LOVEC | Kynológia
7007
post-template-default,single,single-post,postid-7007,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Kynológia


Weimarský stavač – Weimaraner

Dnes Vám predstavíme plemeno, ktoré sa vyznačuje vytrvalosťou a húževnatosťou. Najzaujímavejším znakom sú jeho sivomodré oči a oceľovosivá srsť, ktorá evokuje priam kráľovský pôvod. Štíhla postava a elegantné držanie tela dodávajú tomuto plemenu osobitý šarm. Viete o akom plemene dnes bude reč?

weimaraner-1381183_960_720

História plemena

Pôvod tohto plemena je nejasný. Existuje viacero verzií o jeho pôvode. Weimarský stavač bol po prvýkrát uznaný ako samostatné nemecké plemeno po oficiálnom zápise do nemeckej plemennej knihy v roku 1896. Jeho pravdepodobným predchodcom boli tzv. sivé psy. Ich priaznivcom bol sv. Ľudovít, ktorý ich choval na svojom dvore do roku 1450.  

Nemeckí chovatelia sa koncom 70-tych a začiatkom 80-tych rokov pokúšali stanoviť plemenné znaky weimarského stavača. V roku 1879 po vypracovaní prvej verzie plemenných znakov bol weimarský stavač označený za „modrú” mutáciu nemeckého krátkosrstého stavača.

Charakteristika

Weimarský stavač patrí medzi poľovnícke plemená psov. Poľovnícke plemená sú známe tým, že každý druh a rasa sa využívajú na konkrétnu činnosť. To však neplatí o weimarskom stavačovi, ktorý je využiteľný takpovediac na všetko. Dokáže vyháňať zver z nory, vyhľadávať ju, keď zacíti stopu – zmeravie, zastane so zdvihnutou prednou labou a je veľmi dobrý aj na prinášanie zveri.

weimaraner-1381187_960_720

Je to veľmi inteligentné plemeno, ktoré sa rýchlo učí. Pokiaľ ho však nechcete vycvičiť za „poľovníka“, pripravte sa na to, že svoju poľovnícku povahu nezapriete. Bude „poľovať“ sám. Znamená to to, že keď napr. zacíti zver vo voľnej prírode, alebo zbadá vtáctvo, prejaví svoj pudový postoj – zastane so zdvihnutou prednou labou.

Výška weimarského stavača sa pohybuje rôzne, u psov 59-70 cm, a 57-65 u fien. Má krásnu sivú farbu, resp. striebornú, srnčiu alebo myšiu šeď. Srsť je ideálna krátka (tie sú vzácnejšie) a potom dlhosrsté stavače.

Veľkosť hlavy je v súlade s veľkosťou chrupu. Pri psoch je širšia ako u fien. Najvýraznejšou črtou okrem farby srsti sú jeho oči, ktoré má krásnej jantárovej farby, tmavé až svetlé, s inteligentným výrazom. Chvost sa má skrátiť v deň, alebo dva dni po narodení.  Pri krátení chvosta je hlavným nedostatkom skrátenie príliš na krátko, alebo dlho.

Vlastnosti

Ako už bolo spomínané, jedná sa o inteligentné plemeno, ktoré sa dobre cvičí, je ľahko ovládateľné a náruživé. Pripravte sa na to, že ak chcete psa na maznanie, weimarský stavač na to nie je práve najvhodnejší typ. Keďže v ňom koluje kráľovská krv, je to hrdý pes, ktorý však počúva svojho pána. Voči ľuďom nie je agresívny, je spoľahlivý vo vystavovaní a v práci vo vode. Má pozoruhodný sklon k práci po výstrele, ako je držanie stopy a dohľadávanie. Je to všestranné plemeno, náruživé, s poľovníckym zmyslom systematického a vytrvalého hľadania.

dog-1236064_web

Je vhodný aj ako spoločník, hodí sa pre vidiecke aj mestské prostredie. Má nebojácnu a priateľskú povahu, ochranársky inštinkt, je poslušný, prispôsobivý a čulý. Je to pes ktorý miluje deti a spoločnosť iných psov. Je šťastný ak môže byť so svojim pánom a vzťah ktorý si vytvoria je nenahraditeľný.

Využitie

Je to výborný strážca a poľovnícke plemeno využívané na všestranné činnosti. V cudzine sa často využíva aj na prácu v ozbrojených zložkách. Keďže v ňom však koluje kráľovská krv, čím ďalej tým viac sa drží hlavne ako spoločník.

Choroby

O každého psa je potrebné sa pravidelne starať. Niektoré plemená sú menej náchylného na rôzne ochorenia, iné zase viac. Toto plemeno je náchylné na močové kamene (urolithiáza).

Výcvik

Samotný výcvik nie je náročný, pes však potrebuje veľa pohybu a preto k nemu treba aj pána, ktorý má nielen na  psa, ale aj na pohyb. Je to inteligentný pes, je nadšený, keď spraví niečo dobre a je za to aj patrične pochválený. Vtedy je najšťastnejším psom na svete.

dog-672225_02

Čo možno neviete

Psychológ Stanley Coren testoval najznámejšie plemená psov a na základe získaných bodov zostavil rebríček inteligencie psích plemien. Plemená zoradil do 6 skupín podľa cvičiteľnosti:

1 až 10 miesto – Vynikajúce psy
11 až 26 miesto – Výborne pracujúce psy
27 až 39 miesto – Nadpriemerne pracujúce psy
40 až 54 miesto – Priemerne pracujúce psy
55 až 69 miesto – Horšie pracujúce psy
70 až 79 miesto – Nízky stupeň pracovnej inteligencie

Plemeno Weimarský stavač obsadil v tomto rebríčku 21. miesto, čo ho radí do skupiny „Výborne pracujúce psy“.
Ak sa rozhodujete, ktoré plemeno si zaobstarať, verte, že weimarský stavač je poľovný pes, ktorý svojho majiteľa odmení nielen poslušnosťou, ale aj láskou.
Spracovala: Ing. Jana Virguľová

Zdroj:
Článok „Weimaraner–grey ghost”, odkiaľ prichádzaš?, Kynologická revue č.4-5/2001, autor Miloslav Púčik
http://www.weimar.sk


 

Tags: