LOVEC | Kynológia
8175
post-template-default,single,single-post,postid-8175,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Kynológia


Hľadáte temperamentného spoločníka? Inteligentného, učenlivého, no niekedy aj tvrdohlavého? Poľovnícke plemeno ideálne na poľovačku, k deťom, vhodný do domu ale aj bytu. Toto krásne psie plemeno pochádza zo Spojeného kráľovstva – Anglický kokeršpaniel.

dog-626566_1920

Veľkosť a stavba tela

Toto plemeno sa vyznačuje silným chrbtom, ktorý smerom dozadu mierne klesá.  Anglický kokeršpaniel je vo všeobecnosti veľkosťou väčší ako americký kokeršpaniel. Bývajú vysoké asi 40 cm, čím sa radí medzi stredne veľké plemená. Hmotnosť dosahujú približne 12 až 14 kg. V porovnaní s americkým kokeršpanielom má anglický dlhší a štíhlejší nos. Oči by nemali byť svetlo sfarbené, mali by mať tmavohnedú až tmavoorieškovú farbu. Jeho krásne dlhé uši porastené dlhou hodvábnou srsťou sú posadené nízko.

Výška: suky 38-39 cm, psy 39-41 cm
Hmotnosť: 13-15 kg
Dĺžke života: 12 až 15 rokov

dog-317038_1280

Srsť

Anglický kokeršpaniel sa vyznačuje hladkou a hodvábnou srsťou, miestami mierne zvlnenou. Na hlave je srsť kratšia a obzvlášť jemná, na nohách je bohatšia. Americký kokeršpaniel má v porovnaní s anglickým srsť dlhšiu. U oboch typov plemien sa vyskytujú viaceré farebné varianty, podľa štandardov plemien sú prípustné tak jednofarebné, ako aj viacfarebné varianty.

Medzi najčastejšie varianty u anglického kokeršpaniela sú zlatá, čierna, hnedá. Môžu sa vyskytovať v kombinácii bicolor, tricolor, beloš a beloš s pálením.

Povaha a temperament

Povaha tohto plemena je rôzna, nedá sa povedať že by patril vyslovene pokojným psom. Je to živé stvorenie, inteligentný a navyše aj bystrý. Patrí medzi spoločenské plemeno ale vie byť aj samostatný. Nezvykne sa dávať do konfliktu s inými zvieratami či ľuďmi. „Koker“ je učenlivý a inteligentný, no niekedy býva aj dosť tvrdohlavý, preto je potrebná dôsledná a trpezlivá výchova. Najmä u jednofarebných jedincov chovatelia popisujú vrodenú poruchu správania prejavujúcu sa zvýšenou agresivitou voči svojmu okoliu bez akéhokoľvek podnetu. Túto poruchu sa však už cieleným chovom podarilo odstrániť, preto treba vyť pri výbere chovateľa a následne šteňaťa obozretný.

Anglický kokeršpaniel sa radí medzi pracovité plemená – kategória 2. Výborne pracujúce psy, pričom celkovú priečku v rebríčku obsadil na úctyhodnom 18. mieste.

dog-in-the-water-852023_1920

Vhodné prostredie

Dobre vychovaný kokeršpaniel je veľmi príjemným psom v domácnosti, ktorý si dobre rozumie tak s inými psami, ako aj s deťmi. Aby ste však dokázali vychovať toto učenlivé klbko plné temperamentu, budete potrebovať trpezlivú a dôslednú, ale pritom veľmi láskavú ruku. Koker je vhodný do domu, kde sa môže vyšantiť na záhrade – nie je to však podmienkou, ale zvykne si aj v byte.

Využitie

Miluje lesy, kopce, polia. Veľmi rád pláva. Potrebuje mať príležitosť bežať plnou rýchlosťou aby mohol zachytiť vône, ktoré pôsobia na jeho inštinkty loveckého psa. Je nežný a milujúci, ale plný života a energie. Anglický kokeršpaniel je obľúbené plemeno, vhodné na rôzne kynologické športy. Je vhodný najmä pre starších ľudí, má pomalú chôdzu. Občas sú tieto psy aj lenivé. Vie dobre plávať a nebojí sa vody. Ďalšou vlastnosťou je jeho aktívna a živá nátura. Musíte byť pripravený poskytnúť dospelému kokrovi každý deň najmenej hodinu voľného pohybu.

Využitie v poľovníctve

Koker je podľa F.C.I. klasifikácie zaradený do 8. skupiny – Retrívre, sliediče a vodné psy, pre toto plemeno je charakteristický vynikajúci sliediaci inštinkt, v poľovnej oblasti je preto využívané na sliedenie a donášanie. Potrebuje mať však príležitosť bežať plnou rýchlosťou aby mohol zachytiť vône, ktoré pôsobia na jeho inštinkty loveckého psa.

Choroby

Anglický kokeršpaniel je jedným z typických plemien, u ktorých sa najčastejšie vyskytuje autoimunitná hemolytická anémia. Príznakmi choroby je rýchly nástup apatie a slabosti, blednutie slizníc až žltnutie spôsobené rozkladom krvného farbiva, zväčšená slezina, zvracanie, drobné krvácanie na slizniciach. Základom úspešnej liečby je včasná diagnóza a zahájenie liečby, čo nie je vždy také jednoduché, pretože sa môže ľahko zameniť s inými ochoreniami.

Záver

Nie nadarmo sa hovorí, že pes je najlepší priateľ človeka. Ak patríte k ľuďom, ktorí sa dajú obmäkčiť šťastným kňučaním a psími očami, prítulnosť a hravé srdce anglického kokeršpaniela sú pre Vás tým pravým orechovým. Avšak v poľovnej oblasti Vás prekvapí výbornými schopnosťami v sliedení a donášaní J

Spracovala: Redakcia
Fotografie: archív
Zdroj: www.koker.sk


 

Tags: