LOVEC | Lovec radí
8837
post-template-default,single,single-post,postid-8837,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Lovec radí


Mráz ako prekážka

Poľovať v mraze je náročné. A to nie len z dôvodu chladu, ktorý môže byť pre lovca nepríjemný, ale aj ďalších špecifík, ktoré so sebou mrazivé počasie v lese prináša. Podmienky v akých sa pri nízkych teplotách nachádzame, môžu hrať v náš prospech, ale i proti nám.

Mierny mráz môže byť veľmi užitočný pri spoločných poľovačkách, pretože vtedy dobre počujeme zvuk pohybujúcej sa zveri. Zamrznuté lístie šuští pod raticami rovnako ako pod líščími, zajačími alebo psími labkami.

Povrch zeme je zamrznutý a praská, keď po ňom prejde zver, ale i poľovník. A tým sa práve dostávame k negatívnej stránke veci: posliedka po zamrznutej zemi je v podstate zbytočná. Námraza nás prezradí už behom krátkej chôdze k posedu. Ak je premrznuté aj drevo, podarí sa nám len ťažko vystúpiť do kabíny posedu bez toho, aby pod nami nevŕzgali priečky rebríka. Dokonca aj hore, na inak veľmi stabilnom posede, si takmer nemôžeme dovoliť sa pohnúť. Môžeme v podstate len nehybne sedieť, pri siahaní po zbrani alebo jej dvíhaní sa však predsa len musíme pohnúť – a výsledkom je praskanie.

Pokiaľ náhodou nevanie silný vietor, býva v mrazivom počasí v lese omnoho väčšie ticho, a tým aj lepšia počuteľnosť ako inokedy. Vzduch je čistý, pretože vlhkosť v ňom obsiahnutá – a za normálnych okolností tlmiaca prenos zvuku – je viazaná. Preto je tiché zvuky, ktoré pri chôdzi alebo na posede spôsobujeme, počuť na oveľa väčšiu vzdialenosť.

Všetko je tvrdé ako kameň

Ak bol sneh mokrý a práve zamrzol, radšej úplne upustime od posliedky. Aj zver si je samozrejme týchto skutočností vedomá. Pohybuje sa len veľmi zriedka, a pokiaľ možno až veľmi neskoro – v úplnej tme. Preto sa stáva, že sedíme na posede a počujeme medzi stromami alebo v mladine opakovane a krátko zavŕzgať sneh. Vieme presne, že neďaleko stojí zver, ale márne čakáme, že sa pred nami objaví. Niekedy musíme, či chceme alebo nie, zliezť dole, priečky vŕzgajú, sneh nám praská pod nohami a tým už sme zveri opäť dali lekciu z toho, ako sa má správať voči poľovníkovi.

Zľadovatený sneh je aj pre zver nanajvýš nepríjemný, a preto vychádza, len ak je to nutné. Na druhej strane však zver tiež využíva krátke obdobie neskorého dopoludnia a včasného popoludnia, kedy sneh vplyvom slnečného svitu (pokiaľ teda slnko svieti) zmäkne. Vlastne je to všetko úplne logické, no napriek tomu na to v praxi príliš málo myslíme.

V zime si zver dlhšie pospí

Zver samozrejme pri mraze tiež nerada vstáva. Zajace sa chúlia k zemi viac než inokedy a tiež raticová zver má pramálo chuti behať po zľadovatenom snehu alebo zamrznutej pôde.

Nebezpečenstvo úrazu

Ešte jednu skutočnosť musíme pri mraze vziať do úvahy: miesta, na ktorých sa naše zblúdené strely normálne zachytia, sa môžu pri mraze zmeniť na miesta odrazové! Na zmrznutej ornici sa odrazia broky, na zamrznutej lesnej pôde alebo omrznutých kameňoch stromov strely z guľovnice alebo ich črepiny. Nebezpečenstvo úrazu stúpa.

Aj napriek všetkým nevýhodám má lov v tuhej zime svoje čaro. Pre milovníka prírody a správneho poľovníka, je pobyt v lese samozrejmosťou aj v zime. Či už idete zver nakŕmiť, loviť alebo len tak pozorovať prírodu, želáme vám veľa zdaru. A nezabúdajte, že správny poľovník nepozná zlé počasie, iba zlé oblečenie.

Spracovala: Ing. Lucia Müllerová
Zdroj: Hespeler, Bruno 2008. Erfolgreich jagen. München : BLV Buchverlag GmbH & Co. KG, Germany
Foto: archív


Súvisiaci článok:
Na poľovačku v extrémnych mrazoch


 

Tags: