LOVEC | Z božej lekárne
8050
post-template-default,single,single-post,postid-8050,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Z božej lekárne


Jesenné obdobie ponúka veľa možností ako sa pripraviť na zimu. V chladnejších oblastiach ešte stále môžeme zbierať plody bazy čiernej. Plody začneme sušiť na slnečnom mieste, ale dosúšať je vhodné umelým teplom, lebo takto vysušené plody sa ľahšie zbavujú stopiek. Dobre vysušené plody majú čierno-fialovú farbu, lesknú sa, majú kyslasto sladkú chuť. Sú vhodné na priamu konzumáciu.

elder-1609129

Plody obsahujú veľké množstvo vitamínu A a C, organické farbivá a cukor, čím sa stávajú ideálne na ďalšie spracovanie. Z čerstvých a zrelých plodov sa dá pripraviť chutný lekvár, sirup ale aj víno. Najmä v minulosti, keď v zimnom období nebolo dostupné čerstvé ovocie, sa osvedčili ako prevencia pred nachladnutím. Sú účinné aj pri migréne, nespavosti či bolestiach hlavy. Usušené navyše krásne voňajú. Vylisovaná šťava z plodov sa používala aj ako farbivo na farbenie látok.

elder-928963

Listy sa sušia na slnku, ale tiež v exteriéri. Vo forme zábalov ich používame pri reumatizme a údajne pôsobia aj proti-nádorovo na zvonku prístupné nádory. Kašovitý obklad z listov je dobrý na vytiahnutie vody z kolena. Z listov sa pripravuje nálev na čistenie krvi a pôsobí priaznivo aj proti akné . Pri predávkovaní však môže vnútorne podaný bazový list (a rovnako tak kôra) vyvolávať vracanie a ťažké hnačky.

elder-432610

Baza čierna (lat. Sambucus nigra) je listnatý ker, ktorý má široké využitie v liečiteľstve, farmácii i potravinárstve. Čerstvé plody bazy čiernej majú laxatívne účinky; sušením alebo tepelným spracovaním sa táto vlastnosť stráca.

Ľudové názvy

Baza, baza, kozičky, smradinky, kašička, psie bez. Vyprážané kvetenstvo je označované názvom kosmatice.

Možnosť zámeny

Niekedy býva zamieňaná, napriek zjavným odlišnostiam, s inými druhmi bazy, ktoré sú na území SR rozšírené, s bazou chábďou a v čase kvitnutia aj s bazou červenou. Oba tieto druhy obsahujú väčšie množstvo toxických látok a sú označované ako jedovaté.

Rozšírenie

Baza čierna je v Európe pôvodná okrem najsevernejších oblastí. V Ázii sa vyskytuje v oblasti od Malej Ázie cez Kaukaz po Kaspické more. Tento druh bazy je hojne rozšírený aj v Českej republike. Možno ju nájsť na vlhkých lesných čistinách, na kamenistých miestach, v Roklinách, na medziach, pri cestách na rumoviskách. V prírode rastie voľne na svetlých i polotienistých miestach. Vyskytuje sa hojne na vidieku pri plotoch domov a v záhradách. Teda predovšetkým na miestach bohatých na živiny, dusík.

Plody SÚ aj vyhľadávanou potravou niektorých vtákov, ktorí v truse roznášajú nestrávená semienka a napomáhajú rozširovaniu rastliny.

Opis

TENTO ker, rastie do výšky  7 – 10 m, Kvitne v bohatých súkvetiach v júni v júli. Kvety majú žltkavobielu farbu v odtieňoch slonovej kosti. V dobe kvetu sa šíri okolo kríka omamná vôňa a aj po odkvitnutí  má táto rastlina osobitú arómu. Súkvetie je mnohoramenný vrcholík. Plody Bazy sú malé, čierne, okrúhle, lesklé kôstkovice. Začínajú dozrievať koncom augusta.

Autor: Ján Rybár
Foto: archív


 

Tags: