LOVEC | Fotoreportáž
7649
post-template-default,single,single-post,postid-7649,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Fotoreportáž


V dnešnom čísle e-magazínu Lovec Vám predstavíme skúseného rytca a nožiara, muža, ktorý je od malička milovníkom nožov a zbraní. Svoj prvý vlastnoručne vyrobený nôž uzrel svetlo sveta v šiestej triede na základnej škole. O svoje skúsenosti a zaujímavosti zo sveta rytectva a nožiarstva sa podelí Róbert Kováčik.

Rodák z Lučenca a vyštudovaný mechanik vyrobil v roku 1994 svoj prvý nôž z chirurgickej ocele, ktorý zároveň aj gravíroval. Svoje prvé leštené materiály na nože, ocele a exotické dreviny na rukoväte si kupoval na nožiarskych výstavách. Nože vyrábal s radosťou a veľkou láskou  pre seba a svojich kamarátov. Po skončení štúdia ako rytec zbraní v Zbrojovke CZ Uherský Brod si založil živnosť pod názvom KOVORYTECTVO-RK-ART.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 1. Ako dlho sa venujete tomuto remeslu?

Po skončení štúdia ako rytec zbraní v Zbrojovke CZ Uherský Brod som si v roku 2001 otvoril živnosť zameranú na špecializované gravírovanie poľovníckych palných zbraní, ručnú výrobu zdobených nožov a replík poľovných tesákov. Svoj prvý nôž som vyrobil ako šiestak na základnej škole.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 1. Keby to prešlo zo záľuby až do spôsobu obživy?

Zbrane a nože ma fascinovali od malička. Už ako malý som s otcom chodil na poľovačky, spoznávali sme prírodu, zvieratá. Najviac ma zaujímali palné zbrane a nože s poľovníckym motívom. Na vlastnú päsť som začal robiť až v roku 2001, kedy som si založil aj živnosť a svoju vášeň a záľubu som premenil na špecializovanú výrobu a rytie nožov.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 1. Ako dlho Vám trvá výroba jedného noža?

Ťažko povedať, všetko závisí od požiadaviek zákazníka. Prvý krok je spracovanie návrhu 1:1 na papier a so súhlasom zákazníka začínam zdĺhavé a pracné vyhotovenie rytiny priamo na zbraň alebo nôž. Táto práca si vyžaduje nadpriemerné kreslenie a veľkú precíznosť. Luxusnejšie prevedenie rytím kombinujem s taušírovaním (vkladaním) zlata a striebra na motívy zvierat a kolorovaním rytím. Niektoré súčiastky ako sú spúšte a poistky dávam pozlátiť. Samotné rytie závisí od hustoty a motívu výzdoby, približne 3 týždne až 3 mesiace. Ak sa jedná o jednoduché prevedenie bez záštity, práca trvá cca 2 týždne. So záštitou, tauzovaním a strieborným medailónom na koženom puzdre približne 1 a pol mesiaca. Gravírovať sa dajú tiež rôzne darčekové predmety, ako poľovnícke fľaše, palice, valašky, šperky, hodinky atď.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 1. Aké suroviny a ocele používate na výrobu?

Používam kvalitné ocele na čepele nožov, ako sú 440-C, ATS-34, D-2, SANDWICK 12C27, AK 5, AK 9, RWL-34, uhlíkovú a nerezovú damascenskú oceľ. Uhlíkové damascenky kupujem od renomovaných slovenských kováčov, nerezové od Švédskej firmy DAMASTEEL AB. Na rukoväte nožov som spočiatku používal domáce dreviny ako sú orech, slivka, hruška, čerešňa a postupne som zaviedol aj tropické dreviny – bleck wood, hadie drevo, eben, bruyer, cocobolo, wenge, amboina, turecký orech, ako aj parohovinu, slonovinu a mamutovinu.

Samotnú prácu v dielni začínam vyrezávaním tvaru noža z požadovanej ocele. Postupne ju brúsim, vŕtam, leštím, gravírujem (ak je zdobený), kalím na požadovanú teplotu a popúšťam na tvrdosť, ktorá je optimálna na použitie noža, t.j. 55-59 HR c. Táto tvrdosť sa zapisuje do certifikátu noža spolu s ostatnými technickými údajmi. Po zakalení sa nôž kompletuje, brúsi a leští. Puzdro vyrábam už na hotový nôž z kože, dreva alebo parohu. Niektoré umelecké puzdra s intarziou, čiže vkladaním hadej a pštrosej kože, dávam šiť majstrom kožiarom. Cena takýchto nožov začína na 250 €.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 1. Aký je Váš najcennejší kúsok?

Cenných kúskov mám viacej, ale pre mňa najdôležitejší a najvýznamnejší je Replika loveckého tesáka Sv. Hubert, kde čepeľ je z uhlíkovej damaškovej ocele 300 vrstiev a nôž je tauzovaný zlatom.

 1. Získali ste aj ocenenia?

Získal som viaceré ocenenia na ktoré som aj patrične hrdý.

 • Cassovia top Knives Košice 2007 – 1. miesto v kategórii lovecký otvorený nôž
 • Příbram ČR 2009 – Myslivecký tesák roku 2009
 • Medzinárodná výstava nožov Brno 2009 – Kategória pevné nože zdobené, 1. miesto
 • Dni Sv. Huberta vo Sv. Antone – Poľovnícky nôž roka 2013, 1. miesto v kategórii poľovný tesák

Samozrejme zdokonaľujem a napredujem ďalej.

 1. S akými nárokmi zákazníkov ste sa stretli?

Nároky zákazníkov sú rôzne. Každý nôž alebo zbraň sú jedinečné svojím prevedením. Každý zákazník má iné nároky, príde už s ako takou predstavou a potom to spolu upresníme, dáme na papier a po odsúhlasení začnem výrobu. Pri zbraniach sú tie nároky o rytine a presnosti, zase pri nožoch sa fantázii medze nekladú.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 1. Koľko času zaberie priemerné gravírovanie na puzdro záveru?

Samozrejme, aj tu všetko závisí od náročnosti zákazníka a typu rytiny. Približne 30 hodín ryteckej práce.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 1. O čo je väčší záujem – gravírovanie nožov alebo pušiek?

Ťažko povedať. Záujem sa mení v priebehu roka podľa loveckej sezóny a sviatkov.

 1. Je dosť veľký dopyt po takýchto službách na Slovenskom trhu?

Skôr by som povedal, že záujem zákazníkov o moju prácu v poslednom období stúpa, na veľkosť Slovenska je to tak akurát.

 1. Spadajú do Vašej klientely aj zahraniční zákazníci?

Pre moje veľké potešenie mám klientelu z Čiech a Maďarska.

Preto ak ešte patríte medzi tých, čo skôr váhajú, či si majú takýto nôž, alebo gravírovaný predmet zaobstarať, určite neváhajte. Spravíte tak radosť či už sebe, alebo niekomu blízkemu a je to pamiatka na celý život.

Redakcia e-magazínu Lovec
Fotografie: Róbert Kováčik
Web: http://www.robertkovacik.com/


 

Tags: