LOVEC | Fotoreportáž
7956
post-template-default,single,single-post,postid-7956,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Fotoreportáž

Prvý septembrový víkend už tradične patril celoslovenským poľovníckym slávnostiam – Dni Sv. Huberta vo Sv. Antone. Tento rok sa 3. – 4. 9. 2016 konal v priestoroch kaštieľa a jeho okolí už 26. ročník tohto významného podujatia.


Na úvod nesmel chýbať slávnostný ceremoniál sprevádzaný tónmi loveckých rohov a lesníc a prezentáciou poľovníckych zástav. Úvodné slovo mal riaditeľ Múzea vo Sv. Antone, šarmantný pán Marian Číž, ktorý pozdravil a privítal všetkých návštevníkov. Po veľmi aktuálnom a výstižnom príhovore pani ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriely Matečnej nasledovalo odovzdávanie šiestich rezortných vyznamenaní zaslúžilým pracovníkom na úseku lesného hospodárstva a poľovníctva. Svojim príhovorom pozdravil prítomných aj prezident SPK a SPZ Tibor Lebocký, ktorý spolu s predsedom osvetovej komisie SPZ Róbertom Komjáti-Nagyom slávnostne odovzdali štyridsaťsedem vyznamenaní Sv. Huberta z toho štyri boli udelené poľovným združeniam. V rámci dlhoročnej zahraničnej spolupráce bol medailou Sv. Huberta ocenený aj pán Jan Suchorończak viceprezident Hlavnej loveckej rady Poľského loveckého zväzu. Ocenenie získala za podporu a rozvoj poľovníctva v obci Madunice aj pani starostka Alena Jelušová.

img_7336

V zábavnom i poučnom vystúpení s názvom Vtáky a hudba sa predstavili Klub trubačov SR a Slovenský klub sokoliarov pri SPK. Po prvý krát odzneli nové poľovnícke skladby – Kačica, Sojka a Sokol

img_7320

Súčasťou vystúpenia boli aj ukážky preletu dravcov, ktoré predvádzali žiaci zo základnej školy Maximiliána Hella. V programe bola predstavená druhá najsilnejšia trofej muflóna na svete (strelec Vladimír Stračina zo Zverníka Mrázov kopec). Do života boli uvedené nové publikácie o Svätom Antone:

 • Vitajte v kaštieli vo Svätom Antone
 • Hont z neba
 • Zborník múzea vo Svätom Antone č. XXII/2016

Do siene úcty a slávy slovenského poľovníctva bol uvedený Ing. Jozef Serdel.

img_7333

Aktuálne módne trendy návštevníkom prezentovali krásne modelky a príťažliví modeli na módnej prehliadke aktuálnych kolekcií prestížnych značiek poľovníckeho oblečenia.

img_7390 img_7388

Dianie na pódiu komentoval známy moderátor a vynikajúci vábič Alojz Kaššák. Po vyhodnotení tradičných súťaží Poľovníctvo vo fotografii, Poľovnícky nôž 2016, Poľovnícky šperk, Naj brada a Poľovnícky klobúk, nasledovali najlákavejšie súťaže a to Majstrovstvá Slovenska vo vábení jeleňov HalaliMajstrovstvá Slovenska vo vábení srnčej, diviačej a dravej zveri Halali. Odborným garantom pre obidve súťaže bola Slovenská poľovnícka komora v spolupráci s Halali n.o. Hodnotné ceny do súťaží poskytla Slovenská poľovnícka komora, zverník Mrázov kopec, Múzeum vo Sv. Antone, spoločnosť M- Hunt, poľovnícka predajňa HUNTING LAND Zvolen a Halali n.o. 

img_7546

Majstrovstiev Slovenska vo vábení srnčej, diviačej a dravej zveri Halali sa zúčastnilo 12 súťažiacich. Súťažilo sa v nasledujúcich disciplínach: plač srnčaťa, hlas rujnej srny, hlas diviaka, vrieskanie zajaca.

img_7480

Výhercovia súťaže:

 1. Michal Mendel (Nitranske Pravno)
 2. Milan Bella (Podhradie)
 3. Adrián Zliechovec (Bátovce)

Majstrovstiev Slovenska vo vábení jeleňov sa zúčastnilo 24 súťažiacich, ktorý súťažili v nasledujúcich disciplínach: voliteľný hlas mladého alebo starého jeleňa hľadajúceho jelenice, hlas jeleňa pri jeleniciach, hlas vyhrážajúceho sa jeleňa a hlas odpočívajúceho jeleňa – rozstrelová disciplína.

img_7545

img_7656

img_7590

img_7629

Výhercovia súťaže:

 1. Róbert Šanceľ (Horná Štubňa)
 2. Jaroslav Mlynárik (Valaská Dubová)
 3. Milan Bella (Podhradie)

Víťazi Majstrovstiev Slovenska vo vábení jeleňov postupujú na ME, ktoré sa uskutočnia budúci rok vo Francúzsku.

Nedeľa patrila poďakovaniu sa Sv. Hubertovi prostredníctvom svätohubertskej omše, ktorá sa začala sprievodom s uloveným jeleňom. Na nádvorí kaštieľa za účasti hojného počtu ľudí, ktorí zaplnili celé nádvorie bola omša doprevádzaná hudbou lesných rohov v podaní hornového súboru Laugarício a spevom Barbory Šaling Legényovej spolu so Svätoantonským chrámovým zborom.

img_7736 img_7725

V sýpke pod kaštieľom si návštevníci mohli počas oboch dní prezrieť výstavu fotografov z Asociácie fotografov, unikátne trofeje Spiša či výstavu výtvarných prác akademického maliara Ladislava Sulíka.

Návštevnosť Dní Sv. Huberta bola tento rok mimoriadne vysoká. Okrem bohatého programu si návštevníci mali možnosť pozrieť i zakúpiť tovar poľovníckych predajní z celého Slovenska. K dispozícii boli prezentačné a predajné stánky nielen s poľovníckymi potrebami, zbraňami, loveckou optikou a oblečením, ale i dekoráciami do domácnosti a chutným jedlom. 

img_7439

Jednou z najkrajších a najzaujímavejších ukážok bola šou v podaní sokoliarov, ktorá zaujala hlavne najmenších návštevníkov. Profesionáli predstavili majestátne dravce. Mali sme možnosť sledovať ukážky sokoliarstva skupín:

 • Sokoliari Sv. Bavona pri ZŠ M. Hella Štiavnické Bane,
 • Slovenský klub sokoliarov pri SPK,
 • Sokoliari SOŠL B. Štiavnica.

img_7772

img_7762

img_7776 img_7777

img_7785

img_7764

img_7791 img_7820 img_7809 img_7828 img_7834 img_7909 img_7917 img_7929 img_7973

Klasická rybačka v rybníku nachádzajúcom sa v priľahlom parku bola tiež úspešná. Návštevníci si navyše mohli pochutnať aj na rybích špecialitách.

img_7986 img_7988 img_7992

Milovníci teatrálneho umenia si tiež prišli na svoje. Divadelné predstavenie Paradájz Pikčr Banská Bystrica umelci odohrali pod holým nebom na javisku osadenom v krásnom prírodnom prostredí. Lavičky pre divákov boli pochopiteľne plné. 

img_8001

Mohli sme si vyskúšať tiež lukostreľbu na terč diviaka. Nechýbala odborná inštruktáž.

img_8021

Podujatie uzavrelo excelentné vystúpenie folklórneho súboru Sitňan.

img_8029

Tags: