LOVEC | Z božej lekárne
6098
post-template-default,single,single-post,postid-6098,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Z božej lekárne


V marci už pomaly zubaté slnko začína prehrievať chladný vzduch, prebúdzať hmyz, či preberať k životu driemajúcu zem. Vo vzduchu je cítiť príchod jari. Okrem vône ju prezrádza aj všadeprítomný štebot vtákov a prvé jarné kvety. V záhradkách sú to najmä snežienky, bledule, šafrany či narcisy.

My si však niečo povieme o kvetoch, ktoré sprevádzajú naše kroky pri prechádzkach po lesoch a lúkach.

Medzi prvými na slnečných hlinitých a ílovitých pôdach nachádzame v bohatých skupinkách podbeľ liečivý (Tussilago farfara). Podbeľ má bledožlté jazykovité až rúrkovité kvety a kvetné stopky bielo plstnaté. Listy začína rozvíjať až po odkvitnutí. Podbeľ má protizápalové účinky a oddávna lieči suchý a dráždivý kašeľ. Slizovité látky, ktoré rastlina obsahuje pomáhajú pri všetkých chorobách pľúc a priedušiek.
Kvety podbeľu používame na med alebo ako prísadu do čajových zmesí. Listy sa po sparení trochu pomliaždené prikladajú na zle hojace sa rany, zápaly žíl, popáleniny, reumatické a kĺbové bolesti a tiež ako prísada čajových zmesí. Listy z voľnej prírody by sa užívať nemali, pretože sa jednoducho zamenia s niektorými druhmi deväťsilu alebo cyklámenu, ktoré môžu spôsobovať otravy.
Ďalšou rastlinou, ktorá tká žlté koberce v prírode je púpava lekárska (Taraxacum officinale). Napriek tomu, že je charakterizovaná ako burina, má mimoriadnu liečivú hodnotu. Kvety púpavy sú žlté a rastú na vrchole bezlistého stvolu. Listy vyrastajú v prízemnej ružici. Po odtrhnutí akejkoľvek časti rastliny jej pletivá vylučujú horkú mliečnu šťavu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Podbeľ lekársky (Tussilago farfara)

Púpava je vďaka jej horkosti používaná na liečbu tráviaceho traktu. Zlepšuje činnosť čriev, žlčníka a pankreasu. Znižuje krvný tlak a zlepšuje obeh krvi, čiže celkovú činnosť srdca. Má močopudné účinky a jej liečivé účinky sa prejavujú aj pri reume, cukrovke, obezite či chorobách obličiek.

V súčasnosti sú rozšírené jarné kúry šalátom z púpavových listov, ktoré dodávajú telu potrebné vitamíny po dlhej zime. Púpava je neškodná aj pri dlhodobom používaní. Treba mať však na pamäti, že veľké dávky sa na zvýšení účinku neprejavia.

Užitočné recepty

Podbeľový čaj

1 lyžička sušených rezaných listov podbeľa, 1 lyžička kvetov podbeľa, ¼ l vody
Listy a kvety podbeľa necháme vo vode prejsť varom a po 15 minútach státia ich precedíme. Teplý čaj pijeme po dúškoch 1 – 2 šálky denne. Užívame pri dráždivom kašli, zahlienení, zápale nosohltana alebo pri horúčke

flower-301278

Podbeľ lekársky (Tussilago farfara)

Púpavový med

250 kvetov púpavy, 2 citróny, 1 l vody, 1 kg cukru

Vo vode varíme hodinu na miernom ohni púpavové kvety a citróny nakrájané na kolieska. Potom tekutinu precedíme cez sitko, pridáme cukor a zase varíme 45 – 60 minút do zhustnutia. Med je dobrý pri prechladnutí do čaju, do vody, ale aj na chlieb s maslom.

spring-342610

Púpava lekárska (Taraxacum officinale)

Púpavový odvar

Korene púpavy, voda

Vykopeme si niekoľko koreňov púpavy, očistíme, nakrájame a necháme vysušiť. Zalejeme 2 lyžičky vysušeného púpavového koreňa vriacou vodou a necháme lúhovať. Následne môžeme piť. Odvar pomáha pri rakovine pankreasu.

dandelion-445228

Púpava lekárska (Taraxacum officinale)

Zdroj:
Dionýz Dugas: 500 najlepších receptov ľudovej medicíny
Alena Doležalová: Recepty z domácí lékárny

spracovala: Dominika Poláková
foto: autor


 

Tags: