LOVEC | Zo sveta
8031
post-template-default,single,single-post,postid-8031,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Zo sveta


Vďaka osudovej chybe lekárov ulovil muž svojho vytúženého zlatého jeleňa

Tento rok sedemdesiatdeväť ročný Oldřich Horák zo Žďáru u Kumburku (Česká republika) strieľal zver v takmer dvadsiatich krajinách celého sveta a zhromaždil zbierku viac než tisícky loveckých trofejí. Všetky venoval múzeu v Lomnici nad Popelkou. Doma si nechal len parohy takzvaného zlatého jeleňa.

“Po tejto trofeji som túžil štyridsať rokov, ale vždy ma odrádzala cena. U nás na Šumave by ma odstrel prišiel na osemsto tisíc korún, v Rakúsku sa mi to podarilo zohnať lacnejšie,” rozpráva lovec.

Prečo sa na koniec svojej loveckej kariéry rozhodol ušetrené peniaze na svoju vysnívanú trofej použiť? Za všetko môže zámena mien.

“Za celý svoj život som nebol chorý,” rozpráva človek, ktorý loví od svojich šestnástich rokov. “Pred dvoma rokmi som sa raz prebudil a nemohol sa vymočiť. Navštívil som svojho známeho urológa v Hradci Králové, ktorý je tiež poľovník. Povedal, že to je prostata. Vzali mi nejaké vzorky a povedali, aby som sa ozval za dva dni,” spomína.

Pretože urológ nebral v dohodnutý čas telefón, zavolal inému známemu do tej istej nemocnice a ten mu bez obalu povedal, že má rakovinu v pokročilom štádiu.

“V ten okamih som sa začal báť, že si vysnívaného jeleňa už neulovím. Pretože mi ale v nemocnici povedali, že mám prísť na kontrolu za šesť týždňov, rýchlo som sa rozhodol. Našiel som revír jedného rakúskeho grófa a v jeho lesoch dostal svoj životný úlovok. Len mi kazilo náladu, že už je to už to úplne posledné, čo som dostal”, hovorí Horák.

Po návrate z Rakúska navštívil urológa a u neho sa dozvedel, že jeho kolega si pomýlil dvoch pacientov s rovnakým menom, že jeho problém vyrieši operácia. “Nebyť zámeny, je možné, že by som svojho zlatého jeleňa ani neulovil,” komentuje tragikomickú zámenu so šťastným koncom pán Horák.

Jeho koníček sa nedá vyčísliť. Sám o tom, koľko ho to všetko cestovanie po svete stálo – len v Afrike bol päťkrát, hovoriť nechce. Sú to vraj milióny. Pre ilustráciu priznáva, že len jedna návšteva Aljašky s ulovením losa a soba vyšla na viac ako 400 tisíc korún.

Predstavu o cene zbierky, ktorú venoval múzeu, má naopak veľmi presnú. “Prišiel za mnou jeden podnikateľ z Hradca Králové. Povedal, že si postavil veľký dom a chcel si ho vyzdobiť mojimi trofejami. Najskôr mi ponúkol tri, potom štyri milióny. Odmietol som. Čo by som s tými peniazmi robil. A hlavne, musel by som sa hanbiť sám pred sebou.”

Zdroj: idnes


 

Tags: