LOVEC | Fotoreportáž
6575
post-template-default,single,single-post,postid-6575,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Fotoreportáž


V dnešnom vydaní e-magazínu Lovec by sme Vám radi predstavili kaštieľ, ktorý sa nachádza v blízkosti hlavného mesta. Dal ho postaviť gróf Eugen Csáky ako letné sídlo v rokoch 1900 – 1902, po ktorom je kaštieľ aj pomenovaný „Csákyho kaštieľ“.

V roku 2012 prešiel kaštieľ rozsiahlou rekonštrukciou a v roku 1989 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. V súčasnosti je vo vlastníctve cirkvi.

História…

Csákyho kaštieľ, alebo tiež nazývaný kaštieľ v Prievoze, dal postaviť už spomínaný gróf Eugen Csáky s manželkou. Slúžil im ako letné sídlo. Predpokladá sa, že objekt bol postavený na mieste staršej budovy, ktorej zvyšky boli zakomponované do novej podoby kaštieľa. Ďalším vlastníkom panstva bol Pavol Žolnaj, ktorý ho však postupne rozpredával. V roku 1933 kaštieľ spolu s malou časťou francúzskej záhrady bol predaný rádovým sestrám z kongregácie Dcér svätého Františka z Assisi, ktoré v kaštieli zriadili kláštor. V priestoroch koniarne vznikla nemocnica, liečebňa pre chorých, ktorá slúži dodnes. Kaštieľ prešiel do vlastníctva štátu v roku 1954 a bolo v ňom vybudované geriatrické sanatórium. V rokoch 1968-1969 bol objekt zrenovovaný. Po roku 1989 bol kaštieľ v rámci reštitúcie vrátený cirkvi. V rokoch 2003-2005 bola stavba zrekonštruovaná rádovými sestrami, v spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom v Bratislave.

prievoz_full

Súčasnosť…

Csákyho kaštieľ bol postavený v období dozrievajúceho romantizmu, avšak nesie prvky aj elektricizmu, s nepravidelnou dispozíciou. Objekt je pavilónového typu, členený rizalitmi a vežičkami. Zaujímavá je architektonicky riešená technika stĺpov, ríms a pilastrov. V exteriéry stavby dominuje aj ornamentálna dekorácia. Z pôvodne francúzskeho parku, ktorý obklopoval kaštieľ sa zachovalo iba časť. Ku kaštieľu patrila aj koniareň.

755_foto-12(1)

V interiéri dominuje hlavná vstupná sála so schodišťom k reprezentačným miestnostiam na poschodí. Kaštieľ má viac ako 50 miestností, hosťovských izieb s honosným zariadením, bohatou knižnicou, panské kúpeľne a toalety, fajčiarsky salónik, využiť môžete aj zimnú záhradu a hudobný salónik. Exteriér je členený rizalitmi, vežičkami a bohatou tektonikou stĺpov, ríms a ornamentálnou dekoráciou. Dnes už však samotný kaštieľ nepripomína svoju poľovnícku minulosť, skôr Vám pripomína zámoček z rozprávky. 

Okolie…

V okolí hradu si môžete vychutnať pohľad na architektonické skvosty a to nie viac ako 15 km od kaštieľa. Medzi najvýznamnejšie patria:

3,8 km                  Kaštieľ a kúria v Podunajských Biskupiciach

4,7 km                  Mestské hradby v Bratislave, Paláce v Bratislave, Kaštieľ a kúrie v Bratislave

5,0 km                  Bratislavský hrad

7,8 km                  Kaštiele a kúrie v Rači, Kúria v Moste pri Bratislave

8,5 km                  Kaštieľ v Ivanke pri Dunaji

9,7 km                  Kaštieľ Malinovo, Kaštieľ v Studenom

10 km                   Rímske opevnenie Gerulata, Kaštieľ v Čiernej Vode, Kaštieľ v Rusovciach

12,7 km                Mestské hradby v Svätom Jure, Kaštieľ vo Svätom Jure, Dračí hrádok

13,1 km                Hrad Biely Kameň

14,4 km                Hrad Devín

Zaujímavosti…

Priamo v Kaštieli sa nachádza „Kaplnka Najsvätejšieho Srdca Ježišovho“ , v ktorej sa konajú omše. Bola vybudovaná v roku 1933. Priamo v areáli kaštieľa bola zriadená Liečebňa sv. Františka, ktorá je v prevádzke aj v súčasnosti a poskytuje zdravotnú starostlivosť dlhodobo chorým ľuďom, o ktorých sa starajú sestry františkánky. Kaštieľ bol ocenený prvým miestom v kategórii Šikmá strecha na Slovensku. Taktiež bol víťazom súťaže Kultúrna pamiatka roka. Samotný kaštieľ a jeho areál sú krásnym historickým skvostom, preto určite stojí za úvahu vybrať sa na toto jedinečné a históriou naplnené miesto.

Redakcia e-magazínu Lovec
Zdroj:
http://www.kastiel.org/
http://www.slovenskehrady.sk/

Foto:
http://www.kastiel.org/


 

Tags: