LOVEC | Z božej lekárne
8798
post-template-default,single,single-post,postid-8798,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Z božej lekárne


Labužníci, ktorí majú bylinky najradšej čerstvé, teraz s nostalgiou spomínajú na leto. Čerstvá pažítka na varených zemiakoch alebo bazalka na zeleninovom šaláte sú nenahraditeľné. Nemusíte však na ne čakať až do najbližšej sezóny. Pre tých, ktorým je jedlo pôžitkom a zapájajú do neho všetky zmysly, máme dobrú správu. Pri troške starostlivosti si mnohé bylinky môžete dopestovať v zime na okne.

Ako na to?

Stáva sa, že rastlinky sa na parapete vyťahujú, strácajú farbu a sú neduživé. Často aj napriek starostlivosti uhynú.
Kde treba hľadať príčinu? V prírode je v zime nižšia intenzita svetla sprevádzaná poklesom teploty. V našich bytoch je to naopak – pri nižšej svetelnej intenzite je vysoká teplota, preto sa rastliny „vyťahujú”. Keď sa vám tento základný protiklad podarí odstrániť alebo aspoň minimalizovať, máte z dvoch tretín vyhraté.

Svetlo

Bylinky vyžadujú denne minimálne štyri až päť hodín priameho slnečného svitu. Vyberajte im teda najsvetlejšie okno, najlepšie s južnou, alebo východnou či západnou orientáciou. Severné okno je nevhodné. Aj keď sa očiam zdá, že intenzita svetla za oknom je dostatočná, často predstavuje menej ako desatinu intenzity svetla letného dňa. Počas najkratších zimných dní preto rastlinám prospeje niekoľkohodinové prisvetľovanie fluorescenčnými výbojkami.

Teplota

Dostatočná teplota sa pohybuje v rozmedzí 16 – 18 °C, v noci môže klesnúť o 2 až 4 stupne. Všeobecne platí, že čím nižšia je intenzita svetla a dĺžka dňa, tým nižšia by mala byť aj teplota. Jednoduchšie riešenie je okno na chodbe alebo v zimnej záhrade, kde je teplota nižšia.

Polievanie

„Zimné“ bylinky v nádobách nepotrebujú toľko vody ako vyžadujú v lete. Polievajte ich až vtedy, keď je povrch substrátu suchý. Vlhkosť zeminy skúšajte prstami – sú najlepším vlhkomerom. Polievajte radšej menej často a viac. Počkajte, kým voda vytečie drenážnymi otvormi na dne črepníka a prebytočnú vodu vylejte. Nenechávajte ju stáť v miske, lebo premokrenie často vedie k hnilobe koreňov a môže spôsobiť uhynutie rastlinky.

Substrát

V záhrade rastú bylinky takmer v každej pôde, s výnimkou pôd zlievavých a premokrených. V nádobe je však koreňový systém podstatne chúlostivejší a vyžaduje substrát skutočne kvalitný. Základnou podmienkou je jeho dobrá priepustnosť, preto do zakúpeného substrátu pridajte časť agroperlitu, hrubého piesku či jemného štrku.

Výživa

Všeobecne bylinky vyžadujú pôdy chudobnejšie na živiny, ale pri pestovaní v črepníkoch sú nároky na výživu vyššie. Prihnojujte však veľmi opatrne, stačí polovičná dávka hnojiva ako pre iné izbové rastliny. Hnojte iba vo fáze vegetačného rastu.

Nádoby

Črepníky z pálenej hliny sú vhodnejšie ako plastové. Cez póry sa dostáva vzduch ku koreňovému systému rastlín a korene sú v nich menej náchylné na hnitie. Do plastových nádob treba použiť priepustný substrát a na dno urobiť niekoľko drenážnych otvorov, aby prebytočná voda mohla rýchlo odtiecť.

Choroby a škodcovia

Na bylinkách v byte môžu škodiť vošky, roztočce alebo molice. Zasiahnuť sa proti nim dá bežnými prípravkami na ochranu rastlín, ale zber vňate je potom problematický. Ak sa vám škodce vymknú spod kontroly, odporúča sa zabezpečiť si nové, zdravé sadenice. Skôr ako si rastlinky kúpite, pozorne ich prehliadnite, aby ste sa vyhli prípadným problémom.

Zber

Ak si chcete uchovať bylinky až do jari, zberajte iba vrcholky výhonkov – zaštipujte ich. Silné zrezanie rastliny môže mať za následok jej uhynutie. Výnimkou je petržlen, z ktorého sa zberajú celé staršie listy a pažítka, jej listy sa zrezávajú hlbšie.

Aklimatizácia rastlín pred prenesením do bytu

Rastliny, ktoré ste pestovali na balkóne či v záhrade, pripravujte na ich prenesenie do bytu postupne. Umiestnite ich na dva až tri týždne do polotieňa, potom na ďalšie dva týždne do hlbšieho tieňa. Ak sa aj v týchto podmienkach objavujú nové listy, sú rastliny pripravené na prenesenie do bytu. Takto postupujte napríklad s rozmarínom, len tak počas zimy neuschne.

Výber rastlín

Čerstvú petržlenovú vňať si najlepšie vypestujete z koreňov, ktoré na jeseň vykopete a zasadíte do dostatočne hlbokého črepníka. Zo semienok totiž nezískate produktivitu porovnateľnú s pestovaním z koreňov.

To isté platí aj o pažítke – vykopte časť trsov zo záhrady, zostrihnite listy a rastlinu zasaďte do črepníka. Najlepšie porastie, ak cibuľkám doprajete niekoľko týždňov vegetačného pokoja pri nízkej teplote. Dokonca jej neuškodí ani premrznutie.

Saturejka, trebuľka, mäta, medovka, tymian a pamajorán sa tiež dajú pestovať za oknom. Mnohé dostanete v zimných mesiacoch kúpiť už narastené v črepníčkoch. Sú určené na priamu spotrebu, preto nezúfajte, ak sa vám ich nepodarí udržať až do jari.

zdroj: pluska.sk
foto: archív


Tags: