LOVEC | Z božej lekárne
6769
post-template-default,single,single-post,postid-6769,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Z božej lekárne


Ako deti sme tieto bylinky brali ako okrasu prírody, či chutnú maškrtu, no ani nás nenapadlo, že okrem potešenia nám môžu byť aj osožné svojou liečivou silou.

Každý z nás si určite spomenie na tú radosť, keď sme na lúkach zbadali na jar hŕby maličkých bielych kvetov učupených v tráve. Očakávali sme, kedy sa zmenia na chutné, malé, červené plody. Áno, správne, reč je o jahodách. Jahoda obyčajná (Fragaria vesca) sa vyskytuje na lúkach vo veľkých spoločenstvách. Jej lahodné plody sa spájajú s vynikajúcimi liečivými účinkami, ktoré sú rovnocenné aj pri listoch. Ako liečivé používame výhradne lesné plody. Doma pestované sú len ovocná lahôdka. Jahodové listy sa zbierajú, už keď rastlina začína kvitnúť. Čaj z nich je chutný, mimoriadne zdravý a môžeme ho piť neobmedzene. Svojim všestranným pôsobením lieči obehový systém, hnačky, chudokrvnosť, zvyšuje metabolizmus, posilňuje srdce a nervovú sústavu. Liečivosť jahôd, však nedosiahneme zo dňa na deň. Treba ich užívať dlhodobo a tak budú fungovať ako preventívny všeliek. A podobne ako u väčšiny rastlín aj jahody treba jesť čo najviac hlavne v sezóne keď rastú. Dodajú nám veľa vitamínov.

wild-strawberry-523882

Ďalšími bielymi kvietkami, ktoré tešia malé deti sú sedmokrásky. Je ich nespočetné množstvo, či už v parkoch, na trávnikoch, v záhradách, ale aj na lúkach. Stretávame sa s nimi od skorej jari až po prvé zimné mrazy. Sedmokráska obyčajná (Bellis perennis) je obľúbenou prísadou do mnohých čajových zmesí (najmä na zápal močových ciest, obličiek, či tzv. prsných čajov). Triesloviny, éterické oleje a saponíny, ktoré sa v rastlinke nachádzajú, z nej robia dôležitú bylinu, ktorá je mimoriadne vhodná na jemnú starostlivosť o suchú detskú pokožku. V rôznych receptoch nachádza svoje uplatnenie proti migréne, na čistenie krvi, či ako obklad pri kožných chorobách a vredoch.

Poslednou bylinkou, ktorú si predstavíme je skorocel. Mnohí z vás si určite spomínajú, na všakovaké detské hry, ku ktorým patrili aj drobnejšie poranenia. Aby doma mama nenadávala, tak sme sa vždy snažili „vyliečiť“ sami svojpomocne. No a najúčinnejším liekom bolo predsa priloženie skorocelového lístku na odreninu, či reznú ranku. Skorocel kopijovitý (Plantago lanceolata) sprevádza naše cesty takmer všade. Šťava z jeho podrvených listov je dobrá pri bodnutiach hmyzom (najmä komáre, ovady) či popáleninách od pŕhľavy. Čaj zo skorocelu je vynikajúci proti kašľu a zahlieneniu priedušiek. V lekárňach dostaneme kúpiť v súčasnosti aj rôzne skorocelové sirupy proti kašľu. Látky, ktoré obsahuje skorocel ničia baktérie a preto je spolu s rebríčkom najlepším rastlinným liekom na rany.

Užitočné recepty

Skorocelový sirup proti kašľu
Päť listov skorocelu kopijovitého rozotrieme, pridáme štyri lyžice vody a zmes pomaly zohrejeme. Potom postupne pridávame med, pokiaľ nevznikne sirupová konzistencia. Každú hodinu užijeme lyžičku sirupu, pokiaľ kašeľ neprejde.

Sedmokráskový olej
Za hrsť kvetov a listov sedmokrásky vložíme do uzavretej nádoby a zalejeme 200 ml teplého olivového oleja. Necháme 3 týždne odstáť na slnečnom mieste a raz za čas pretrepeme. Prelejeme cez sitko, kvety a listy pritom dobre vytlačíme a olej prelejeme do tmavej uzatvárateľnej fľaše. Po každom kúpaní ho votrieme do ešte vlhkej pokožky.

Dominika_Poláková_Sedmokráska

Sedmokráska na posilnenie zraku
V záhrade natrháme na jar každý deň 4 – 7 kvietkov sedmokrásky, a to v období, keď začnú kvitnúť a nie je vysoká tráva. Jeme priamo. Kvety posilňujú zrak.

Jahodová očistná kúra
Tieto mimoriadne zdravé plody využijeme na celkovú očistu organizmu. Jeden až dva dni v sezóne nekonzumujeme inú potravu, len jahody (lesné, domáce, ich kombinácie) v množstve podľa chuti. Takéto „jahodové dni“ vysokým obsahom mangánu podporujú metabolizmus a pomáhajú odstraňovať toxické látky z nášho organizmu.

Autor: Dominika Poláková
Foto: autor

Zdroj: Dionýz Dugas: 500 najlepších receptov ľudovej medicíny
Alena Doležalová: Recepty z domácí lékárny

Rodinný sprievodca prírodou


 

Tags: