LOVEC | Z našich lesov
7413
post-template-default,single,single-post,postid-7413,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Z našich lesov


Príroda nás obdarovala mnohými rastlinami, ktoré majú veľmi priaznivý vplyv na organizmus a siahame po nich pri chorobe. Ale príroda nám poskytla aj mnoho rastlín, ktoré majú opačný vplyv a preto je vhodné sa im vyhýbať. Niekedy i tie zlé sú na niečo dobré, no nie je na škodu sa im radšej vyhýbať. Keďže väčšina rastlín a plodov sa teraz zbiera, tak v júlovom čísle upriamime pozornosť na vranovec štvorlistý (Paris quadrifolia), ľudovo nazývaný vranie oko. Latinské meno je prebraté z gréckej mytológie, lebo bobuľa stotožňuje jablko sváru bohyne Eris z báje, v ktorej mal Paris rozhodnú spor medzi Aténou, Hérou a Afroditou. Hovorilo sa aj to, že ten kto nosil pri sebe jej bobule, mal byť chránený pred morom.

Zuzana Fričová Jedovatá krása Vranie okoweb

Je to od 10 do 30 cm vysoká byľ s vzpriamenou lysou stonkou a s plazivým podzemkom. Na vrchu stonky sa nachádza 4 – početný praslenom elipsovitých listov so sieťovanou žilnatinou. Kvet je jeden uprostred štvorice listov a býva jasnozeleného alebo žltozeleného sfarbenia. Plodom je modročierna bobuľa s červeným farbivom. Rastie vo vlhkých zmiešaných lesoch s bohatým podrastom, jedľových bučinách, ale aj v smrečinách a v lužných lesoch. Je indikátorom pre podzemnú a priesakovú vodu.

Rastlina je celá jedovatá a plody majú nepríjemnú chuť a aj nepríjemne zapácha. Obsahuje mnohé látky akou je neškodná kyselina citrónová, rôzne aminokyseliny, estery a saponíny, ktoré sú hlavnou jedovatou látkou rastliny. Konkrétne je to paristyfín a paridín. Sú prudko jedovaté avšak veľmi ťažko stráviteľné v tráviacom trakte, čo znamená, že nedochádza k smrteľnej otrave, no výplach žalúdka je nutný. Najčastejšie k otrave dochádza pri zamenení s čučoriedkou. Prejavom otravy vraním okom je zvracanie, bolesť hlavy, zúženie zorničiek, podráždenie žalúdka a čriev a hnačky.

Fričová - vranovec štvorlistý

Prvou pomocou je vyvolanie zvracania, ale keďže uvedené látky saponínov sa strebávajú veľmi ťažko, je možné postihnutého priviesť k lekárovi alebo počkať na príchod sanitky. Protilátka nie je známa a tak sa vykonáva výplach žalúdka a s podávaním aktívneho uhlia.

V homeopatii sa používa pri liečení bolestiach hlavy a migrénach, pri búšení srdca a zápaloch nosohltanu. V ľudovom liečiteľstve sa využívali ako ochranný prostriedok proti nákazlivým chorobám a prikladal sa na rany a vredy. Liečili sa s nimi aj zápaly očí zo šťavy z bobúľ. Tinkúra z čerstvo natrhaných plodov slúžila ako protijed pri otrave ortuťou alebo arzénom. Dokonca plody sa používali ako afrodiziakum a získavalo sa aj žlté farbivo z listov a červené z plodov.

Najčastejšie k otravám dochádza u malých detí, ktoré si ju pomýlia s čučoriedkou. Ale otravy s vranovcom nie sú až také časté, pretože kvôli svojej chuti a nepríjemnému zápachu sa mu vyhýbajú i zvieratá.

Spracovala: Bc. Zuzana Fričová
Ilustrácie: Bc. Zuzana Fričová


 

Tags: