LOVEC | Z našich lesov
7456
post-template-default,single,single-post,postid-7456,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Z našich lesov


Na Slovensku sa čoraz viacej hovorí o medveďoch a čím ďalej tým viac sa dostávajú do blízkosti človeka a jeho obydlia. Čím to je spôsobené? Ako sa zachovať pri strete s medveďom? Na čo si dávať pozor?

MEDVED_HNEDY (1)

Medvede u nás

Medved je naša najväčšia šelma. Na Slovensku sa vyskytuje väčšinou v horských oblastiach severného a stredného Slovenska, ako napr. Poľana, Vysoké a Nízke Tatry, Veľká a Malá Fatra, Karpaty a ďalšie pohoria. Nakoľko sa medvede pohybujú na rozsiahlom území, nie je možné presne určiť ich celkový počet a odhaduje sa to len veľmi ťažko. Živý sa prevažne zelenými časťami rastlín, plodmi a korienkami. V lete má potravy viacej vďaka všade dostupným plodom a bobuľkám.

MEDVED_HNEDY (6)

Medveď bol v minulosti uctievaný ako apotropaické zviera, ktoré chránilo pred zlými silami. Na Slovensku žije Medveď hnedý (Ursus arctos). Dospelý samec dosahuje hmotnosť 140-350 kg, samice sú menšie, obyčajne dosahujú hmotnosť 80-200 kg.

Na Slovensku je medveď celoročne chráneným zvieraťom. Jeho odstrel je prísne sledovaný. Strieľaním medveďov sa môže ohroziť ich populácia a zhoršuje sa stabilita ekosystémov. Bohužiaľ sa potom stáva, že pri sčítaní medveďov ich orientačný počet prekvapí aj samotných zainteresovaných dobrovoľníkov. Idea poľovníkov však vraví, že odstrel viac ako 100 medveďov na Slovensku neohrozí ich samotnú populáciu.

MEDVED_HNEDY (3)

Stretnutie s medveďom

Stretli ste sa už s medveďom zoči-voči? Alebo ste ho videli iba pár metrov od Vás? Poznáte ten pocit bezmocnosti, keď Vás táto šelma spozoruje? Ako postupovať a čomu sa vyhnúť?

Každý medveď a situácia, v ktorej sa práve nachádzate je iná a môže sa uberať rôznym smerom. Neexistujú nejaké presné pravidlá, ako by sme sa mali v takomto prípade správať. Medvede sú najaktívnejšie ráno, večer a v noci. Preto v týchto častiach dňa veľmi nepútajte v oblasti lesa na seba pozornosť, ani sa nesnažte iným spôsobom a svojím konaním prilákať túto šelmu. Všímajte si v lese stopy – medvede sa zvyknú ľudom vyhýbať, no nie je tomu vždy tak. Čím bližšie sa k medveďovi dostanete, tým je väčšia pravdepodobnosť, že bude reagovať v sebaobrane a vyhodnotí Vás ako hrozbu. Oveľa horší prípad je, keď stretnete medvedicu s mláďatami, tak je 100% pravdepodobnosť, že bude svoje mláďatá chrániť.

MEDVED_HNEDY (5)

Čo robiť, keď sa stretnete s medveďom?

Ak si Vás medveď ešte nevšimol, pomaly ustupujte smerom dozadu a snažte sa ho obísť čo najväčším oblúkom. Robte to čo najtichšie, aby Vás nespozoroval a nevyhodnotil ako hrozbu. Dajte mu čo najviac priestoru a vráťte sa smerom, odkiaľ ste prišli. Útok môžete vyprovokovať aj krikom, alebo nechceným prekvapením medveďa pri potrave, majte sa preto na pozore. K medveďovi sa za žiadnu cenu nepribližujte, aj keď sa Vám zdá kľudný.

Ak Vás už zbadal, hlavne neutekajte – zostaňte pokojný, útek by mohol vyprovokovať medveďa v prenasledovaní. Snažte sa pomaly a hlavne pokojne od medveďa vzďaľovať. Keď medveď stojí na zadných labách, snaží sa Vás identifikovať zrakom a čuchom. Skúste na neho hovoriť pokojným hlbokým hlasom a pomaly mávajte rukami nad hlavou. Nikdy sa mu nedívajte priamo do očí, zvieratá to považujú za prejav agresie. Ak o Vás stratí záujem, pomaly sa snažte dostať z jeho blízkosti.

MEDVED_HNEDY (4)

Mýtus a realita

Ponúkneme Vám pár faktov a vyvrátime zase zopár mýtov o ktorých si ľudia myslia, že sú pravdivé pri styku s medveďom.

  1. Medvede sú po zime vyhladované a pre človeka sú väčšou hrozbou – MÝTUS

Medvede človeka nepovažujú za svoju korisť. Môžu ho vyhodnotiť iba ako nebezpečenstvo pri nečakanom stretnutí, alebo pri ochrane svojich mláďat.

  1. Keď sa medveď postaví na zadné nohy, chce na Vás zaútočiť – MÝTUS

Pri stoji na zadných labách Vás medveď skúma očami a čuchom.

  1. Pri prechádzke lesom Vás pes môže ochrániť pri strete s medveďom – MÝTUS

Pes môže naopak vyprovokovať medveďa svojím štekotom a neustálym dobiedzaním k útoku, alebo ho pri vyprovokovaní a následnom prenasledovaní dovedie priamo k vám.

  1. Keď sa k Vám medveď približuje, je dobre vyliezť na strom, alebo utekať dole kopcom, pretože medveďovi sa tak beží horšie – MÝTUS

Vyliezť na strom Vám síce môže pomôcť, ale musíte vyliezť minimálne do výšky 4m aby ste boli v bezpečí. Čo sa týka utekania dole kopcom, medveďovi to je jedno. Vie utekať rýchlejšie po rovine, hore aj dole kopcom ako človek.

  1. V lese je dobré rozprávať sa, aby o Vás medveď vedel skôr a mohol sa Vám vyhnúť – PRAVDA

Je to pravda. Netreba však robiť až príliš veľký hluk.

  1. Ak na Vás medveď zaútočí a nemáte ako utiecť, je dobré hrať mŕtveho – PRAVDA

Vždy majte ale na pamäti, aby ste si chránili životne dôležité orgány, brucho majte vždy pritlačené k zemi a rukami si chráňte šiju. Hlavne sa nehýbte, keď medveď zistí, že ho nemáte ako ohroziť, odíde.

MEDVED_HNEDY (2)

Medveď zvykne občas napádať aj hospodárske zvieratá – nestáva sa to však často. Najväčšou lahôdkou je pre neho med, čo potvrdzuje niekoľko zničených včelínov ročne. Niekedy ho zlákajú aj odpadky pri turistických horských chatách, čo môže mať za následok aj vyvolané útoky na človeka.

Bohužiaľ, poľovníci bijú na poplach kvôli alarmujúco zvyšujúcemu sa stavu medveďom. Len v Očovej sa nachádzajú 4 medvedice s 13 mladými a v oblasti Poľany cca 200 medveďom, čo je na takú rozlohu skutočne veľký počet. Preto stojí za to položiť si otázku, čo ďalej robiť, aby sa tento stav aj naďalej nezvyšoval?

Spracovala: Ing. Jana Virguľová
Zdroj: http://www.medvede.sk/
Fotografie: archív


 

Tags: