LOVEC | Z božej lekárne
7137
post-template-default,single,single-post,postid-7137,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Z božej lekárne


Postupne sa približujúce leto je sprevádzané teplými večermi, štebotom vtákov od brieždenia až do súmraku, či rôznymi vôňami a farbami.

blossom-8115

Počas prechádzok prírodou v týchto dňoch nám určite udrie do nosa prenikavá vôňa maličkých, bielych kvetov. Sú učupené na kríčku, ktorý obľubujú najmä výrobcovia píšťaliek a fujár. Je ním baza čierna (Sambucus nigra). Baza patrí medzi jedny z najpoužívanejších liečivých bylín. Na jar sa z jej kvetov vyrábajú rôzne čajové zmesi, či sirupy a v jeseni z plodov po dozretí napríklad víno. Plody a kvety bazy majú odlišné liečebné využitie, no obe sú jedinečné a ťažko nahraditeľné.

berries-949061

Na vyvolanie potenia, prečistenie zahlienených priedušiek a prechladnutie je vhodné užívať čaj z kvetov. Kvety sa zberajú na konci jari počas plného kvitnutia a po usušení sa môžu aj uskladniť na zimu. Plody, či už sušené, konzervované alebo čerstvé tíšia bolesti nervového pôvodu – napríklad zápal trojklaného či sedacieho nervu. Pri užívaní plodov treba byť obozretný, pretože čerstvé plody preháňajú a pri predávkovaní môžu vyvolať toxické príznaky. Tieto sa po ich usušení alebo spracovaní plodov strácajú.

Silná vôňa a bzukot usilovných včiel prezrádzajú prítomnosť ďalšieho prírodného lieku – lipových kvetov. Lipa je symbolom Slovanov, najmä kvôli svojej majestátnosti a veľkoleposti. Lipa malolistá (Tilia cordata) lipa veľkolistá (Tilia platyphyllos) začínajú kvitnúť v tomto období. Oba druhy majú úplne rovnaké použitie a niekedy je ich ťažšie od seba odlíšiť.

linden-tree-817061

Lipové kvety patria medzi najpopulárnejšie rastlinné lieky, používané na liečbu nachladnutia alebo chrípky. Môžeme ich šetrne nazbierať priamo zo stromu. Po nazbieraní kvety sušíme na vzdušnom mieste, najlepšie mimo priameho slnka a v zime, keď na nás prídu prvé príznaky choroby, vytiahneme pár kvetov a začneme sa liečiť. Čaj vyvoláva potenie, znižuje horúčku a lieči priedušky. Zrieďuje aj krv, čím preventívne pôsobí proti zápalom žíl, či infarktu. Ako je to azda pri všetkých bylinkách, ani pri lipe nemôžeme čakať zázraky zo dňa na deň. Čaj treba užívať preventívne čo najčastejšie, lebo pôsobí pomaly a jeho účinky sa najlepšie prejavia po dlhšom užívaní.

Baza aj lipa majú okrem liečivých účinkov aj drevo, ktoré bolo od nepamäti využívané a vyhľadávané. Bazové drevo sa používa na výrobu hudobných nástrojov – rôznych druhov píšťal či fujár. Lipové drevo obľubujú azda všetci rezbári. Vďaka jeho mäkkosti a štruktúre je najčastejšie používané na rezbárske diela, či už rôzne plastiky, sochy alebo obrazy.

Užitočné recepty

elderberry-marmalade-1244293

Bazový sirup
30 ks rozkvitnutých kvetov bazy, 60 g kyseliny citrónovej, 3 kg kryštálového cukru, 3 litre vody, 1 ks citrón

Dva litre vody a kyselinu citrónovú zvaríme a necháme vychladnúť. Do vychladnutej vody vložíme umyté kvety bazy zbavené hrubých stopiek. Pridáme citrón nakrájaný na kolieska a necháme 24 hodín lúhovať. Občas premiešame. Po vylúhovaní precedíme cez husté sitko alebo gázu, aby bol sirup čistý bez zvyškov kvetu. Do jedného litra vody nasypeme kryštálový cukor, zvaríme a necháme vychladnúť. Precedenú šťavu dáme do hrnca, pridáme zvarenú vodu s cukrom a necháme zovrieť. Odstavíme a ešte horúcim sirupom naplníme sklené fľaše. Zabalíme do deky až do vychladnutia.

thyme-177261

Tip:
Do sirupu možno na ozvláštnenie pridať aj iné bylinky. Vhodnou kombináciou sú mäta, medovka či napríklad dúška tymiánová.

Bazová šťava na zápal nervov
Odšťavíme šťavu z čerstvých bazových plodov. Na 1 liter šťavy pridáme 3 dl bielej pálenky, naplníme do fliaš až po zátku a uložíme do chladničky, kde dlho vydrží. Pri akýchkoľvek bolestiach nervového pôvodu berieme 3-krát denne jednu lyžicu po jedle. Pozor: Nie však dlho, ale len niekoľko dní!

Lipový čaj proti prechladnutiu
Pár lipových kvetov zalejeme vriacou vodou a necháme lúhovať. Po miernom ochladení pridáme do čaju lyžicu medu a môžeme aj pár kvapiek citróna. Pijeme ešte teplý po malých dúškoch.

Autor: Dominika Poláková
Foto: archív

Zdroj:
Dionýz Dugas: 500 najlepších receptov ľudovej medicíny


 

Tags: