LOVEC | Lovec radí
6659
post-template-default,single,single-post,postid-6659,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Lovec radí


5 dôvodov, prečo si vziať do lesa termovíziu

1. Bezpečný pohyb v lese

Prechádzka lesom pre mnohých z nás predstavuje dokonalý oddych a relax. Vychutnávanie si  čerstvého vzduchu, ticha a harmónie prírody, to je ideálna predstava pre vypnutie od každodenných starostí. Netreba však zabúdať, že les vie byť pre človeka aj nebezpečný. Je prirodzeným domovom zvierat, ktoré sú svojím maskovaním tak nenápadné, že ich často aj v úplnej blízkosti nezbadáme. Pri nechcenom vyrušení divého zvieraťa, sa tak idylická prechádzka v okamihu môže stať divokým bojom o prežitie. Pomôcť nám môže zbraň alebo ochranné spreje. Dokážeme však dostatočne rýchlo zareagovať? Proti rýchlym reakciám a sile útočiaceho zvieraťa máme len malé šance. Pravdepodobnosť nechceného stretnutia a vyrušenia zvieraťa môžeme eliminovať použitím termovízie, ktorá nám odhalí aj to čo bežne ľudské oko nevidí.

01

Senzor termovízie zachytí teplo vyžarujúce z poza kríkov a hustých porastov, v ktorých sa môže skrývať diviak, medveď či iný nebezpečný tvor. Dosah termovízií je aj niekoľko stovák metrov, takže už s dostatočne veľkej vzdialenosti odhalíme potenciálne nebezpečenstvo.

Sledovanie zveri RevealXR

detekcia zveri v okolí

2. Poslúži aj ako nočné videnie

Ak si neustrážime čas a v lese nás stihne tma, alebo sa vyberieme vedome do útrob tmavého lesa za účelom výskumu či lovu, bez svetelného zdroja alebo nočného videnia sa nezaobídeme. Keďže človek nemá prispôsobené oči pre tak nízku hladinu osvetlenia, aká sa nachádza v lese po západe slnka, nevidí takmer nič. Okrem dobrej baterky, nám v takejto situácii poslúži aj termovízia, ktorá vytvára obraz vďaka meraniu teplotných rozdielov v okolí.

diviaky sledovanie termovíziou SEEK THERMAL

pozorovanie diviakov

3. Sledovanie a monitoring zveri

Termovízia sa už štandardne používa na monitoring divej zveri a sledovanie jej života za účelom jej ochrany a výskumu. 

SeeK Thermal Compact termovízia na mobil

termovízna kamera pre smartfón SeeK Thermal Compact

Vďaka technologickému pokroku si už aj bežní nadšenci outdooru môžu pomocou termovízie spraviť fotografie a natočiť videá z nočného života zveri.

4. Rýchle a úspešné vyhľadanie ranenej zveri

Či už je to postrelená korisť na úteku alebo poranený či stratený psík, použitie termovízie môže byť rozhodujúcim faktorom pri dohľadaní ulovenej zveri, alebo záchrane psíka uviaznutého v neznámom teréne.

06

pohľad na tmavé prostredie ľudským okom

07

odhalenie psa pomocou termovízie

5. Vyhľadávanie ranených a stratených osôb

Pri pobyte v prírode a to najmä v náročnom teréne musíme počítať s rizikom úrazu alebo straty orientácie. Použitie termovízie je jedným z najúčinnejších spôsobov, ako rýchlo nájsť stratené osoby a v prípade potreby im poskytnúť prvú pomoc.

08

Obrázky k článku poskytol výrobca termovízií SEEK THERMAL, ktoré nájdete aj v e-shope Huntingland.sk


05 04 03

Tags: