LOVEC | Z božej lekárne
7939
post-template-default,single,single-post,postid-7939,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Z božej lekárne


Latinsky: Alchemilla xanthochlora
Ľudovo: kontryhel, ženský plášť, divý muškát, husia nôžka, rosička, rakovie zelie, Alchemilla, Lady’s Mantle, Gelbgriner Frauenmantel
Čeľaď: ružovité (rosaceae)

Výskyt:
Nájdeme ju na vlhkých pasienkoch a lúkach, ale aj na brehoch potokov a menších vodných tokov od nížin až po vyššie položené horské oblasti.

Doba kvitnutia:
Táto vzrastom nižšia rastlina sa vyznačuje jemnými žltými súkvetiami, ktoré nasadzuje od mája do septembra.

Zber:
Zbierať môžeme kvitnúcu vňať alebo len prízemné lístky. Sušíme v suchom a teplom prostredí pričom eliminujeme prístup slnečného svetla.

Účinné látky:
Triesloviny, glykozidy, horké látky, flavonoidy, stopové prvky (listy obsahujú veľké množstvo zinku).

Liečivé účinky:
(sťahujúce, protizápalové)

frauenmantel-828998

Kvet ALCHEMILKY

Vnútorné použitie:
Alchemilka je známa svojimi blahodarnými účinkami pri menštruačných poruchách pri ochorení podbrušia a problémoch v prechode. V puberte pomáha v kombinácii s rebríčkom obyčajným upraviť nepravidelnú menštruáciu. Z alchemilky sa pripravuje čaj, alebo sa môže zaliať studenou vodou na 4 až 5 hodín. (Pomer je v oboch prípadoch rovnaký). Pije sa 3-krát denne medzi jedlami po jednej šálke. Posilňuje maternicu a pomáha zmierniť silné krvácanie pri menštruácii. Odvar z alchemilky pomáha aj pri miernej hnačke, ak však trvá viac ako 2–3 dni, je potrebné navštíviť lekára. Ďalej sa odporúča aj pri bolestiach žalúdka a zápale čriev. Pri bolestiach hlavy sa čaj musí piť horúci. Odstraňuje tiež slabosť svalov a končatín.

List ALCHEMILKY

List ALCHEMILKY

Vonkajšie použitie:
Obklady na hnisavé, zapálené a ťažko hojace sa rany pripravíme z odvaru.

Kúpeľ:
200 gramov alchemilky povaríme v 1 l vody zhruba 2–3 minúty. Scedíme a takto pripravený odvar vlejeme do vane s vodou. Používa sa najmä pri zlatej žile a zápaloch kože, ale aj na výplach ústnej dutiny po vytrhnutí zuba (urýchľuje hojenie).

Naši predkovia používali rastlinu na liečbu rán, zlomenín ale aj epilepsie.


 

Tags: