LOVEC | Z poľovníckej knižnice
6585
post-template-default,single,single-post,postid-6585,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Z poľovníckej knižnice


Koľkí z nás prežívajú celý život v sivom, všednom kasárenskom svete? Fádny, nudný, priemerný, nezaujímavý pobyt na nádhernej modrej planéte mi pohyb mravcov pripomína. Existencia jedinca vyplnená poctivou, cieľavedomou a celoživotnou prácou, aký má vlastne zmysel? Je to jediná alternatíva pre tých, čo im k životu stačí celkom málo. Skromnosť, ku ktorej nás vychovávali rodičia, je pre ľudí, v ktorých city neustále vibrujú, naozaj primálo. Človek, nabitý energiou, dychtiaci po nových poznatkoch a zážitkoch, má ďaleko farebnejšie predstavy o živote.

Tvorivý jedinec sa nedá vtesnať do monotónnych koľají malomestských predstáv. Preňho je všetko v neustálom pohybe a že ním často láska lomcuje, na to zoberte jed! Jednotvárny bezpohlavný svet je pre ľudí chabého ducha, bez bohatých predstáv a bujnej fantázie.

Raz príde čas, keď aspoň časť z nás strhne šedivý závoj z krištáľového okna bezstarostného, pestrého života a naraz objavíme prenádhernú, farbami žiariacu bájnu krajinu, plnú jasu, lásky trblietania. Určite sa to každému nepodarí. Dostať sa medzi vyvolených dá sa dvojako: buď sa človek narodí do takého  sveta, alebo vlastným pričinením. Nie je však dôležitá intenzita práce, aby dotyčný prekročil svoj rubikon. Rozhodujúce je stupeň poznania, uvedomenia si svojich citov, pocitov, predstáv a netradičných nápadov. Lepšie je zobudiť sa neskoro ako nikdy!

Vzácnymi slnečnými lúčmi preteplený svet, plný vnímavých, chápajúcich a milujúcich sa ľudí, preplnený príjemnými prekvapeniami, je síce utópiou, ale zároveň jedinou alternatívou pre človeka, schopného vnímať nevšednú krásu a harmóniu. Každý exot je zaujímavý pre svoju jedinečnosť a neopakovateľnosť. Čoho je priveľa, to sa nikdy necení!

Naplno žiť, pomáhať ostatným, nie podrážať im nohy, prijímať a rozdávať dobro – to máš vlastný život nielen osladí, obohatí, spestrí, ale i predĺži. Na rozdiel od uhundraných, sťažujúcich sa, uponáhľaných persón, ja osobne sa v jednom kuse  teším na nové vzrušujúce zážitky, na pohár aromatického vína, na úsmev spriaznenej duše, na vonný dym trpkej cigary…

Zmyslom existencie každého rozumom obdareného tvora nemôže byť iba boj o prežitie – najesť sa, rozmnožovať, zhŕňať pozemské statky. Láskavou a vonkoncom nie nedosiahnuteľnou predstavou nech je nám neustále a nekonečné obohacovanie svojich citov, vrúcna láska ku všetkému krásnemu, čo sa kopí vôkol nás.

Spôsob života si volí každý sám. Nedajme sa vytlačiť do tesnej, temnej truhlice! Hľadáme svoj slnečný, kvitnúcim orgovánom voňajúci kúsok optimistického sveta. S vľúdnym úsmevom na perách, rozdávajúc jemné pohladenia, ľahučko sa vznášajúc na perutiach fantázie… Kráčajme neúnavne za vysnívanou láskou, obzrime sa za strunistou láskou. Nájdime si čas pristaviť sa pri prvých kvietkoch šafránu derúcich sa spod ľadu, sledujme trepotavý let pestrého motýľa, napime sa čírej pramenistej vody z horskej studničky. Slávičí spev je zázrakom našej zeme. Obdivujeme to, čo v nej sťa poklad zatiaľ drieme. Myseľ nech nám večne blúdi vždyzelenou krajinou…

S otvorenými očami zľahla stúpam za svojimi snami. Naplno žijem, s osudom sa smelo bijem. Až do úplného vyčerpania.

Z knihy:
Igor Mráz – HORÁR SEVER, Vrúcna vášeň


 

Tags: