LOVEC | Fotoreportáž
8528
post-template-default,single,single-post,postid-8528,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Fotoreportáž


Simona Kossak. Hovorili jej “čarodejnica” – pretože sa rozprávala so zvieratami a mala havranieho priateľa, ktorý kradol zlato a napádal cyklistov. Viac ako tridsať rokov žila v drevenom domčeku v strede Bělověžského pralesa, bez vodovodu a elektriny. Spávala v posteli s rysom a žila pod jednou strechou so skroteným diviakom. Bola to vedkyňa, ekologička, autorka ocenených filmov a rozhlasových hier. Aktívne usilovala o záchranu najstarších lesov v Európe. Snažila sa žiť jednoducho a v úzkom spojení s prírodou. Medzi zvieratami našla to, čo jej ľudia nikdy nedali.

(Anna Kaminska, “Simon. Príbeh o neobyčajnom živote Simona Kossak” Kraków 2015)

Matka Simona Elizabeth Dzięciołowska-Śmiałowska, otec Jerzy Kossak známy poľský maliar sa zrejme spoznali keď Jerzy Kossak maľoval na zákazku portrét Elizabetinho otca. Aj keď v rodine Kossakovcov bolo mnoho významných osobností s rôznorodými záľubami a povolaniami, Simona si vybrala svoju vlastnú cestu a žila len a len podľa svojich predstáv. Celý svoj život zasvätila prírode a záchrane jej pokladov. Simona sa usadila v drevenom dome upostred lesa, kde prežila v spojení s prírodou, úplne bez elektriny, celých tridsať rokov. Spolu so zamestnancami národného parku Bialowiežsko, dom zrenovovali a prispôsobili na bývanie. Obklopená spoločnosťou zvierat žila svoj sen. Zaujímavé sú rôzne príhody na ktoré si spomínajú ľudia, ktorí sa vo svojom živote so Simonou stretli. Lech Wilczek opisuje situáciu, kedy Simonin krkavec ne neho zaútočil a vzal mu kľúče od auta. Simona ho uisťovala, že kľúče dostane naspäť. Krkavcovi dohovorila a o chvíľu priletel aj s kľúčami a nervózne ich pustil zo zobáka na stôl. So skroteným diviakom žila Simona celých 17 rokov. Bol veľmi prítulný a aj od návštev si pri stole pýtal jedlo. Viac o živote Simony Kossak sa môžete dozvedieť v knihe autorky Anny Kaminskej, ktorá bola vydaná v roku 2015 v Krakowe.

Elzbieta Kossak – matka Simony

Otec Simony – Jerzy Kossak

Simona so svojím verným priateľom krkavcom

Simona spávala aj na zemi

Simona na svojej motorke

Chalupa Simony Kossak

Interiér chalupy Simony Kossak

Simona v doprovode lesnej zveri

Simona kŕmiaca mladých losov

 

Simona kŕmi svojho skroteného diviaka

Tags: