LOVEC | Z našich lesov
7022
post-template-default,single,single-post,postid-7022,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Z našich lesov


Už vo svojom slovenskom názve jasne varuje, že rastlina je pre človeka nebezpečná. Zatiaľ čo z latinského, ktoré je prebraté z taliančiny, znamená pekná pani. Je to z toho dôvodu, že talianske ženy používali túto rastlinu na rozšírenie zreničiek aby mali pekný zmyselný pohľad. Alkaloidy obsiahnuté v tejto rastliny patria tiež medzi najznámejšie jedy, respektíve je to aj najviac medicínsky používaných jedov. Jedna legenda hovorí, že sám čert dohliada na rastlinu. I po nemecky ľuľkovec zlomocný sa povie ako Teufelkirsche  (čertova čerešňa).  Okrem  travičstva našiel teda uplatnenie aj v liečiteľstve ak bola používaná v správnom pomere. Preto vám v treťom diely seriálu predstavím ľuľkovec zlomocný.

Ľuľkovec zlomocný2

Ľulkovec zlomocný (Atropa bella-donna) je vysoká bylina s priamou stonkou o výške 50 až 200 cm. Byľ je silná a rozkonárená, nesúca striedavé listy vajcovitého až elipsovitého tvaru. Sú celistvo okrajové a páperovité a zužujú sa do stopky. V pazuchách listov sa nachádzajú špinavo fialové  stopkaté kvety. Kalich kvetu je zelený a koruna je zvončekovo rúrkovitá. Plodom je čierna a lesklá bobuľa, ktorá vyrastá do hviezdicového kalichu. V bobuli sa nachádza množstvo malých modravých semien. Jej chuť je spočiatku sladká, potom sa mení trpkú horkú chuť.

Celá rastlina je jedovatá kvôli obsahu alkaloidov ako sú hyoscyamín, hyoscín a atropín. Pôsobia na nervový systém ako parasympatolytikum, teda tlmia účinky acetylcholínu v nervovej sústave, čím tlmia srdcovú činnosť a zastavujú dýchanie. Otrava bobuľami ľulkovca sa prejavuje rozšírenými zreničkami, vyschýnaním sliznice, sčervenaním tváre, horúčavou na tvári a zrýchlením tepom. Často krát u postihnutého sa prejavia aj halucinácie, kŕče a poruchy vedomia.

V malých dávkach spôsobuje rastlina pocity eufórie, dezorientácie, po ktorých nastupuje hlboký spánok so živými snami. Vo veľkých dávkach spôsobuje požitie nepríčetnú zúrivosť a smrť. U väčšiny domácich zvierat spôsobuje požitie listov paralýzu a narkózu (pre dobytok a králiky je požitie listov relatívne neškodné). Otrava u ľudí však môže nastať po požití mäsa a mlieka zvierat, ktoré mali v krmive primiešaný ľuľkovec. Psy a mačky sú na ľuľkovec extrémne citlivé, v minulosti sa používal na trávenie vlkov, dopĺňa Ústav toxikológie v Košiciach. 

U človeka je smrteľná dávka pri požití 10 bobúľ, u detí je to len 3!
Ako proti jed (antidotum) sa užíva fyzostigmín alebo pilokarpín. Pri otrave treba ihneď vyvolať zvracanie, použiť 10 – 20 tabliet aktívneho uhlia a vyhľadať lekársku pomoc. Dá sa ľahko pomýliť z čučoriedkou, avšak na rozdiel od matnej čučoriedky (Vaccinium myrtillus) je plod ľuľkovca lesklý a vyrastá z kvetného kalichu.

Plody_2

Rozdiel v plodoch medzi ľuľkovcom a čučoriedkou

Plody_1

Rozdiel v plodoch medzi ľuľkovcom a čučoriedkou

V lekárstve sa používa pri kolikách, nadmernom vypudzovaní slín a potu a pri astme. Používa aj pri reumatických bolestiach, vysokých horúčkach, bolestiach hlavy, črevných kŕčoch, migrénach a poruchách trávenia. V očnom lekárstve sa používa na rozširovanie zreničiek, no klasickej medicíne má svoju nezastupiteľnú úlohu. Avšak pri vlastnom zbere a príprave tinktúr treba byť obzvlášť obozretný, pretože môže dôjsť k smrteľnému predávkovaniu.

Spracovala: Bc. Zuzana Fričová
Ilustrácie: Bc. Zuzana Fričová
Foto: archív


 

Tags: