LOVEC | Fotoreportáž
7088
post-template-default,single,single-post,postid-7088,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Fotoreportáž


V tomto čísle si predstavíme kultúrno-historickú dominantu Budmeríc postavenú v rokoch 1888 – 1889 grófom Jánom Pálffym a jeho manželkou Alžbetou. Jeho majiteľ bol vášnivým poľovníkom a milovníkom poľovačiek, preto mu pôvodne slúžil ako poľovnícky kaštieľ.

kastiel

História

Poľovnícky kaštieľ bol postavený v kombinácií viacerých slohov, ktoré vychádzali z renesančných vzorov zámkov vo Francúzsku. Po smrti Jána Pálffyho, v roku 1934 sa stal dedičom jeho jediný syn Pavol. V roku 1945 sa kaštieľ stal majetkom štátu a je zapísaný aj v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok. Až do roku 2011 slúžil kaštieľ ako Dom slovenských spisovateľov a v rokoch 1946 až 1986 bol upravovaný na tento účel. Po roku 2011 sa kaštieľ prestal využívať na tento účel a bolo nutné stanoviť výšku nájomného, ktoré však bolo neadekvátne vysoké. V roku 2014 vyčlenilo Ministerstvo kultúry finančné prostriedky určené na rekonštrukciu kaštieľa, s ktorou sa aj v spomínanom roku začalo.

kastiel1

Súčasnosť

Zaujímavým doplnkom na samotnom kaštieli je množstvo menších vežičiek a štítových vikierov. Kaštieľu dominuje vysoká veža nad vstupným portálom. Pri vstupe do kaštieľa Vás ihneď zaujme monumentálne schodisko, nad ktorým sú umiestnené aj dva erby pôvodných majiteľov, Jána Pálffyho a jeho manželky. Kaštieľ je zariadený nábytkom z konca 18. a prvej polovici 19. storočia. V blízkosti kaštieľa sa nachádza aj bažantnica, ktorej pozostatky z oplotenia môžete vidieť pri prechádzke lesom.

Rekonštrukcia

Kaštieľ je otvorený pre verejnosť a to každý deň od 10-tej do 15-tej hodiny, každú celú hodinu počas víkendových dní. Treba však počítať s tým, že kapacita je obmedzená – veľkosť jednej skupiny je cca 25 osôb. Vstupné do kaštieľa je cenovo prijateľné, pohybuje sa od 0,50€ do 1,5€. Samozrejme deti do 3 rokov majú vstup zdarma a je možné si uplatniť aj zľavy (napr. senior, držitelia preukazu ZTP, karta ISIC a ITIC).

PannaMariaLurdska

V rámci prehliadky si návštevníci môžu pozrieť miestnosti zariadené nábytkom a predmetmi, ktoré boli súčasťou Domova slovenských spisovateľov. Ide o exponáty, ktoré pochádzajú zo zvozov Národnej kultúrnej komisie z opustených a znárodnených šľachtických sídel po 2.svetovej vojne. Žiaden z vystavovaných predmetov nepatrí k pôvodnému zariadeniu kaštieľa spred roka 1945. Kaštieľ v Budmericiach je v pôsobnosti Ministerstva kultúry SR, prevádzku expozície, jej ideovú i odbornú prípravu zabezpečuje Slovenské národne múzeum – Múzeum Červený Kameň.

Letecký pohľad

Okolie

Kaštieľ sa nachádza v krásnom prostredí, obklopený nádherným anglickým parkom s prírodno-krajinárskym významom. V blízkosti kaštieľa sa nachádza kaplnka zasvätená Panne Márii Lurdskej, ktorú dal postaviť gróf Pálffy a už spomínané pozostatky bažantnice.

park1 park kastielska_alej Prechádzka parkom

Zaujímavosti

Autorom projektu kaštieľa bol viedenský architekt Franz von Neumann.

Istá povedačka hovorí, že je tomu tak preto, lebo gróf sa vo Francúzku zamiloval do francúzskej kontesy, ktorú chcel požiadať o ruku. Zaumienil si však, že najprv musí svoje sídla (napr. aj Smolenický zámok) upraviť tak, aby jej pripomínali francúzske zámky. Paradoxne, dotyčná dáma sa vraj vydala skôr, ako sa mu to podarilo dokončiť.

Táto povedačka je absolútne neopodstatnene prevzatá z výkladu sprievodcov z Bojnického zámku, kde sa týka Jána Pálffyho (1829 – 1908), posledného mužského potomka mladšej vetvy rodu, ide o prameňmi nepodloženú “rozprávku”, ktorú si vymyslel nejaký romanticky založený sprievodca, ktorý si pomýlil dvoch úplne odlišných Jánov, pričom Smolenický zámok neprestavoval ani jeden z nich.

Spracoval: Redakcia e-magazínu
Zdroj a fotografie:
http://budmerice.net/kastiel-budmerice-otvaracie-hodiny/
http://www.budmerice.sk/kastiel-v-budmericiach.html


 

Tags: