LOVEC | Z božej lekárne
8728
post-template-default,single,single-post,postid-8728,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Z božej lekárne


Prvá pomoc pri nachladnutí

Zaručene spoľahlivým liekom pri prechladnutí a chrípke je zázvor, ktorý sa teší pomerne veľkej obľube. Príjemne štipľavý podzemok s úplne všestranným využitím môže byť prvou pomocou pri prechladnutí či začínajúcej chrípke, či už vo forme čaju alebo v podobe lahodných kandizovaných kociek, ktoré môžete zohnať v každej zdravej výžive. Zázvor má výrazné dezinfekčné, antibakteriálne aj protivírusové účinky, zahrieva, pomáha pri odkašliavanie a uvoľňuje hlieny. Okrem toho tiež podporuje trávenie, pôsobí pri žalúdočnej nevoľnosti a kinetóze v dopravných prostriedkoch. Vo veľmi malom množstve sa odporúča sa aj v tehotenstve, najmä v prvých mesiacoch je veľmi účinný proti tehotenským nevoľnostiam. Tehotné ženy v druhom a treťom trimestri by sa mu však mali vyhýbať. Mohol by spôsobiť silné prekrvenie maternice a pri jeho nadmernom užívaní by mohlo hroziť riziko potratu alebo predčasného pôrodu.

Zázvor

Recept na harmančekový čaj so zázvorom – ideálne pri chrípke a prechladnutí

Zázvorový čaj si môžete tiež pripraviť doma. Stačí vám k tomu kúsok podzemku zázvoru, ktorý zbavíte šupky a nastrúhate do kanvičky, pridáte pár kvietkov sušeného harmančeka, ktorý vám pri prechladnutí pomôže znížiť horúčku a utíšiť nepríjemné pálenie sliznice či bolesti kĺbov a hlavy. Čaj prelejete vriacou vodou, necháte vylúhovať, potom scedíte a popíjate po dúškoch. Čaj je potrebné piť čo najteplejší. Je tiež ideálnym zahrievacím prostriedkom v mrazivých zimných dňoch. Dôležitou súčasťou lahodného liečivého nápoja je kvalitný včelí med, bez ktorého by to rozhodne nebolo ono.

Prvá pomoc pri horúčke

Zabudnite na antipyretiká a nechajte svoje telo poriadne vypotiť. Pomôže vám k tomu lipový čaj, ktorý si môžete pripraviť aj z vlastnoručne nazbieraných a riadne usušených rozvitých lipových kvetov. K týmto účelom je potreba využiť predovšetkým lipu veľkolistú, ostatným druhom lip sa radšej vyhýbajte. Čaj je potrebné piť úplne horúci a ideálne osladený kvalitným včelím medom. Okrem podpory potenia vám lipa tiež utíši kašeľ a podporí vykašliavanie hlienov. Podobné účinky má tiež baza čierna alebo materina dúška. Spomínané bylinky sa môžu užívať ako samostatne, tak v zmesiach.

Baza čierna

Čaj z kvetov čiernej bazy sa užíva pri prechladnutí, horúčke a kašli. Výrazne podporuje potenie, uvoľňuje dýchacie cesty a podporuje vykašliavanie. Pre svoje močopudné, detoxikačné a protizápalové účinky sa tiež používa pri ochorení obličiek, srdca a pečene. Obklady a kúpele sa využívajú pri zápaloch nervov a bolestiach chrbtice. Kvety alebo aj plody, ktoré sú veľmi bohaté na vitamín C, si môžete tiež nazbierať a nasušiť sami. Z plodov sa vyrába obľúbené bazovej sirupy a marmelády. Materina dúška je cenená pre svoju lahodnú chuť a všestranné použitie. Je tiež ideálnym prostriedkom pri prechladnutí, kašli, bolestiach najrôznejšieho pôvodu, chrípke, tráviacich ťažkostiach i nespavosti.

Prvá pomoc pri kašli a bolestiach v krku

Pri kašli je dobré siahnuť po osvedčených liečebných prostriedkoch. Okrem bylinných čajov, ktoré je potrebné piť čo najteplejšie a najlepšie s medom a citrónom, sú vhodné a žiadané bylinné sirupy, predovšetkým z materinej dúšky alebo skorocelu. Pokiaľ si sirup nedokážete vyrobiť sami, vyberajte v lekárňach kvalitné sirupy s minimálnym obsahom cukru, umelých sladidiel či konzervačných látok. Najvhodnejšími a najobľúbenejšími bylinkami na výrobu sirupu proti kašľu bývajú prevažne materina dúška, skorocel a čierna baza, pre popíjanie čaju potom prvosienka, podbeľ alebo Divozel. Prvosienka je známou liečivkou pri prechladnutí a kašli, výrazne však tiež pôsobí na nervy a činnosť srdca a nie je vhodná pre samostatné použitie. Najčastejšie sa používa v zmesiach a iba v nižších dávkach. Vôbec sa neodporúča v tehotenstve a v období dojčenia. Z vyššie uvedených liečiviek je odporúčaný v čase gravidity len harmanček, lipa a skorocel.

Materina Dúška

Pri zápaloch hrdla sa výborne osvedčuje šalvia. Túto bylinku používajte radšej len na kloktanie, na vnútorné použitie nie je vo vyšších dávkach príliš vhodná. Hoci má rad všestranných liečivých účinkov, vo vyšších dávkach môže pôsobiť toxicky a preto s ňou treba zaobchádzať opatrne. Je úplne nevhodná pre použitie v tehotenstve, v období dojčenia len v malých dávkach a len v prípade, keď je žiaduce odstaviť dieťa, znižuje totiž tvorbu materského mlieka. Šalvia má výrazné dezinfekčné, protibakteriálne, protivírusové aj protiplesňové účinky, v neposlednom rade sa používa aj ako korenie pri príprave najrôznejších pokrmov.

Šalvia lekárska

Skorocel kopiovitý

Recept na výrobu domáceho sirupu proti kašľu

Čerstvé, umyté a nadrobno nasekané skorocelové listy alebo vňať materinej dúšky s kvetmi vrstvíme do vyvareného a perfektne umytého veľkého zaváracieho pohára spolu s hnedým trstinovým cukrom, najlepšie v bio kvalite. Jednotlivé vrstvy riadne utlačíme a po okraj naplnený a dobre uzavretý pohár postavíme na niekoľko dní na priame slnko a počkáme, kým sa cukor úplne nerozpustí a bylinky nepustia šťavu. Hotový sirup precedíme a uskladníme v chladničke alebo ho sterilizujeme. Pri výrobe sirupu používame radšej vždy jeden zvolený druh liečivej rastliny, nekombinujeme niekoľko byliniek dohromady. Bylinný sirup je možné vyrobiť tiež iným postupom, napríklad varením. Pri výrobe sa okrem trstinového cukru používa aj med a hotové sirupy sa spravidla zavárajú, aby dlhšie vydržali.

Prvá pomoc pri upchatom nose

Hovorí sa, že liečená nádcha trvá týždeň, neliečená sedem dní. Čo môžete urobiť, aby sa vám lepšie dýchalo? Nakvapkajte si do kúpeľa alebo aromalampy eukalyptový olej. Môžete ho tiež vdychovať pri klasickom inhalovaní nad hrncom s vriacou vodou alebo si s ním potierať upchaté dutiny, zahlienené priedušky či boľavý chrbát. Eukalyptovník majú rady nielen koaly. Olej má antiseptické, antibakteriálne aj antivírusové účinky, používa sa tiež pri reume, pásovom opare alebo bodnutí hmyzom.

zdroj: vitalia.cz
foto: archív


Tags: