LOVEC | Fotoreportáž
6620
post-template-default,single,single-post,postid-6620,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Fotoreportáž


V tomto čísle by sme Vám radi predstavili mladú, ambicióznu a vzdelanú milovníčku zvierat, prírody a samozrejme streľby. Jej húževnatosť a chuť zdokonaľovať sa v streľbe je neprehliadnuteľná. Motivovať by mohla viaceré dámy, ktoré zatiaľ len uvažujú o podobnom koníčku a tým ich posunúť vpred – veď nielen muži majú vzťah k chladným zbraniam. Pre e-magazín Lovec poskytla rozhovor Tatiana Orosová.

Shooting edit 3a

1. Si mladá nádejná strelkyňa a milovníčka zvierat a prírody. Viedol Ťa niekto k tomu?

Áno, za všetko vďačím môjmu ocinovi. Bol to vášnivý poľovník a chovateľ farbiarov, veterinár, milovník zvierat a prírody. Takže som sa vlastne odmalička motala okolo zbraní a poľovníctva, poľovných psov a všetkého s týmto spojené. Pamätám si ako mi dával skúšať držať či už malorážku, vzduchovku, guľovnicu alebo brokovnicu, alebo z nej aj párkrát streliť. Už len to, že som ich mohla držať v rukách, samozrejme s jeho pomocou, lebo ešte som nevládala sama, a párkrát si vystreliť, hlavne z gule alebo brokovnice bol pre mňa obrovský zážitok. Bola som taká akási hrdá na seba (myslím že aj otec bol) a ten pocit, to sa nedalo opísať. Postupne už som strieľala aj sama, doma sme mali takú mini strelnicu, kde som si strieľala na panáčikov so vzduchovkou alebo som si poukladala vrchnáčiky z plastových fliaš rôznej farby medzi drevo do „šichtúňa“ a tak som sa zvykla zabávať. Taktiež môj vzťah k zvieratám a prírode vypestoval zo začiatku otec. Keďže bývam na dedine v oblasti Poľany príroda a zvieratá sú všade okolo, či už hospodárske alebo voľne žijúca zver. Chodila som s ním k zvieratám aj z veterinárnych dôvodov, po salašoch a družstvách, hlavne väčšinou poza chrbát mojej mamy, lebo ona sa vždy strašne bála o mňa keď vedela, že sa motám okolo veľkých zvierat. Tu sa začala aj moja láska ku koňom. Kde boli kone tam som bola vždy ja. Otec choval aj bavorské farbiare, to bola jeho láska a mne sa vždy páčili poľovné psy. Momentálne mám 3 kopovy (2 suky a jedného starého veterána) a Malého Munsterlandského stavača (ktorý skôr robí spoločnosť starkým). S prírodou to je rovnako chodila som s otcom kade tade po horách, na chaty, prechádzky, posedy a toto všetko vo mne zostalo. Veľa som toho po ňom podedila. 

DSCN0542-01

2. Mali sme ťa možnosť vidieť pri streľbe a musíme konštatovať, že si veľmi dobrá. Ako dlho strieľaš?

Haha ďakujem. No ešte nemôžem o sebe tvrdiť, že som dobrá. Mám veľa múch, ktoré treba vychytať a zdokonaliť hlavne pravidelným tréningom. Tak strieľala som už ako malá sem-tam, ale tak viacej čo sa tomu venujem aj z tej odbornejšej stránky, tak asi posledné 3 roky. Veľa ma naučil môj bývalý priateľ Joni Viitanen, ktorému vďačím hlavne za dobré základy, či už pri brokovej alebo pri guľovej streľbe. Momentálne mi pomáha môj dobrý kamarát Michal Miklovič, ktorý je trojnásobný majster Slovenska v brokovej streľbe, má dva Slovenské rekordy v skeete a vystrieľal titul majstra v guľovej streľbe vo výkonnostnej triede, je to šikovný chlap, takže mám sa čo učiť. J  Všetko je to ale ťažko skĺbiť so školou, všetkými mojimi koníčkami a  je to dosť nákladná drahá záležitosť, po finančnej stránke. Treba mať poriadne vybavenie, dobré zbrane, optiku, dostatočnú zásobu nábojov a keďže som ešte študent je to ťažké. Ale naozaj ma to baví, určite do toho v budúcnosti veľa investujem a chcem sa stále zdokonaľovať.

DSC_3540~2

3. Venuješ sa streľbe aj súťažne, alebo to máš ako hobby? Vyhrala si už niečo?

Nie momentálne sa streľbe súťažne nevenujem, mám to skôr ako hobby, ktoré by som chcela vybrúsiť k dokonalosti, ale raz by som určite chcela strieľať aj súťažne. Mám rada hlavne brokovú streľbu a streľbu na bežiace terče (diviaka v prieseku) a podobne. Sú to veci, ktoré keď sa poriadne natrénujú, sú cenné v praxi hlavne pri spoločných poľovačkách a myslím, že by ich mal ovládať každý poľovník čo chodí na spoločné poľovačky a predchádzať tak rôznym chybám, ktoré nie vždy končia šťastne, hlavne čo sa týka poľovných psov.

Diviak Čechy

4. Ako často zvykneš trénovať? Máš na seba vysoké nároky?

Pravdu povediac poriadne som nebola trénovať od októbra minulého roka. Keďže som v poslednom ročníku vysokej školy a mám štátnice, pracovala som na diplomovej práci a mám na starosti všetky moje zveri, takže veľa času nebolo. Záleží hlavne od školy, financií a tiež dobrého vybavenia, ktoré je myslím si prvoradé. Dúfam, že čoskoro ako skončím školu a začnem zarábať budem sa tomu môcť oveľa viac a naplno venovať. 

IMG_8798

5. Aký kaliber uprednostňuješ? Máš svoju obľúbenú ráž?

Nemám zatiaľ ešte toho extra veľa vyskúšaného aby som mohla povedať či mám niečo najobľúbenejšie a čo by som preferovala. Záleží aký typ streľby sa strieľa. Či je to krátka, dlhá vzdialenosť, pohyblivý terč, v praxi na akú zver sa strieľa. Strieľala som z kadečoho 222 Rem., 6,5x55SE, 7×65, 7×64, 308.win, 30-06 Spr., 8×57 atď… Najčastejšie aj na poľovačkách aj strelnici som mala 308win, ktorý má veľkú škálu rôznych typov nábojov a gramáží, dá sa z čoho vyberať. Zase 270.win je rýchly kaliber s dobrou balistikou, vhodný pre lov všetkej u nás sa vyskytujúcej zveri a má menší spätný ráz. Záleží na tom čo chcete strieľať, na akú vzdialenosť a či na terče alebo zver. Keď zistím čo je pre mňa to pravé orechové, určite Vám dám vedieť. 

DSC_1401

6. Každá správna strelkyňa by mala mať dobrú streleckú výbavu. Ako si na tom ty?

Mám zatiaľ zbrane po ocinovi. Guľovnicu CZ Brno ZB v cal. 30.06 Spr., guľobrok s výmennou brokovou hlavňou CZ Uh. Brod 586 cal. 16/ 7x65R a malorážku CZ ZKM cal. 22. Z puškohľadov mám ešte starú Meoptu 4×32 a Zeiss  ZF4 4×32. Na spoločné poľovačky používam hlavne kolimátory, túto sezónu som využívala Docter Sight II plus a teraz momentálne najaktuálnejšie mám Aimpoint micro H-2. Neskutočná vec, vrelo odporúčam, zatiaľ som asi ešte nič lepšie na pohyblivé terče a bežiacu zver ako je Aimpoint nemala. Trénujem väčšinou s požičanými zbraňami CZ, Blaser, Sauer, Beretta a pod. Chcem si v blízkej budúcnosti zaobstarať Sauer, ešte sa rozhodujem ktorý typ presne a aký kaliber, a potom poriadny tréning sa môže začať.  Pre brokovú streľbu by som určite išla do Beretty alebo Perazzi, tak raz dúfam, že budem ich hrdou majiteľkou a dobrou strelkyňou.

IMG_7545

7. Nedávno si sa zúčastnila súťaže v streľbe pre značku Aimpoint a dostala si sa medzi 20 najlepších strelcov. Ako to hodnotíš, aké máš z toho pocity?

Bolo to úžasné, jeden z najlepších časov v mojom živote. Všetko to bolo pod záštitou Hunters Video produkcie a organizovalo sa to v priamo v Aimpointe v Malmö vo Švédsku so sponzormi od Saueru, Hornady a Härkily. Bol to vlastne výber pre postup do ďalšej časti série filmov Wildboar Fever, v ktorých ak Vám to niečo hovorí vystupuje neskutočne dobrý strelec a lovec princ Franz Albrecht zu Oettingen Spielberg. Bola to obrovská skúsenosť a možnosť učiť sa od profesionálov, ktorý sa streľbe venujú celý život. Techniku streľby a strieľanie s optikou mali samozrejme na starosti ľudia od Aimpointu. Naučili nás tam správne postoje, strieľať pomocou dychu, svalov alebo ako to kombinovať. Hlavne, čo sa mne najviac páčilo bol tréning streľby na bežiacu zver. Mali sme rôzne simulátory aj elektronické zbrane, kde vedeli zmerať rôzne veci, či už pri streľbe na stacionárne terče alebo pohyblivé, zistiť chyby, vysvetliť kto čo zle robí, prečo a napraviť to. Taktiež sme trénovali streľbu na ostro v tzv. streleckom kine, kde nám premietali rôzne situácie, zver v stoji a aj v pohybe s rôznou rýchlosťou, ktoré môžu nastať v reálnom živote na poľovačkách. Naučili nás ako manipulovať a používať Aimpoint pri streľbe, tiež sme videli ako sa Aimpointy vyrábajú, mali sme rôzne prednášky, všetko okolo výroby a tejto veľkej spoločnosti. Každý sme dostali od Saueru nové guľovnice Sauer 404 v kalibri 308.win (ja osobne som mala model Synchro XT). Manipuláciu so zbraňami, ich nastavovanie a prispôsobovanie aby každému guľovnica sedela na 100% mal na starosti Sauer tím, ktorý bol vždy ochotný pomôcť, poradiť alebo zodpovedať naše otázky. Taktiež sme mali veľmi zaujímavé prezentácie a možnosť vidieť rôzne typy nábojov od Hornady, špecifikácie, balistiku a ich ranivé efekty. Robili sme aj rôzne testy, kde sa zisťovalo ako kto pozná zver a či má skúsenosti so spoločnými poľovačkami. Všetko to bolo non stop natáčané Hunters Video produkciou, ktorý nám bol neustále v pätách. Robili s nami rozhovory, učili ako sa s právať pred kamerami a čoho sa vyvarovať. Poviem Vám zo začiatku to bolo trochu stresujúce mať za chrbtom celý čas kamery, ale po čase som si na to zvykla a ešte sa mi to aj začalo páčiť. 😛 Všetky tieto skúsenosti a vedomosti, ktoré som si odtiaľ odniesla sú pre mňa veľmi cenné. Určite ma to posunulo vpred veľkým krokom, naučila som sa veľa vecí, ktoré budú pre mňa užitočné či už pri športovej streľbe alebo na poľovačkách. Som neskutočne rada a bola to pre mňa veľká česť, spoznať týchto  úžasných ľudí, ktorí mi dali do života veľa, boli a stále sú ochotní vo všetkom pomôcť a poradiť.

IMG_7505

8. Máš aj osobného trénera? (Ak to tak môžem nazvať?)

Oficiálne osobného trénera nemám, ale ako som už spomínala vyššie momentálne mi pomáha s guľovou a brokovou streľbou môj kamarát Michal Miklovič.

10

9. Teraz máš štátnice. Čo plánuješ po škole?

Áno mám ich 6. Chvalabohu mi už zostávajú len dve, teraz na konci apríla idem mať najťažšiu štátnicu tak mi držte palce. Po škole by som chcela zostať aspoň 2 roky na Slovensku, aby som chytila prax, lebo pravdupovediac na škole jej máme minimum. No a potom chcem ísť do zahraničia. Rozmýšľala som dlho o Kanade (presnejšie Alberte), ale ako som v poslednej dobe bola pár krát navštíviť Švédsko, tak mi to celkom narušilo plány. Táto krajina mi proste učarovala. Vyhovuje mi po všetkých stránkach, či už sa to týka mentality ľudí, strelectva, poľovníctva a poľovnej kynológie, ktoré sú tam na naozaj profesionálnej úrovni, pracovných možností a mojich milovaných koní, ktoré sú naozaj na každom kroku. Klíma je tiež podľa mojej chuti, pretože som od prírody biela ako vápno a nemám rada veľké horúčavy, keďže ma dokáže spáliť skoro aj v tieni. 😀 Vidím to zatiaľ tak, že Švédsko pre mňa vyhráva. Dokonca som sa začala aj učiť Švédčinu a nie je to až také hrozné ako som si myslela.

7aa 

10. Keďže si študovala veterinu, plánuješ v tejto oblasti zostať, alebo sa venovať niečomu inému?

Áno určite by som chcela zostať v tejto oblasti, vždy som o tom snívala, že budem raz veterinárkou ako otec a teraz sa môj sen už skoro uskutočňuje. Poprípade ak by sa niečo podarilo pomimo v oblastí zbraní, poľovníctva a poľovnej kynológie by som tiež privítala.

11. Vieme o tebe, že si aj vášnivá milovníčka a cvičiteľka koní. Trénuješ teraz nejakého?

Kone boli moja vášeň odmalička. Vždy a všade som sa okolo nich motala a keď som  dostala vlastného, si neviete ani predstaviť tie pocity. Bol to jeden z najšťastnejších dní čo som prežila. Odvtedy sa tomu venujem ešte viac, čítam, študujem, učím sa, trénujem a zdokonaľujem seba a moju kobylu. Minulú sezónu som ju zobrala prvýkrát aj na preteky kde ma veľmi milo prekvapila, inak zvyknem pretekať na kamarátovej quarter horse kobyle. Momentálne mám ešte na starosti jedného valacha, ktorý je tvrdý oriešok a treba ho odnaučiť byť agresívnym voči ľuďom. Takže som zvedavá na výsledok, ale bude to určite stáť za to.

_ZSL8936p1 menšie

12. Čo ťa viacej napĺňa, alebo čomu si viacej naklonená – streľbe alebo koňom?

Ťažká otázka. Keby som si mala vybrať tak by som povedala, že je to asi na rovnakej úrovni, naozaj by som sa asi nevedela rozhodnúť a vzdať sa jedného z nich a ešte by som k tomu dokonca pridala aj poľovné psy.

13. Dosť sledovaný je aj tvoj status na stránke Lovu zdar. Niektoré komentáre sú dosť uštipačné. Neberieš to osobne?

Zo začiatku mi to trochu vadilo, ale už sa s tým nezaoberám. Komentáre s radami alebo pripomienkami v dobrom slova zmysle si rada prečítam a zoberiem k srdcu ak sú pravdivé a užitočné, blbé pripomienky a urážky ignorujem, resp. len obránim moju osobu. Chlapi budú mať vždy problém so ženami, ktoré sa venujú poľovníctvu, streľbe alebo poľovným psom, nedajbože ak sa im ešte darí lepšie, tak to naozaj nevedia prehltnúť, česť výnimkám. Ale treba to brať jedným uchom dnu a druhým von, lebo na čo sa zbytočne stresovať a kaziť si zdravie, nie?

Táni, ďakujem Ti veľmi pekne za čas, ktorý si venovala nášmu časopisu. Určite budeme sledovať tvoje napredovanie a úspechy aj naďalej a prajeme Ti presnú mušku, povzbudzujúce výkony a trpezlivosť, či už pri zvieratách, alebo streľbe.

Spracoval: Ing. Jana Virguľová
Fotografie: Tatiana Orosová


 

Tags: