LOVEC | Z NAŠICH LESOV
6240
post-template-default,single,single-post,postid-6240,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Z NAŠICH LESOV


Začiatok marca je znamenitý najmä tým, že jelene zhadzujú svoje parožie. Toto obdobie trvá niekoľko mesiacov. Starší jedinci zhadzujú svoju „korunu krásy“ už koncom februára a mladší pokračujú aj v mesiacoch marec a apríl. Nové parožie začína rásť hneď po ich zhodení a samotný vývoj parožia u jeleňov trvá približne 20 týždňov.


Výmena a vývin tejto ozdoby je náročným fyziologickým procesom, ktorý súvisí s hormonálnou činnosťou pohlavných orgánov samcov. V období ruje slúži parožie nie len ako zbraň pri častých súbojoch medzi jedincami, ale aj ako okrasa samcov v očiach ich partneriek.

antlers-587349

Súboj samcov

Ukončenie pohlavnej aktivity u jedincov znamená zastavenie výmeny výživových látok rovnako aj v kmeni parohov. Kosť pri kmeni parohu sa preruší a paroh sa následne odlomí. Tak nastáva obdobie známe ako zhadzovanie parohov.

Na rozdiel od jeleňov srnčie zhody môžeme nájsť v jesennom období od októbra do decembra. Tieto zhody je omnoho náročnejšie nájsť pretože sú podstatne menšie.

hyacinth-743168

Srnčí paroh ako dekorácia

Zhody parožia je možné nájsť všade tam kde sa táto zver v dobe zhadzovania zdržiava, pri potokoch, napájadlách, na lúke, na lesných chodníkoch, či bahniskách. Presné miesto sa určiť nedá.

Jarne_stastie

Jarné šťastie

Mali by sme však myslieť hlavne na to, že nájdenie zhodov je potrebné nahlásiť príslušnému poľovníckemu združeniu. Ich jedinečnosť a rozmanitá krása láka nejedného vášnivého poľovníka takúto vzácnu trofej vlastniť. Pre jej vlastníctvo však musí byť určené špeciálne povolenie.

„Každý, kto bez povolenia zbiera jelenie parožie, kdekoľvek na Slovensku, porušuje zákon a hrozia mu sankcie.“

Zhody môžu výnimočne zbierať poľovníci, ktorým je tento zber povolený so súhlasom užívateľa príslušného poľovníckeho revíru vypísanou povolenkou. Podľa zhodov, ktoré poľovníci nájdu vedia zistiť a vyhodnotiť kvalitu populácie jelenej zveri.

antlers-938835

Zhody

Ak sa Vám však zhody predsa veľmi páčia a chceli by ste nejaký kúsok vlastniť dajú sa zakúpiť priamo od zberateľov, poľovníkov, prípadne na internetových poľovníckych portáloch alebo na poľovníckych výstavách. Každoročne sa organizujú aj prehliadky zhodov z Liptova, Poľany a ďalších regiónov.

VYUŽITIE

Tento prírodný suvenír má rozmanité využitie. Niekto si vytvára vlastné zbierky trofejí. Slúžia však aj ako vzácny materiál pre výrobu luxusného nábytku, vešiakov, lustrov, gombíkov, šperkov…

autor: Ing. Jana Müllerová
foto: Matej Bobrík a archív 

Podobné články:

Jelenie parohy poskytli kľúč k liečbe vážnych chorôb

Zber zhodov a možné sankcie


 

Tags: