LOVEC | Fotoreportáž
6736
post-template-default,single,single-post,postid-6736,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Fotoreportáž


Dnes si predstavíme zanieteného fotografa a kameramana, ale aj poľovníka a rodeného Zvolenčana, ktorý strávil svoje detstvo u starých rodičov na vidieku. Už ako malý bol unesený a fascinovaný prácou dokumentárneho kameramana. Rád chodieval do prírody sledovať zver. A tu začala rásť jeho túžba stať sa kameramanom divej zveri. Ako jeden z mála môže povedať, že žije svoj sen. Predstavujeme Vám Petra Urblíka (32).

urblik_20150105_215507

Kedy si začal s natáčaním videí?
Pred kamerovaním bola fotografia. V časoch môjho detstva nemal kameru každý. Najprv som to preto skúšal s fotografiou. Veľmi ma to bavilo a postupom času som zistil, že sa mi celkom darí zachytiť okamih. V tejto činnosti ma podporovali moji rodičia, ktorí ma pravidelne zásobovali čiernobielym filmom. Farebný film a jeho vyvolanie bolo v tej dobe totiž dosť drahé. Pamätám si ako som robil školského “dokumentaristu”. Fotil som takmer všetky školské výlety. Tešila ma radosť mojich spolužiakov zo spoločných snímkov a preto som s obľubou rozdal takmer všetky svoje fotografie. Dodnes som obrovským fanúšikom čiernobielej fotografie. K prvej kamere som sa dostal ako 19-ročný. Svoje prvé filmy som strihal ešte za pomoci videorekordéru. Na vysokej škole som sa aktívnejšie začal venovať ornitológii a so svojimi spolužiakmi sme voľné chvíle trávili kamerovaním vtáctva. Boli to úžasné momenty a okamihy. Na kameru sa nám podarilo zachytiť množstvo neopakovateľných záberov. Záberov, ktoré nám závidelo mnoho skúsených ornitológov.

Urbli_IMG_2369

Akú techniku používaš a s akou si začínal. Aké boli tvoje začiatky?
Ako prvá sa mi pod ruky dostala kamera značky Panasonic na veľké VHS pásky. Ďaľšou bola otcova kamera Sony Hi8 a skutočne nikdy nezabudnem na svoju vlastnú a prvú, ktorú mám odloženú dodnes. Bola to kamera značky Canon a kúpil som si ju za svoje prospechové štipendium. V súčasnosti používam profesionálnu kameru Sony a niektoré veci kamerujem DSLR zrkadlovkami Canon. Samozrejme k výbave patrí množstvo statívov, externých mikrofónov, audiorekordér, slider či iné kameramanské vychytávky.

Urblik_MG_8304

Kedy prešla záľuba v natáčaní do takej profesionálnej úrovne?
Po ukončení doktorandského štúdia. V tej dobe som už prakticky mal celé potrebné vybavenie a pamätám si ako som jeden večer ležal v posteli a nemohol zaspať . Vtedy to prišlo a povedal som si, že to skúsim. No a skúsil som.

Urblik_IMG_8281selce

Mnohí to nevedia, ale natáčaš videá pre známu TV stanicu zameranú na poľovníctvo a rybárstvo. Ako hodnotíš svoje účinkovanie v nej?
Samozrejme kladne. Je to perfektná partia úprimných, srdečných a veselých ľudí, s ktorými sa mi veľmi dobre spolupracuje. Počas natáčania zažijeme skutočne rôzne okamihy. Z niektorých nám idú bránice puknúť od smiechu a z tých druhých nám zas až tak veselo nie je. Mám množstvo neopakovateľných a jedinečných zážitkov na ktoré budem spomínať až do smrti.

Urblik_IMG_2377

Kde si môžeme pozrieť ukážky tvojich videí?
Bohužiaľ a aj na moju škodu, svoje práce zverejňujem len veľmi zriedka. Niektoré z nich je možné vidieť vo vysielaní danej televízie, niečo na internete a niečo len v mojom súkromnom archíve. Stále si hovorím toč a zverejňuj no akosi na to vždy pozabudnem.

Urblik_IMG_2370

Okrem natáčania si aj poľovníkom. Čo ťa viacej nadchne – zachytiť okamih na video, alebo byť zainteresovaný priamo v dianí na poľovačke?
Či polovník či kameraman. Vždy som priamo zainteresovaný do diania na polovačke a preto na túto otázku jednoducho sám nepoznám odpoveď. Kamerovanie sa dá vnímať ako lov kedy priezor puškohľadu vymením za hľadáčik na kamere. Predstavte si že poľujete. No namiesto krásnej flinty v ruke držíte 9 kg statív s kamerou. Musíte sa k zveri dostať rovnako opatrne a nepozorovane ako lovec a popritom myslieť na to ako zver nakamerujete. Musíte ju zachytiť z čo najlepšej možnej pozície tak aby ste na ňu mali dobrý výhľad. Premýšľate kam asi bude bežať? Čo asi bude robiť? Nemožné? V skutku áno, niekedy sa to zdá byť nemožné. Sú okamihy kedy sa plížite k vytipovanému kusu, dostanete sa do tej najhoršej možnej polohy a vtedy zviera zdvihne hlavu a začne sa na vás pozerať. Stojíte 5, 10, 15 sekúnd. Ruky vám začnú tŕpnuť pod váhou statívu. Dívate sa jeden druhému do očí a čakáte čo sa stane. Ujde? Odskočí? Alebo sa znovu pustí pásť? Veru nie je to nič jednoduché.

Urblik_IMG_2356

Aká situácia sa podľa teba najlepšie zinscenuje? A naopak, čo sa natáča najťažšie?
O žiadnej scéne sa nedá povedať či je alebo nie je jednoduchá. Čo som sa pri svojej práci naučil je to že nesmiem nič podceniť. Každému záberu musím venovať rovnakú pozornosť. Pretože dobrý film sa neskladá z jedného či dvoch ale z množstva záberov tvoriacich celok a preto je každý jeden z nich výnimočný a dôležitý. No ak mám však rozhodnúť tak k tým najťažším záberom patria tie u ktorých neexistuje možnosť opakovania. Pred vami stojí nádherný srnec a vy máte len jednu šancu nakamerovať ho. Ak zle zachytíte zásah je to nenávratne preč. Je to obrovská zodpovednosť a tlak a nie každý dokáže ten tlak ustáť. U strelca sa to často krát končí potiahnutím spúšte. No u mňa vtedy práca len začína.

Urblik_IMG_2353

Vo všeobecnosti platí, že najľahšie okamihy sa zachytávajú najťažšie. Je to pravda?
V podstate áno. Tak jednoduchú a zároveň zložitú vec akou je ľudská emócia ako smiech či slzy radosti. Nie každý vie zachytiť okamih, emóciu či správne vystihnúť atmosféru. Kameraman musí byť do určitej miery psychológom. Poznať ľudí, vcítiť sa do nich a predvídať ich reakcie.

urblik_IMG_0477

Čo musí brať do úvahy skúsený kameraman? Čo musí vedieť?
Jednoducho všetko. Mnohí profesionálni kameramani tvrdia, že medzi najťažšie práce patrí reportáž. No to ešte neskúsili kamerovať poľovnícke filmy :D. Kamerovanie takéhoto filmu si vyžaduje dávku zručnosti a určitých schopností. Ako sa medzi fotografmi hovorí, že má niekto “nacvakané” tak to isté platí aj pre kameramana poľovníckych filmov. Musí mať skúsenosti. Nielenže musíte byť dobrým kameramanom, musíte byť taktiež zoológom, poznať etológiu zveri, musíte byť dobrým lovcom. V prípade loveckých filmov sa nič nedá plánovať dopredu. Všetko sa odohráva rýchlo a vy musíte včasne reagovať a prispôsobovať sa neustále meniacim sa podmienkam čo si vyžaduje skutočne veľkú dávku zručnosti a fantázie. Trávite v teréne množstvo hodín v niektorých prípadoch i niekoľko dní. Vystavený teplu, dažďu či mrazu. Idete spať ako posledný a vstávate medzi prvými. Je to fyzicky i psychicky náročná práca, ktorá však prináša množstvo benefitov. No môže byť niečo krajšie ako mať kanceláriu v ktorej máte miesto stropu oblohu plnú hviezd? V ktorej vás na miesto otravných telefónov “ruší” štebot vtákov a cvrlikanie cvrčkov? Ten pocit keď zatvoríte oči a miesto aut počujete len šum lístia či jemné pukanie vetiev mohutných stromov? Myslím že nie.

Urblik_20150425_154907

Aké sú základné predpoklady pre dobré vytvorenie videa?
Fantázia, chuť experimentovať, odhodlanie, nezlomná a pevná vôľa. Nie vždy sa všetko podarí, preto sa netreba nikdy vzdať a treba to stále skúšať.

Dobrému kameramanovi sa v hlave odvíja scenár a postupnosť každého natáčania, aj keď sa možno natáčajú iba maličkosti. Je to tak aj u teba?
Samozrejme. Vytváranie obrazového scenáru je ako šach. Musíte myslieť niekoľko krokov dopredu. Tvorba videa je vlastne rozprávaním príbehu. A príbeh ako život sám sa skladá z množstva detailov. Preto aj pri tvorbe videa musíte myslieť na množstvo maličkostí. Dopredu musíte poznať resp. vedieť ako bude video vyzerať a na základe toho volíte veľkosť či typ jednotlivých záberov tak aby vo výsledku vytvorili požadovaný celok. Inak povedané cieľom je vytvorenie správneho sledu na seba nadväzujúcich záberov. Existujú určité pravidlá, ktoré nám pri tvorbe napomáhajú. Je to niečo ako varenie. Taktiež musíte dodržať technologický postup prípravy jedla. Ak by ste sa pokúsili uvariť recept odzadu asi by ste s výsledkom neboli veľmi spokojný.

Čo ťa baví viac? Videá alebo poľovačka?
Myslím, že je to nerozhodne. No priznám sa že z času na čas si rád oddýchnem od fotoaparátu či kamery.

Okrem natáčania videí a poľovačiek si sa venoval aj lukostreľbe. Ako pokračuješ s touto záľubou?
Lukostreľba je moja vášeň a obrovská láska. Bohužiaľ v súčasnosti mám na tento prekrásny šport len veľmi málo času a nedokážem sa mu plnohodnotne venovať. Z času na čas si zoberiem luk do ruky a predstavujem si ako strieľam. Niekto to však nevie pochopiť no ja sa nevenujem lukostreľbe ako si ju mnohí pamätajú z detských čias. Nemám luk vyrobený z jedného kusu lieskovej palice či tyčky od elektrického ohradníku. Pre mnohých , ktorí k lukostreľbe trochu pričuchli sa stala neodmysliteľnou súčasťou ich života. Preto každého jedného upozorňujem. POZOR je vysoko návyková 🙂

Čo vyžaduje väčšie sústredenie a zručnosti – streľba s luku, alebo z pušky?
Ani jedno nie je jednoduché no myslím že lukostreľba si vyžaduje väčšiu dávku koncentrácie, koordinácie a fyzickej zdatnosti než streľba z dlhých či krátkych zbraní. Pri lukostreľbe používate svaly o ktorých v bežnom živote ani neviete že ich máte. Predstavte si že máte 45 librový tradičný reflexný luk a trénujete súťažne niekoľko krát do týždňa cca 150 výstrelov za tréning. Prakticky na článkoch troch prstov celý čas držíte váhu niečo málo cez 20 kg. Všetko je to záťaž na lopatku, ramená či chrbát strelca. Preto je pri lukostreľbe dôležitá aj jeho fyzická kondícia. Ak nevládzete ťahať luk rýchlo sa zadýchate. Keď nedokážete správne dýchať nedokážete ani správne zacieliť.

Aký je tvoj najväčší úlovok v poľovníckej oblasti? Lovil si aj lukom, alebo len súťažne, resp. ako hobby?
Mojich osobných poľovníckych trofejí nie je toľko ako tých, ktoré sa mi podarilo nakamerovať no pre mňa majú svoje čaro a osobitný význam. Spájajú sa s určitým príbehom či dobrým priateľom. Preto všetky ostávajú v mojich spomienkach. Nie, s lukom som zatiaľ ešte nelovil. Lukostreľbe som sa venoval niekoľko rokov súťažne a párkrát sa mi podarilo dosiahnuť celkom dobrých výsledkov. Verím, že si k tomuto prekrásnemu športu opäť nájdem cestu a začnem sa mu znovu viacej venovať.

Čo považuješ za svoj najväčší úspech v oblasti natáčania videí?
Čo je pre mňa úspech? Každá jedna maličkosť. Každý jeden podarený záber. Zadosťučinenie a dobrý pocit keď sa niekoľko dní ťaháte po horách s ťažkou kameramanskou výbavou a na záver sa vám podarí natočiť krásny záber nádherného jeleňa. Video a fotografia má obrovskú silu pretože dokáže rozprávať príbeh či pripomenúť spomienku. A to je to pre mňa úspech.

Vyhľadávaš alebo skúšaš aj nové techniky v oblasti natáčania?
Samozrejme. Neustále sa snažím vzdelávať a posúvať. Nepatrím k ľuďom, ktorý ostanú niekde “vysieť”. Stále musím niečo skúšať. Sledujem práce tých najlepších kameramanov. Hľadám informácie na zahraničných fórach, radím sa s ostatnými profesionálmi. Robím všetko preto aby som svoje videá posúval stále na vyššiu úroveň. Aj keď je to niekedy ťažké vždy sa snažím urobiť nasledujúce video lepšie ako to predchádzajúce. Vždy sa snažím prekročiť svoj vlastný tieň.

Aké máš plány do budúcnosti? Poľovačky, videá, rodina…
Tak z pracovného života je to produkcia čoraz lepších a lepších poľovníckych videí, vydanie filmu na DVD a niekoľko ďalších vecí. Jedným z mojich osobných predsavzatí je venovať viac času svojej úžasnej dcérke a vynikajúcej manželke. Obe majú so mnou veľkú trpezlivosť a moja manželka je pre mňa obrovskou oporou. Vždy ma podporuje v mojej práci a stojí za každým mojim rozhodnutím. Pred nedávnom so mnou začala chodiť na poľovačky a iné poľovnícke akcie. Veľmi sa jej to zapáčilo a preto je jedným z mojich plánov aby si aj ona urobila poľovný lístok. Potom budeme môcť chodiť poľovať spoločne.

Ďakujeme Ti za rozhovor a čas, ktorý si si našiel a prajeme Ti veľa úspechov, či už v osobnom alebo pracovnom živote.
Foto: Peter Urblík
Redakcia e-magazínu Lovec


 

Tags: