LOVEC | Lovec radí
8621
post-template-default,single,single-post,postid-8621,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Lovec radí


Skutočného nadšenca prírody neodradí od pobytu v nej ani nepriaznivé počasie v podobe extrémne nízkych teplôt, vetra či hustého sneženia. Nádherne zasnežená spiaca krajina má svoje čaro a bola by veľká škoda nechať si ujsť jej výnimočnú atmosféru. Či už vyrážate na zimnú turistiku alebo sa chystáte na poľovačku, treba myslieť na to, že pobyt v lese v zimnom období si vyžaduje špeciálnu prípravu.

Správne oblečenie je základ

Pri obliekaní do mrazivého počasia je najlepší klasický cibuľový spôsob, čiže vrstvenie oblečenia. Je však veľmi dôležité zvoliť správne materiály jednotlivých vrstiev, tak aby udržali naše telo v teple, ale zároveň odvádzali vlhkosť. Základnou vrstvou je funkčná spodná bielizeň. Toto spodné oblečenie (termoprádlo) je vyrobené zo špeciálnych syntetických materiálov a jeho funkciou je udržovanie príjemnej telesnej teploty a zároveň pocitu sucha. Veľkou chybou je voľba najspodnejšej vrstvy oblečenia z bavlny. Bavlna totiž nasiakne všetok pot a tak vzniká nepríjemný pocit vlhkosti a chladu. Investícia do drahšieho kvalitného funkčného spodného oblečenia sa určite vyplatí. Má široké využitie pri akýchkoľvek zimných aktivitách a športe.

Ako ďalšiu (strednú) vrstvu je vhodné použiť teplejšiu flísovú mikinu či vlnený sveter. Tieto materiálny majú veľmi dobré termoizolačné vlastnosti. Podľa sily mrazov môžeme týchto kúskov navrstviť viac, aby tak sme vytvorili hrubšiu izolačnú vrstvu.

blog-leica-hunting.con-vergence.de/broken/

Pri voľbe vrchnej vrstvy treba klásť najväčší dôraz na odolnosť, nepremokavosť a vetruvzdornosť. Najmä nohavice by mali mať vysoký vodný stĺpec a vysokú odolnosť voči vonkajším vplyvom. Vonkajší odev má byť odolný no zároveň ľahký a umožňujúci pohodlný pohyb. Do extrémnych mrazov je vynikajúcou voľbou páperové oblečenie doplnené kožušinami. 

Doplnky chránia najzraniteľnejšie časti tela

Netreba podceňovať doplnky ako sú šál, čiapka a rukavice. Chránia totiž najkritickejšie miesta, na ktorých sa nepriaznivé počasie podpisuje najskôr. Omrzliny sa najčastejšie objavujú v oblasti nosa a tváre, prstov rúk a nôh. Do veľmi veterného počasia je vhodná kukla alebo nákrčník chrániaci dýchacie cesty pred vdychovaním studeného vzduchu a tiež pokožku tváre pred štipľavým mrazom.

V prípade poľovačky je vhodné použiť aj reflexné prvky pre lepšiu bezpečnosť. Rukavice špeciálne upravené pre pohodlnú streľbu sú výhodou, no v extrémnych mrazoch je najdôležitejšia termoizolácia a rovnako odolnosť voči vonkajším vplyvom, ako bolo spomenuté aj pri ostatných vrchných vrstvách.

Ruky sú v teplotách hlboko pod nulou veľmi ohrozené a v prípade straty teploty a nízkeho prekrvenia hrozí ich omrznutie, ktoré v krajných prípadoch môže viesť až k amputácii prstov. Dôležité je preto pravidelne telo prekrvovať aktívnym pohybom, aby sa zahrialo.

Nohy v teple aj keď zúri – 40 ̊C

V zime voľte kvalitnú pevnú a teplú obuv s výraznou podrážkou, ktorá dobre drží aj na snehu. Dôležité je, aby podrážka nebola príliš tvrdá a nešmýkala sa.

Dobrým pomocníkom sú aj protišmykové návleky na obuv. Nasadíte ich na akúkoľvek topánku a držia veľmi dobre aj na zľadovatenom snehu. Na poľovačke alebo túre vo veľmi náročných horských terénoch si môžete zaobstarať stúpacie železá, takzvané mačky.

Do kvalitných topánok patria kvalitné ponožky. Na trhu je dnes dostupné veľké množstvo termo ponožiek z rôznych materiálov, určených aj do veľmi nízkych teplôt.

Drobnosti na nezaplatenie

V situáciách, keď sa mráz dostáva až pod kožu si môžeme pomôcť aj modernými vychytávkami, ako sú hrejivé vrecúška na ruky či vyhrievanie topánok. V kritických situáciách sa môžete zohriať pri ohni, preto pri sebe vždy majte zapaľovač, prípadne iné pomôcky, ktoré vám oheň pomôžu založiť. Dôležité je dodržiavať pitný režim, termoska s vlažným nápojom nesmie pri takýchto aktivitách chýbať. V prípade, že si občas chceme oddýchnuť, nám dobre poslúži ruksak so zabudovanou stoličkou alebo praktická ľahká trojnožka. Aby sme v lese v nepriaznivom počasí nezablúdili, majme pri sebe kompas alebo gps navigáciu. 

Mráz a optika

Moderná optika si pri znížených teplotách nevyžaduje zvláštnu starostlivosť. Problém môže nastať pri prechode z teplého do studeného prostredia a naopak. Napríklad ak vyberáme zbraň z auta alebo puzdra do silných mrazov dôjde k zahmleniu vonkajšieho povrchu šošoviek. Je dôležité nechať optiku aklimatizovať na danú teplotu a nesnažiť sa ju dychom odhmliť. Mohlo by dôjsť k poškodeniu ochrannej vrstvy. Väčšina nových puškohľadov a pozorovacích ďalekohľadov je vybavená vrstvou proti zahmlievaniu. Tá síce spoľahlivo funguje proti vnútornému zahmlieavaniu prístroja, ale neporadí si s vysokou koncentráciou kondenzovaných pár na povrchu.

Najmodernejšie optické prístroje majú vonkajšiu vrstvu skiel ošetrenú systémom, ktorý minimalizuje množstvo priľnavých pár na sklenenom povrchu šošoviek, napr. Leica AquaDura™. Avšak pri teplotách blížiacich sa k – 20 °C musíme chvíľku počkať, kým sa spomenutá ochrana dopracuje k čistému výhľadu cez ďalekohľad alebo puškohľad. Zvýšený pozor treba dávať v zhoršených poveternostných podmienkach, kedy sa nám na optickú časť môže dostať sneh alebo mrznúci dážď. Prípadné nečistoty odstránime štetcom na čistenie optiky a dočistíme handričkou z mikrovlákna. Síce môže lákať vyčistenie optiky a odstránenie snehových nečistôt teplými rukami, čo je síce najrýchlejšie, ale môže sa negatívne podpísať na životnosti povrchovej úpravy šošoviek.

Pri teplotách prekračujúcich dvadsať stupňov pod nulou je vhodné sústrediť sa na montáž puškohľadu. Spájané kovové časti sú kvôli tepelnej rozťažnosti najnáchylnejšie práve v tomto období. Železné aj neželezné kovy sa vplyvom nízkej teploty sťahujú, zmršťujú. Tento fakt negatívne pôsobí na spájané materiály, kde sa prejavuje niekoľkonásobne razantnejšie. Môžeme si to všimnúť na miestach spájania montáže so zbraňou a montáže s tubusom puškohľadu, kde nastáva najrazantnejšia vôľa a môže dôjsť k posunu puškohľadu voči montáži vplyvom spätného rázu. To môže pôsobiť negatívne na nástrel puškohľadu.

Praktická rada:
Zaraďte do výstroja na poľovačku náradie pre dotiahnutie skrutiek na montáži a priebežne kontrolujte vôľu závitov. Pri extrémnych situáciách, najmä v extrémnych mrazoch je nutné pri návrate do tepla opätovne povoliť dotiahnuté závity, aby vplyvom tepla a rozťažnosti materiálu nedošlo k poškodeniu tubusu optiky.

Zbraň v zime a snehu

Zbraň si nevyžaduje špeciálnu prípravu, dôležitým faktorom je celková údržba a mazanie pohyblivých dielov a styčných kovových častí. Je dôležité nepoužívať v zimnom období mazacie látky s obsahom petroleja, ktorý viaže vodu a tá následne robí problémy. V širokej škále produktov na údržbu zbrane si vieme vybrať špeciálne oleje navrhnuté pre použitie vo vysokých mrazoch, aby nedošlo k molekulárnej krištalizácii a tým pádom aj obmedzeniu funkčnosti a streľbyschopnosti zbrane. Aj v tomto prípade platí staré známe “menej je niekedy viac“.

Suchá hlaveň je viac ako nutnosť. Pri prechádzkach a piršoch netreba zabúdať na kontrolu čistoty ústia hlavne, najmä od napadaného snehu a ľadu. Strelecké rukavice sú nevyhnutným doplnkom. Pri vysokých mínusových teplotách vzniká nebezpečenstvo primrznutia teplých rúk k zbrani. 

Pozor na teplotu streliva

Strelivo by malo mať pred streľbou rovnakú teplotu ako zbraň, aby sa približne vyrovnala tepelná rozťažnosť. Mnoho strelcov robí chybu a ohrieva náboje blízko tela na plusové teploty a pri vložení do zbrani sa orosia a namrznú. Pri streľbe je nutné pamätať aj na zmenu balistických vlastností. Spolu s teplotou klesá aj balistická krivka. Kvôli zmene teploty strelného prachu sa strela stáva pomalšou ako pri plusových teplotách. Tento rozdiel je konštantný a závislý na teplote a vlhkosti okolitého prostredia. Je dobré si túto skutočnosť preveriť skúšobným nástrelom.

Zima dodáva lovu vznešený a adrenalínový nádych. Vášnivého lovca neodradí ani silný mráz a drsné podmienky. Každá prekonaná prekážka predsa umocňuje pocit zadosťučinenia a spomienky sú potom ešte intenzívnejšie.

Autori:
Ing. Lucia Müllerová
Mgr. art. Mário Merčiak

Foto titulka:
Pedro Ampuero
Facebook.com/pedro.deampuero

Foto:
Leica Camera AG
Facebook.com/LeicaHunting/
Seeland International A/S
Seeland.com
archív


Partner:


Užitočné články a aktuality zo sveta divokej prírody a poľovníctva priamo na e-mail:


Tags: