LOVEC | Z našich lesov
8556
post-template-default,single,single-post,postid-8556,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Z našich lesov


Prešibaná šelma

Krásny huňatý chvost, šikmé oči a kradmý úsmev – to je líška. Lov líšok v zimnom období, hlavne na snehu, právom patrí medzi najkrajšie lovy. Január a február je obdobím párenia, kedy sú líšky aktívnejšie aj počas dňa a možno ich vábiť aj ich typickými zvukmi, ktoré vydávajú pri hľadaní partnera.

Nie je to iba ryšavka

Okrem líšky hrdzavej (Vulpes vulpes) žijúcej v celej Európe, Ázii  a Severnej Amerike chodia po svete i iné druhy líšok. Dnes je platných 40 – 45 poddruhov, ktoré vykazujú veľkú variabilitu  vo veľkosti a sfarbení. Napríklad v Arktíde žijúca líška polárna (Alopex lagopus) je známa svojim nádherným strieborným kožuchom, v severnej Afrike nájdete líšku fenek (Fennecus zerda) a v stredoázijských stepiach líšku korzak (Alopex corsac).

Odtlačky

Štyri voľné prsty v prednom i zadnom odtlačku, výrazne otlačené sú brušká, prostredné prsty posunuté dopredu a špičky smerujú k sebe. Odtlačok prednej časti chodidla je oválny a široko elipsovite pretiahnutý. Odtlačok chodidla zadnej nohy má vonkajšie prsty posunuté dozadu až za konce brušiek stredných prstov. Dĺžka kroku sa pohybuje od 20 až do 40 cm, pre mierny klus je charakteristická priama čiara stopy – čiarovanie. Pri behu kladie líška predné laby tesne za zadné, čím vzniká dvojica odtlačkov a šľapaje všetkých štyroch nôh sú samostatné. Pri rých­lom behu líška skáče dlhými skokmi, pričom vysúva zadné nohy ďaleko pred predné a tak vytvára tvar lichobežníka. Pri behu na snehu zanecháva aj stopu chvosta.

Vulpes vulpes – stopa

Spôsoby lovu

Medzi najčastejšie spôsoby lovu patrí lov líšok na spoločných poľovačkách či norovanie. Z individuálnych lovov je rozšírené čakanie a lov vábením. Menej využívaný je lov sliedením na pochôdzke alebo čakaním na spádoch či v lovištiach líšok. Aj keď sa tento spôsob lovu môže zdať na prvý pohľad veľmi obtiažny (najmä za denného svetla), je často veľmi efektívny. Vyžaduje si to však skúseného lovca.

Správne oblečenie – základ úspechu

Oblečenie musíme prispôsobiť spôsobu lovu a prostrediu, v ktorom lovíme. Ak vábime líšky z posedu, môžeme byť oblečení tradične, ak však chceme loviť zo zeme, je nevyhnutné použiť maskovacie oblečenie, pretože zmysly líšok sú veľmi citlivé. Najdôležitejšie v tmavom prostredí je schovať doslova žiariace ruky a tvár. Oblečenie by malo byť samozrejme z tichých „nešušťavých“ materiálov, pretože líška má mimoriadne vyvinutý sluch. Praktické pri čakaní na líšku sú podsedáky a posedové vaky.

Vábenie

Na vábenie sa používajú vábničky ako sú napr. zajačie vrešťadlo alebo myškovačka. Líšky reagujú aj na hlasy niektorých druhov vtákov, či plač srnčaťa. V dobe ruje je možné prilákať líšku aj napodobňovaním zvukov, ktorými sa prejavujú v dobe ruje obe pohlavia pri hľadaní partnera. Napodobobnenie takéhoto zvuku (narozdiel od vrešťadieľ) musí byť však perfektné. Líška bystro rozozná či sme zavíjanie napodobnili dokonale alebo nie. Na prilákanie tiež môžeme použiť vnadidlá, najlepšie na prírodnej báze, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu.

Obdobie lovu – podľa vlastného svedomia

Kým väčšina druhov poľovnej zveri je v čase odchovu mláďat chránená, líška nie. Zmyslom lovu líšok je hlavne ich eliminácia ako negatívneho faktora v poľovníckom hospodárení s malou zverou a tlmenie potenciálneho nositeľa nebezpečných ochorení. Je však celoročný lov etický? V období odchovu mláďat, mnoho poľovníkov nemá problém vystreliť na líšku, ktorá práve nesie potravu pre svoje potomstvo. Mláďatá tak zomierajú pomalou smrťou z hladu. Môže byť takýto poľovník na seba hrdý? Prejavme aj pri líške v tomto citlivom období trochu humánnosti. Počas ostatných mesiacov roka predsa máme dostatok času na intenzívny lov tejto šelmy.

Aj „škodná“ si zaslúži úctu a obdiv

Aj keď je líška už tradične označovaná prívlastkom „škodná“ má v prírode svoj význam a okrem dobre známych negatív (riziko besnoty či lovenie mláďat raticovej zveri), pre ktoré je potrebné regulovať jej množstvo, má aj svoj pozitívny vplyv a nezastupiteľné miesto v prírode. Líška má dôležitú funkciu regulácie výskytu drobných hlodavcov a požieraním zdochlín plní sanitačnú funkciu. Líška je jedným z najprispôsobivejších a najšikovnejších živočíchov. Aj vďaka tomu patrí medzi málo ohrozené druhy. Uloviť prešibanú líšku je tak celkom zaujímavá výzva. Ako každá zver, aj líška si zaslúži prejav úcty po ulovení. Každý správny poľovník by mal preto ovládať spôsob jej uloženia vo výrade a dôstojne položiť zálomok na jej hruď. 

Schéma nástupu na výrad pri spoločnej poľovačke. (Zdroj: PZ Bánov počúvadlo)

Kožušina – pýcha každej líšky, no má ešte cenu?

Po dlhé stáročia človek líšku prenasledoval a lovil ju pre jej krásnu kožušinu. Lovci cvičili psy, špeciálne určené na lov líšok. Dnes už po kožušine taký veľký dopyt nie je. Kožušina však ešte stále nie je úplne bezcenná. Na Slovensku je možnosť výkupu napr. TU.


Zdroj: https://www.huntingland.sk/liska


 

Tags: