sú uvedené v článku sú poskystnuté mladým a skúseným preparátorom, ktorý je motivovaný láskou k prírode a zveri, ale aj chuťou a záľubou v samotných spôsoboch preparácie. Však posúďte sami.

Autor: Ivan Kern
Fotografie: autor


 

Tags: