LOVEC | Lov a umenie
8280
post-template-default,single,single-post,postid-8280,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Lov a umenie


Na 26. ročníku Dní sv. Huberta vo Svätom Antone – v dňoch 3.a 4. septembra 2016, vystavoval Ladislav Sulík svoje výtvarné práce s poľovníckou tematikou v barokovej sýpke pri svätoantonskom kaštieli. Výstava sa konala pri príležitosti jeho životného jubilea – 70 rokov.

sulik

Akad. sochár Ladislav Sulík sa narodil 11. októbra roku 1946 v Piešťanoch. Odmalička mal blízko k lesníctvu. Jeho starý otec bol nadlesným baróna Stummera na Duchonke, strýko Ing. Július Sulík pôsobil na Orave a pri Čiernom Váhu. Ladislav Sulík študoval najprv na učňovskej lesníckej škole v Trenčianskom Jastrabí, neskôr na strednej lesníckej škole v Liptovskom Hrádku. Po štúdiu v Liptovskom Hrádku pracoval krátko na piešťanskej pobočke Lesoprojekty. Počas vojenskej prezentačnej služby sa začal prejavovať jeho umelecký talent a po návrate z vojenčiny sa stal poslucháčom Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Neskôr študoval na Academie di Belle arti Pietro Vanucci v talianskej Perugii.  Štúdiá v Taliansku – krajine jedinečných výtvarných umelcov ovplyvnili jeho tvorbu a obohatili ju o farebnosť i akýsi „antický rozmer“. Po ukončení štúdií sa venoval monumentálnej sochárskej tvorbe. Realizoval viecero sochárskych diel pre administratívne a kultúrno-spoločenské budovy. Ako maliar začal maľovať obrazy s prírodnými motívmi – najviac z oblasti Vysokých Tatier, ktoré mu učarovali. Od roku 1988 sa venuje aj poľovníckym motívom.

ladislav-sulik-3

Akademický sochár Ladislav Sulík je mnohoročným priateľom Múzea vo Svätom Antone. Keď ho stretnete, vyžaruje z neho zvláštna rovnováha a uvážlivosť. Ako by sa nikam neponáhľal, ako keby si vážil práve tú chvíľu, keď ste ho stretli. I keď pôsobí dojmom, že sa neponáhľa, predsa toho už veľa stihol. Stihol zanechať nezabudnuteľné dielo. I keď stvárnenie poľovnej zveri v jeho prevedení je porovnateľné s ostatnými slovenskými autormi (hlavne kvôli dobrému poznaniu etológie a biológie zveri), predsa je maestro Sulík jedinečný, svojský a pri pohľade na jeho obraz hneď vieme, kto je autor. Jeho osobitý štýl sa prejavuje aj poetičnosťou obrazov. Krásu prírody cítime i z obrazov, na ktorých je nepriaznivé počasie. Dobre prírodu pozná, dovolí si mnohé nestvárnené len matne naznačiť a my si presne vieme doplniť celok. Jeho obrazy majú nato – dovoliť i nám – pozerajúcim sa na obraz, použiť určitú fantáziu, predstavivosť. Dej i čaro obrazu pokračuje i za zverou, za stromom, za vrchom… Sám autor hovorí, že vo svojej tvorbe chce ísť cestou, ktorá vedie k odhaleniu tajomstiev prírody. Citujeme niektoré z jeho myšlienok, ktoré nám napovedia viac o jeho vzťahu k prírode: „Úcta k priehľadnej kvapke rosy. To je nevyhnutnosť. To je povinnosť. Pochopiť hodnotu živého stromu, tajomstvo hory. Hory nevľúdnej, ale predsa tiež tajomnej. …hora je vždy blízko. Hora je východisko i posledné útočisko.“ Poézia prírody, ktorú cítime z obrazov Ladislava Sulíka nás núti uvedomiť si v čom máme skutočné hodnoty a bohatstvá, ktoré sme povinní zachovať pre budúce generácie.

ladislav-sulik5

Keď sme prvýkrát organizovali celoslovenské oslavy Dni Sv. Huberta, Ladislav Sulík nezaváhal a hneď umelecky zareagoval. Vtedy v roku 1991 sme mali možnosť vystaviť jeho veľkorozmerný obraz Videnie Sv. Huberta, ktorý akoby vychádzal z talianskeho stredovekého umenia ešte  s motívom Sv. Eustacha – predchodcu Sv. Huberta. Naše múzeum vlastní tri obrazy od akad. sochára Ladislava Sulíka – dva  predstavujú zver v zime – hlucháňa a diviaka. Tretí stvárňuje sv.

ladislav-sulik-5

Huberta – tentoraz ako mladšieho a na koni. Ladislav Sulík nám – ako vystavujúci autor, pomáhal aj pri inštalácii výtvarnej časti celoslovenských výstav Poľovníctvo a príroda v Nitre a jeho obrazy nechýbali ani na ostatnej nitrianskej celoslovenskej výstave v júni 2016. Jeho obrazy sa nachádzajú v galériách, múzeách i súkromných zbierkach na Slovensku, v Taliansku, USA, Belgicku, Švajčiarsku i Francúzsku.

ladislav-sulik-4

Obrazy Ladislava Sulíka príjemne obohatili slovenský výtvarný prejav s poľovníckou tematikou.  Verím, že naša krásna príroda poskytne Ladislavovi Sulíkovi ešte mnoho inšpirácie a slovenskí poľovníci sa môžu tešiť na ďalšie diela s tematikou nám tak blízkou – so zverou v prírode.

Autor: Marian Číž
Foto: archív


 

Tags: