LOVEC | Lov a umenie
7156
post-template-default,single,single-post,postid-7156,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Lov a umenie

masthead_bg

Redakcia Lovca Vám aj v tomto čísle prináša zaujímavý pohľad na lov a prírodu prostredníctvom obrazov nadaného umelca Eldridge Hardieho.

Portál freshwater-fishing zaradil Hardieho do svojho zoznamu legendárnych umelcov

Portál freshwater-fishing zaradil Hardieho do svojho zoznamu legendárnych umelcov

Maliarova tvorba je hlboko obohatená a poznačená dňami strávenými v teréne, alebo na vode s udicou. Autenticita nálady a akcie v obraze sú rozhodujúce.

BAZANT_02

BAZANT

Lom, textúra krajiny, počasie, svetlo v ročnom období, ľudia a psy, lode, toto všetko sú známe a cenené prvky jeho tvorby. Eldridge Hardie obľubuje lov pernatej zveri a muškárenie, ktoré ho zaviedli z Kanady až do Karibiku, najjužnejšieho cípe Južnej Ameriky, Škótska a všetky tieto miesta sú spojené s jeho umeleckými schopnosťami, aby športové momenty mohli naďalej žiť a pretrvávať v jeho obrazoch. To, že je na vrchole svojej profesie je potvrdené dlhým zoznamom vyznamenaní.

2009_RYBACKA RYBACKA

Hardie sa narodil v roku 1940 na malom ranči blízko Boerne (Texas). V roku 1964 absolvoval prvý School of Fine Art na washingtonskej univerzite v Saint Louis. V roku 1966 sa Denver stal jeho domovom.

POLOVACKA_KACICE POLOVACKA_BAZANT

V roku 2012 múzeum „The Wildlife Experience“ predstavilo sólovú retrospektívnu výstavu Hardieho prác. V roku 2011, na výstave v Charlestone, bol Hardie ocenený ako najlepší umelec stvárňujúci prírodu. V roku 2000 Národné „Bird Dog“ múzeum vybralo Hardieho pre svoju vôbec prvú sólovú retrospektívnu výstav. Každoročne sa zúčastňuje v múzeu národných kovbojov a západného dedičstva „Prix de West Invitational“ predajných výstav umenia. Tiež časopis Sporting Classics ho poctil svojou cenou „Award of Excellence“ pre športové umenie a sladkovodné rybárčenie. Gilcrease múzeum, Americké múzeum rybárčenia, Národné múzeum umenia divokej zveri, pravidelňe zaraďujú Hardieho práce do vystavovaných exponátov. Jeho práce sa často objavujú aj pri natáčaní športovcov, Grayov športový denník, Muškárenie v slaných vodách, Double Gun žurnál, Športová klasika a denník Stavač. Ilustroval viac ako dvadsaťpäť kníh, medzi nimi je aj knihy Josého Ortegu „Klasické Rozjímanie na love“ a Michaelove McIntoshove „Brokovnice a streľba“. Maľoval obálky pre dve knihy Rodericka Haig-Browna. Eldridge Hardie vytvára spolu s ďalšími umelcami ako sú Winslow Homer, A. B. Frost, Ogden Pleissner, Frank Benson a A. LASSELLE Ripley, špeciálne umelecké dedičstvo, ktoré dôverne pozná šport a loveckú vášeň.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hardie_ilustracia

Eldridge Hardie sumarizuje svoju dlhú kariéru tým, že hovorí „Narodil som sa pre lov rýb, a tvoriť umenie o týchto vášňach.“
Viac o tomto umelcovi nájdete na www.eldridgehardie.com

Spracoval Mgr. art. B. Paulíny


 

Tags: